Pierwszy raz wynajmujesz auto w podróży? Poradnik od A do Z.

Opublikowano : 15.11.2023 Redakcja
Pierwszy raz wynajmujesz auto w podróży? Poradnik od A do Z.

Podróżowanie samochodem daje niezrównane poczucie wolności i niezależności. Możliwość zatrzymania się w dowolnym miejscu, odkrywania zakątków poza utartym szlakiem i podróżowania we własnym tempie to niewątpliwe zalety takiej formy przemieszczania się. 
Jednak, jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś/aś z tej opcji lub stresuje Cię pierwszy wynajem – ten poradnik jest dla Ciebie. 
Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces, dzięki czemu i pierwszy, i każdy następny wynajem samochodu będzie prosty, przyjemny i… z ulgą dla portfela!

Zdecyduj, czy naprawdę potrzebujesz samochodu

Zanim zdecydujesz się na wynajem, zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz samochodu w miejscu docelowym. W niektórych miastach komunikacja publiczna jest na tyle rozwinięta (i punktualna!), że samochód jest zbędny. Te kraje to np. Japonia, Singapur, Szwecja, Szwajcaria czy czasem nawet… Niemcy.


Porównaj oferty różnych firm wynajmujących

W dobie Internetu łatwo jest porównać oferty różnych firm. Nie musisz nawet szukać ich jedna po drugiej – wystarczy sprytna porównywarka! Jeśli przytłacza Cię myśl o przeszukiwaniu sieci samodzielnie (albo po prostu – masz lepsze rzeczy do roboty i chcesz oszczędzić czas), skorzystaj z naszego narzędzia: wyszukiwarki i porównywarki ofert wypożyczalni samochodów na całym świecie.

Używamy serwisu Skyscanner.pl – który dzięki swojej renomie i rozpoznawalności na całym świecie oferuje bardziej atrakcyjne ceny niż inne portale rezerwacyjne. Dzięki temu narzędziu, w szybki i prosty sposób znajdziesz najlepszą ofertę dla siebie, uwzględniając Twoje preferencje i – przede wszystkim – budżet. Zwróć uwagę na ceny, dostępność modeli samochodów oraz opinie klientów.

Na co patrzą wypożyczalnie?
Niektóre firmy wynajmujące mają określone wymagania dotyczące wieku kierowcy oraz stażu prawa jazdy. Upewnij się, że spełniasz te kryteria.

 • Wiek: Wiele firm wynajmujących samochody ma minimalny wiek kierowcy, który zazwyczaj wynosi 21 lub 25 lat. W niektórych krajach mogą obowiązywać dodatkowe opłaty dla kierowców poniżej 25 roku życia lub powyżej 70 roku życia.
 • Staż prawa jazdy: Często firmy wymagają, aby kierowca posiadał prawo jazdy przynajmniej od roku lub dwóch. Warto sprawdzić, czy Twoje krajowe prawo jazdy jest akceptowane w kraju, do którego się udasz, czy też potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy.
 • Karty kredytowe: Większość firm wynajmujących samochody wymaga od klienta posiadania karty kredytowej. Służy ona jako gwarancja dla wypożyczalni i może być używana do pokrycia ewentualnych szkód czy dodatkowych opłat.
 • Dodatkowi kierowcy: Jeśli planujesz podróżować z kimś, kto również będzie prowadził samochód, upewnij się, że zgłosisz tę osobę jako dodatkowego kierowcę. Może to wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Zastanów się nad ubezpieczeniem

Większość firm oferuje dodatkowe ubezpieczenie dla wynajmowanego samochodu – nie ukrywamy, że dla spokojnej i bezproblemowej podróży, sami zawsze po nie sięgamy. 
Co ważne: 
Choć te często opłacają się najbardziej, wcale nie musisz wybierać ubezpieczenia proponowanego przez wypożyczalnię. Najpierw sprawdź swoją polisę ubezpieczeniową: może się okazać, że Twoje własne ubezpieczenie samochodowe lub ubezpieczenie podróżne obejmuje pewne aspekty wynajmu samochodów. 
Upewnij się, że dokładnie rozumiesz, co jest objęte ubezpieczeniem, jakie są wyłączenia oraz jakie są Twoje potencjalne zobowiązania finansowe w przypadku wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Zastanów się nad swoimi potrzebami i możliwościami finansowymi, a następnie dokonaj świadomego wyboru.

