Internet za granicą – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Opublikowano : 28.06.2023 Redakcja
Internet za granicą – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Z Internetem w kieszeni wszystko jest łatwiejsze – od czytania menu restauracji, przez nawigację i rezerwowanie noclegów, aż po dobijanie targu na lokalnym straganie czy nawet… lokalizowanie publicznych toalet. Z garścią odpowiednich aplikacji i pakietem danych, niestraszny wydaje się nawet sam kraniec świata. Ale za to bez niego… jak bez ręki!  
Tylko – skąd go brać?
No właśnie. Internet Internetowi nierówny. Dlatego dziś serwujemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o Internecie w podróży. I to najlepiej jeszcze przed wyjazdem! 

Roaming i międzynarodowe pakiety danych 📶🌍

Wielu operatorów telekomunikacyjnych oferuje możliwość korzystania z roamingu w ramach tego samego planu, co w Polsce lub dokupienia dodatkowego, międzynarodowego pakietu danych. Skąd wiedzieć, czy też masz do niego dostęp? Wszystko zależy od  Twojej umowy z dostawcą. Niektóre sieci oferują automatyczny i bezpłatny roaming na terenie UE (w którym koszty korzystania z sieci są takie same, jak w Polsce, i nad którym nawet nie musisz się zastanawiać). Niektóre jednak wymagają dodatkowej aktywacji lub/i opłat jeszcze przed wyjazdem. 
Dlatego, zanim zdecydujesz się na tę opcję: sprawdź dwa razy! Skontaktuj się z obsługą klienta Twojej sieci i upewnij się, ile danych obejmuje Twój pakiet, czy i jakie są dodatkowe opłaty oraz… czy tam, gdzie jedziesz, roaming w ogóle działa? 😉

Sieci Wi-Fi 📡💻

Ach, kochane Wi-Fi! Podróżując za granicę, korzystanie z bezpłatnych sieci Wi-Fi w hotelach, kawiarniach, lotniskach czy innych miejscach publicznych jest najprostszym, najtańszym i najpopularniejszym sposobem na dostęp do Internetu. Pod warunkiem, że jest 😉 Zanim jednak pójdziesz w tango, wyślesz zdjęcia do chmury, zrobisz przelew czy załadujesz kolejny sezon serialu na Netflixie, upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych i zaufanych sieci – najlepiej takich, które wymagają logowania się (jak na lotnisku). 

Karty SIM lokalnych operatorów 📲🌐

Choć brzmi niebezpiecznie – zakup SIM lokalnego operatora sieci jest jednym z lepszych sposobów na dostęp do Internetu w podróży. Sprawdzi się zwłaszcza, jeśli planujesz w danym kraju pobyt dłuższy niż 5-7 dni. Można je dostać zwykle już na lotnisku (gdzie obsługa klienta nie tylko sprzedaje, ale też instaluje karty), w ofertach przygotowanych specjalnie dla podróżników. Nie dość, że (w porównaniu z roamingiem lub międzynarodowymi pakietami danych) są względnie tanie, to jeszcze mają najlepszy zasięg – ale niestety, mają też jeden minus: jeśli Twój telefon obsługuje wyłącznie jedną kartę SIM, będziesz musiał/a wybierać między polską a zagraniczną. 

Karty eSIM 🌐📱

Czyli technologiczna rewolucja! Karta eSIM to nic innego, jak wirtualna, wbudowana karta SIM, która zapisuje się elektronicznie na urządzeniach kompatybilnych z tą technologią. Zamiast tradycyjnej fizycznej karty SIM, eSIM umożliwia zdalne aktywowanie planów telekomunikacyjnych i korzystanie z usług sieci na całym świecie. Wystarczy zainstalować aplikację, wybrać pakiet, zapłacić… i już! Można śmiało przekraczać granice. Uwaga: przed zakupem upewnij się, że Twój telefon w ogóle umożliwia jej obsługę (starsze modele smartfonów i tabletów niestety odpadają). 
Przykładowe aplikacje z eSIM:

 

Przed zakupem eSIM, sprawdź, w jakich krajach działa – najlepiej nie tylko na stronie operatora, ale też na forach czy grupach podróżniczych. Zdarzało nam się wykupić pakiet danych, który nijak miał się do rzeczywistego zasięgu. Niektóre aplikacje po prostu lepiej czują się w jednych częściach świata, a w innych nie: np. w Japonii sprawdzało nam się Ubigi, w Indonezji – Airalo. 

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz – pamiętaj, żeby nie polegać wyłącznie na Internecie. Zwłaszcza, jeśli jedziesz do krajów, w których bycie online to nie chleb powszedni, a wifi nie oferuje co druga kawiarnia (albo np. takowych… nie ma 😉). Zawsze miej przy sobie kopie offline swoich dokumentów, ważnych rezerwacji czy lotów. 
Teraz, z tą wiedzą w kieszeni, możesz wyruszać w świat i cieszyć się podróżą, spokojny/a o organizację i rozrywkę. Gdziekolwiek się znajdujesz!

_
Koniecznie pochwal się w komentarzu lub wyślij nam wiadomość, jaki Internet sprawdził Ci się w podróży – i w jakim kraju. A jeśli potrzebujesz dodatkowych, praktycznych porad dot. organizacji wyprawy jeszcze przed wyjazdem – zobacz sekcję „Poradniki” naszego bloga. Albo po prostu napisz do nas! 😊  

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz