Kiedy rezerwować loty, by kupić najtaniej? 11 wykresów, które zmienią Twój sposób planowania podróży

Opublikowano : 01.05.2024 Jacek Zieliński
Kiedy rezerwować loty, by kupić najtaniej? 11 wykresów, które zmienią Twój sposób planowania podróży

Internet zasypany jest trikami odnośnie monitorowania i rezerwowania tanich lotów. - Biletów szukaj we wtorki w późnych godzinach wieczornych - mówią jedni. - Zawsze sprawdzaj tę samą ofertę w kilku przeglądarkach - dodają inni. Zmieniaj IP, regularnie czyść ciasteczka, a lot kupuj im wcześniej tym lepiej - czytamy kolejne opinie, a nas zaczyna boleć głowa.

Wydaje się, że każdy ma swoje ulubione przesądy i rytuały, których trzymanie się ma gwarantować najniższą możliwie cenę. Równie dobrze możemy stworzyć swój rytuał, według którego lotu należy dokonywać tuż po pełni księżyca, ze stacjonarnego komputera babci Anetki, ale pod warunkiem, że ma wciąż zainstalowany system Windows XP. Czy wpłynie to negatywnie na cenę? Pewnie nie. Ale czy zagwarantuje niższą cenę? No właśnie…

Jaki jest problem z tego typu radami?

Po pierwsze, są zbyt ogólne. Bardzo łatwo jest generalizować i wyciągać zbyt pochopne wnioski na podstawie pojedynczego spostrzeżenia, jednej obserwacji, która sprawdziła się w czyimś konkretnym przypadku.

Po drugie, trudno jest je zweryfikować. Bo jak mamy zakwestionować fakt, że ktoś trafił okazyjną cenę w czwartek bladym świtem, działając w trybie incognito z pakistańskiego adresu IP wyświetlając cenę w kolumbijskim peso? Oczywiście przesadzamy, ale wiesz o co nam chodzi. Nie dajmy się zwariować. Każdy dowód anegdotyczny potrafi mieć dużą siłę przebicia, jeśli wygłasza go popularna marka lub osoba.

W niniejszym artykule posłużymy się wyłącznie twardymi danymi, dlatego przygotuj się na dużą liczbę różnych wykresów. Porównamy sobie, jak zmieniają się ceny w zależności od kierunku czy pory roku. Obalimy kilka popularnych mitów, przedstawimy case study polowania lotów na Maltę, a na koniec wyciągniemy wnioski, które są potwierdzone statystycznie. 🙂

Gotowy/a? No to, w drogę!

W Jakdolece stale monitorujemy ceny lotów w wielu kierunkach na całym świecie. Dzięki temu wiemy, jak ceny zmieniają się w czasie, a na podstawie danych historycznych potrafimy określić, czy obecna cena jest atrakcyjna.

 

Loty po Europie vs loty poza Europę

Na początek postarajmy się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, jakie zadają sobie wszyscy polujący na tanie loty: kiedy kupić bilet, żeby było najtaniej? I jak to często bywa w zbyt ogólnie zadanych pytaniach, poprawna odpowiedź brzmi: to zależy. Od kierunku, od pory roku, od strategii cenowych linii lotniczych i masy innych czynników. Żeby jednak uprościć sobie zadanie, możemy poczynić kilka założeń. Na potrzeby tej analizy przyjmijmy, że szukamy taniego lotu na lato (powiedzmy, w lipcu) i zamierzamy poruszać się tylko w obrębie Europy.

Loty po Europie w lipcu

W efekcie otrzymujemy wykres pokazujący jak kształtuje się średnia cena biletu za lot po Europie w zależności od tego, w którym momencie przed wylotem ją sprawdzamy. Jak widać, przez większość roku cena tanieje, aż do pewnego momentu granicznego, który w tym przypadku wypada na ok. 5 tygodni przez planowaną datą wylotu. Jaki wpływ ma na to pora roku i sezon wakacyjny? Porównajmy to ze styczniem.

Loty po Europie w styczniu

Tutaj widać już wyraźnie, że najlepsze okienko czasowe do zakupu jest dłuższe i przypada na ok. 5-10 tygodni przed wylotem. Wynika to z faktu, że w mniej popularnych miesiącach podróżuje mniej osób, a co za tym idzie, łatwiej trafić dobry moment. A jak przedstawia się sytuacja w przypadku lotów poza Europę?