Przeczytaj umowę wynajmu

Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj. To kluczowy dokument, który określa Twoje prawa i obowiązki jako wynajmującego, a także warunki, na jakich wypożyczasz samochód. Zwróć uwagę na:

 • Czas wynajmu: Sprawdź dokładnie datę i godzinę odbioru oraz zwrotu samochodu. Upewnij się, że harmonogram jest zgodny z Twoimi planami.
 • Koszty: Zrozumienie struktury opłat jest kluczowe. Sprawdź, czy podane ceny są brutto, czy netto, czy zawierają wszystkie opłaty i podatki oraz, czy nie ma ukrytych kosztów.
 • Limit kilometrów: Niektóre oferty mogą mieć ograniczenie liczby kilometrów, które możesz przejechać bez dodatkowych opłat. Sprawdź, czy taki limit istnieje i czy jest dla Ciebie akceptowalny.
 • Paliwo: Wypożyczalnie mają różne polityki dotyczące paliwa. Często musisz zwrócić samochód z pełnym bakiem, ale warto to dokładnie sprawdzić.
 • Warunki zwrotu: Upewnij się, że wiesz, gdzie i kiedy zwrócić samochód. Sprawdź też, jakie są warunki zwrotu samochodu przed planowaną datą lub w innym miejscu.
 • Dodatkowe opłaty: Mogą istnieć dodatkowe opłaty za dodatkowe usługi, takie jak GPS, fotelik dla dziecka czy dodatkowy kierowca. Upewnij się, że wiesz, za co dokładnie płacisz.

Jeśli masz wątpliwości lub niejasności, nie krępuj się pytać pracownika wypożyczalni (lub chatbota na stronie firmy 😉) o wyjaśnienie. 

Odbierz samochód

I gotowe! Teraz wystarczy już tylko odebrać samochód. Ale nie wsiadaj do niego na hurra – sam proces odbioru jest równie ważny, jak rezerwacja. Zobacz, na co zwrócić uwagę:

 • Inspekcja wizualna: Przed odebraniem samochodu dokładnie go obejrzyj. Sprawdź, czy na karoserii nie ma żadnych wgnieceń, zadrapań czy innych uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady użytkowania, upewnij się, że są one odnotowane w umowie lub protokole odbioru.
  My zawsze robimy zdjęcia lub filmy ze szczególnym zbliżeniem ewentualnych śladów użytkowania, lub uszkodzeń. Tak, na wszelki wypadek!
 • Sprawdzenie wnętrza: Upewnij się, że wszystko jest czyste i w dobrym stanie. Sprawdź, czy wszystkie akcesoria, takie jak mata bagażnika czy zestaw naprawczy, są na swoim miejscu.
 • Test funkcji: Włącz samochód i sprawdź, czy wszystkie funkcje działają poprawnie — od klimatyzacji po radio. Sprawdź również działanie świateł, kierunkowskazów i wycieraczek.
 • Dokumenty i akcesoria: Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak umowa wynajmu, dowód rejestracyjny samochodu i kartę pojazdu. Sprawdź też, czy w samochodzie znajduje się trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka pierwszej pomocy (w niektórych krajach są one wymagane!).
 • Informacje o paliwie: Dowiedz się, jakim paliwem zasilany jest samochód i czy musisz zwrócić go z pełnym bakiem? To ważne, aby uniknąć dodatkowych opłat.
 • Instrukcje obsługi: Jeśli nie jesteś pewien, jak obsługiwać jakiś element samochodu, poproś pracownika wypożyczalni o demonstrację lub instrukcje. Nie wstydź się pytać – to zupełnie normalne (i świadczy o Twoim odpowiedzialnym podejściu do sprawy)!

Na koniec upewnij się, że wiesz, gdzie zapisany jest numer kontaktowy do wypożyczalni – dobrze jest mieć go pod ręką w razie jakichkolwiek wątpliwości już na trasie.

Pamiętaj o zasadach ruchu drogowego

Jeśli podróżujesz za granicą, upewnij się, że znasz lokalne przepisy ruchu drogowego. W niektórych krajach obowiązują inne zasady niż w Polsce (np. dotyczące strony jezdni, ograniczeń prędkości, parkowania…), a nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Zwróć samochód w umówionym terminie

Aby uniknąć dodatkowych opłat i ewentualnych problemów, ważne jest, aby zwrócić samochód dokładnie w umówionym miejscu i czasie. Jeśli już na kilka godzin przed „deadlinem” wiesz, że nie zdążysz – koniecznie skontaktuj się z wypożyczalnią i poinformuj o sytuacji. Zwracając samochód, pamiętaj też o dokładności i staranności. Upewnij się również, że zwracasz samochód z pełnym bakiem paliwa, jeśli takie są warunki wynajmu (co jest standardową praktyką w większości wypożyczalni). Dzięki temu unikniesz nieporozumień, uszczerbku na portfelu i przede wszystkim – stresu! 

Wynajem samochodu w podróży nie musi być skomplikowany ani stresujący. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i świadomemu podejściu do każdego etapu procesu możesz cieszyć się komfortem i wolnością niezależnie od miejsca, do którego się wybierasz. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy najważniejsze punkty o których wspomnieliśmy w postaci wygodnej infografiki. Zapisz ją w telefonie żeby mieć pod ręką!
I bez względu na to, dokąd zmierzasz, pamiętaj o bezpieczeństwie i ciesz się każdą chwilą spędzoną za kierownicą. Bezpiecznej podróży!

Wynajem auta

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz