Tego nie wiesz o Hiszpanii

Opublikowano : 30.08.2023 Redakcja
Tego nie wiesz o Hiszpanii

Wciąga, inspiruje i nieustannie zadziwia. Hiszpania! Masz ją na swojej liście? A może już byłeś/aś? Niezależnie od tego, jak często do niej wracamy, za każdym razem zaskakuje nas czymś nowym. Dlatego dziś serwujemy najlepsze ciekawostki o Hiszpanii z perspektywy podróżników – ale nie odpowiadamy za głód wyjazdu, który mogą rozbudzić! 

Hiszpański gwizdany

Hiszpania była kiedyś odrębnymi królestwami o odmiennej kulturze, języku i władzy każde. Po zjednoczeniu w XV wieku pod władzą Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej stały się jednym państwem – ale na szczęście nie dały ograbić się z rdzennej tożsamości. W Hiszpanii do dziś funkcjonuje aż 5 oficjalnych języków urzędowych: hiszpański, galicyjski, kataloński, baskijski oraz walencki. I są ogromną dumą narodową! Mieszkańcy uczą się zwykle dwóch z nich: własnego (regionalnego) oraz hiszpańskiego, którego używają najczęściej… w trakcie podróży za granicę!
Co ciekawe: na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć nawet język gwizdany, który został wpisany na listę UNESCO w 2009 r. 

Hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie

I w liczebności użytkowników przebija go tylko chiński (mandaryński)! Źródła szacują ilość posługujących się nim ludzi na całym świecie między 500-600 milionów. To głównie zasługa hiszpańskiej potęgi i zasięgu podróży handlowych ubiegłego wieku. 

Jeszcze odpoczynek czy już lenistwo?

Kultura hiszpańska ma niezasłużoną kulturę lenistwa. Bo choć wg raportu OECD z 2013 roku, Hiszpanie poświęcają ok. 16 z 24 h na odpoczynek, to przecież słynne na całym świecie sjesty (popołudniowe nicnierobienie) wynikają jedynie z innego rytmu dobowego! Gdy reszta świata pracuje w słynnym systemie 9-17:00, w Hiszpanii obiad je się zazwyczaj między 13:00 a 15:00, a następnie wraca do pracy i siada do kolacji dopiero ok. 21-22:00. 

Używasz oliwy? Pijesz wino? To pewnie z Hiszpanii!

Wiesz, że Hiszpania odpowiada za ponad połowę światowej produkcji oliwy z oliwek i jest drugim co do wielkości producentem wina na świecie? Nie? To teraz masz pretekst do zabłyśnięcia przed znajomymi w trakcie kolacji czy wspólnego gotowania.


Hiszpańskie Wróżki Zębuszki

Czy kiedy wypadły Ci mleczaki, to następnego dnia po włożeniu ich na noc pod poduszkę, znalazłeś/aś na ich miejscu pieniążek przyniesiony przez Wróżkę Zębuszkę? W Hiszpanii na tym stanowisku pracuje mysz: Ratoncito Pérez i zostawia nie tylko pieniądze, ale i małe prezenciki. 
Co ciekawe, ma swoich pomocników: w Katalonii zastępują go „Els Angelets” (małe aniołki), a w Kraju Basków: Mari Teilatukoa (Mary z dachu).

Ziemia Królików

Chociaż to historycznie wciąż kwestia sporna, uważa się, że nazwa Hiszpania wywodzi się od rzymskiego słowa Ispania – czyli dosłownie Ziemi Królików. Mimo że dziś wcale nie ma ich tam ponad miarę – to, kto wie, może kiedyś były?

Bar za barem, kawiarnia za kawiarnią

Hiszpania ma jedną z największych liczb kawiarni, restauracji i barów przypadających na mieszkańca na świecie. Najlepszym przykładem jest region Andaluzji, w którym jest tyle barów, co w Irlandii, Danii, Finlandii i Norwegii… razem wziętych! A to i tak tylko 1/5 ilości całej Hiszpanii. Coś nam mówi, że nie będziesz mieć tam problemu z zastanawianiem się, co robić popołudniami! 

Hiszpania w liczbach

Tym, co kochają liczby, podrzucamy jeszcze kilka smakowitych kąsków: Hiszpania to aż 8000 kilometrów wybrzeża, 3000 godzin słońca w roku, 49 zabytków UNESCO i aż 15 całych Miast Światowego Dziedzictwa.
Potrzebujesz jeszcze więcej powodów, by ją odwiedzić? My nie!

 

_
Znasz jeszcze jakieś inne nietypowe ciekawostki o Hiszpanii? Podziel się nimi w komentarzu! A jeśli spędzisz w Hiszpanii wakacje na wyjeździe złapanym na jakdolece.pl - koniecznie oznacz nas (@jakdolece) na jednym ze zdjęć publikowanych w sieci. Udostępnimy Twój post, by inspirował do ruszenia w trasę innych podróżników!

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Czekamy na Twój komentarz