Loty poza Europę w lipcu

Tu sytuacja wygląda już ciekawiej, bo najlepszy moment na zakup przypada na nawet na ok. 7-8 miesięcy przed wylotem. Podobnie jednak jak z lotami po Europie, drugi najlepszy moment to rezerwacja z ok. 5 tygodniowym wyprzedzeniem.

Loty poza Europę w styczniu

Równie interesująco wygląda też wykres z lotami poza Europę w styczniu. Tutaj średnie ceny tanieją systematycznie aż do ostatniego tygodnia przed wylotem.

Najważniejsze wnioski:

 • optymalny moment na rezerwację zależy od bardzo wielu czynników i nie należy ślepo polegać na uogólnionych analizach
 • wziąwszy powyższe pod uwagę, za najlepszy moment na rezerwację biletów można przyjąć okres 5-8 tygodni przed planowaną datą wylotu

 

Jeśli jesteś lub reprezentujesz firmę działającą w branży turystycznej lub pokrewnej i chciał(a)byś skorzystać z precyzyjnych danych o trendach cenowych, zachęcamy do współpracy. Nasza platforma oferuje dostęp do aktualnych analiz i prognoz, które mogą pomóc w optymalizacji Waszych strategii cenowych i marketingowych. Skontaktuj się z nami na kontakt[at]jakdolece.pl, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak nasze usługi mogą wspierać rozwój Waszego biznesu i zwiększać satysfakcję Waszych klientów.

 

Jaki dzień tygodnia jest najlepszy na kupno biletu?

Średnia cena biletu, a dzień tygodnia

A więc w Szalone Środy w Locie faktycznie są niższe ceny! - krzyknie niejedna osoba po zerknięciu na powyższy wykres. Zanim jednak wstrzymasz się z kupnem biletu do najbliższej środy, chcielibyśmy zwrócić Ci uwagę na jeden, drobny szczegół. Mówi się, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i … statystyka. To, co na pierwszy rzut oka wygląda na wyraźną przewagę jednego dnia nad drugim, w rzeczywistości wcale taką nie jest, gdyż wykres zaczyna się od średniej ceny 1765 zł. Spójrz dla porównania na następny wykres zaczynający się od 0 zł.

Średnia cena biletu, a dzień tygodnia

Zdziwiony/a? Ceny w środę (i czwartek) owszem, są średnio niższe, jednak różnica między najdroższym, a najtańszym dniem to niecałe 1.5%…

Najważniejsze wnioski:

 • nie istnieje coś takiego jak najtańszy dzień do rezerwowania biletów. Różnice cen w różnych dniach tygodnia są na bardzo zbliżonym poziomie

 

Gdzie mogę tanio polecieć?

Jedną z wielu kwestii nad jaką często zastanawiamy się przy dobrze kierunku wakacyjnego jest to, gdzie możemy dostać się za sensowne pieniądze. Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi poniższa heatmapa:

Najtańsze kierunki zaznaczone są na zielono, stopniowo przechodząc wraz ze wzrostem cen w żółty, pomarańczowy, aż do czerwonego.

Co naturalne, najtańsze bilety znajdziemy celując w europejskie destynacje. Jednak mimo to, możemy zanotować kilka ciekawych, nie zawsze oczywistych obserwacji:

 • Warto mieć świadomość istnienia alternatywnych tanich lotnisk w pobliżu dużych miast. Przykładowo:
  • lecąc do Londynu, szukajmy połączeń przez Stansted i Luton
  • jeśli wybierasz się do Dubaju, warto sprawdzić cenę połączenia do Abu Zabi (i stamtąd dostać się do Dubaju lokalnym transportem)
  • podróżując do Rzymu, sprawdzajmy lotnisko Fiumicino (jest średnio tańsze od Ciampino)
  • lecąc do Tokio, korzystajmy z Narity
  • lecąc na Florydę, o dziwo najtańszym lotniskiem jest główny port lotniczy w Miami
  • wybierając się do Wenecji, skorzystaj z lotniska w Treviso
 • Za relatywnie nieduże pieniądze możemy dostać się do wschodniej części USA (Chicago, Waszyngton, Nowy Jork)
 • Za najtańszą bramę do Azji Południowo-Wschodniej wciąż uchodzi Bangkok, choć Singapur depcze mu po piętach
 • Jeśli wybierasz się do Brazylii, loty do Sao Paolo są generalnie tańsze, niż do Rio de Janeiro

 

Zachęcamy do eksploracji powyższej mapy, gdyż to kopalnia inspiracji i sam miód i orzeszki dla miłośników organizowania samodzielnych podróży. 😉

 

Czy wiesz, że...

W naszej mobilnej aplikacji Jakdolece możesz ustawić alerty cenowe na wybrane kierunki lotnicze? To mega użyteczne narzędzie dla każdego, kto chce łapać najlepsze okazje bez konieczności codziennego sprawdzania cen. Po prostu wybierz interesujące Cię destynacje, a system automatycznie powiadomi Cię, gdy uzna, że cena jest okazyjna. Dzięki temu nie przegapisz żadnej atrakcyjnej oferty i zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze. Link do apek na Androida i iOS znajdziesz poniżej:

https://www.jakdolece.pl/apka

 

Case study: polujemy na tani lot na Maltę

Wybierając się na Maltę, stajemy przed wyborem: kiedy i jakimi liniami najlepiej polecieć? Na potrzeby analizy tego przypadku załóżmy, że jedynym kryterium jakie nas interesuje to możliwie niska cena lotów. Zakładając również, że bierzemy pod uwagę wyłącznie bezpośrednie połączenia, warto porównać oferty głównych przewoźników, takich jak Ryanair i Wizzair, aby zobaczyć, która linia oferuje bardziej konkurencyjne ceny. A może uda nam się rozgryźć ich politykę wyceniania biletów? Przeanalizujmy dostępne dane i sprawdźmy, który z nich obecnie proponuje lepsze warunki.

Średnia cena lotów Wizzairem na Maltę

Średnia cena lotów Ryanairem na Maltę

Co do wyboru linii lotniczej, wykres wyraźnie wskazuje, że Ryanair zwykle oferuje niższe ceny w porównaniu do Wizzair, co czyni go atrakcyjniejszym wyborem dla tych, którzy szukają najbardziej ekonomicznych opcji podróży na Maltę.

Średnia cena lotów na Maltę

Co więcej, analiza danych z ostatnich trzech lat pokazuje, że listopad jest optymalnym miesiącem dla podróży pod kątem kosztów lotu.

Kiedy w takim razie kupić bilet? Przyjrzyjmy się kolejnym wykresom (już ostatnim - uff!), z jakim wyprzedzeniem kupić bilet przy bezpośrednim locie Ryanairem na Maltę w listopadzie. Jak widzisz, wchodzimy na coraz wyższy poziom szczegółowości. Dzięki temu analiza będzie bardziej trafna. 

Średnia cena lotów Ryanairem na Maltę w zależności od miesiąca

Z powyższego wykresu dla listopada wynika, że największą szansę na uzyskanie atrakcyjnych cen otrzymasz, gdy rezerwacji dokonasz zaledwie tydzień przed planowanym wylotem – to często poniżej 200 zł za bilet w obie strony.

Natomiast w przypadku planowania letniej wyprawy, najlepiej rezerwować bilety około 4-5 tygodni przed planowanym terminem podróży. To okno rezerwacyjne pozwala złapać korzystne oferty przed tym, jak ceny zaczną rosnąć w odpowiedzi na zwiększony popyt wakacyjny.

Najważniejsze wnioski

 • w bardziej popularnych miesiącach letnich, zakupu warto dokonywać na ok. 4-6 tygodni przed wylotem. Wtedy mamy największe szanse na trafienie najlepszej ceny.
 • jeśli lecimy poza sezonem (zimą), warto pokusić się na wstrzymanie z zakupem do ostatniej chwili, tj. ok. 1-2 tygodni przed planowym wylotem.
 • im więcej parametrów określimy, tym predykcja będzie bardziej trafna 

 

--

Jak widzisz, podróżowanie nie musi być drogie, a znalezienie tanich lotów to kwestia właściwego planowania i wykorzystania dostępnych narzędzi. Nasza analiza pokazała, że optymalny moment na zakup biletów lotniczych znacznie różni się w zależności od wielu czynników, takich jak kierunek, pora roku, czy polityka cenowa linii lotniczych. Dzięki naszej platformie i funkcji ustawiania alertów, Ty też masz możliwość monitorowania cen i łapania najlepszych okazji na bieżąco. Pamiętaj, że każdy może podróżować mądrze i oszczędnie, wystarczy skorzystać z odpowiednich narzędzi i wiedzy, którą oferuje dziś nowa technologia. 😊

 

Wszystkie wykresy z pochodzą z wewnętrznych baz danych Jakdolece

 

Czekamy na Twój komentarz