11 wskazówek – jak spakować się w podróż?

Opublikowano : 19.09.2022 Redakcja
11 wskazówek – jak spakować się w podróż?

Sprawne i przede wszystkim oszczędne pakowanie to wartościowa umiejętność najczęściej wpływająca na ograniczenie kosztów podróży i odbijająca się na wygodzie. Największe problemy stwarza pakowanie pod lot samolotem, dlatego w artykule poznasz nieco bliżej właściwy schemat zarządzania bagażem w taki sposób, aby nie narazić się na żadne problemy podczas kontroli.

W jaki sposób najlepiej spakować bagaż?

Standardowy podział dotyczy bagażu podręcznego oraz rejestrowanego i już na tym etapie powinieneś się zastanowić, co chcesz mieć przy sobie. Najwygodniejsza praktyka to podróżowanie wyłącznie z bagażem podręcznym ze względu na ograniczenie ryzyka zgubienia.

Spakować możesz się do poręcznego plecaka lub pojemnej, często wzmocnionej torby na kółkach z wygodnym uchwytem. Plecak przydaje się w bardziej aktywnej, agresywnej turystyce, a torba umożliwia skompletowanie nieco większego zestawu przedmiotów. Twardsze walizki ważą więcej, więc generują dodatkowe koszty.

Przy samym pakowaniu sprawdza się prosta zasada pierwszeństwa rzeczy cięższych i największych, które stanowią fundament dla innych warstw. Ubrania możesz złożyć lub rolować w celu wypełnienia luk. Mniejsze przedmioty umieszczaj w torebkach. W podróżach liczy się minimalizm i celowanie w możliwie najmniejszą wagę bagażu.

Nie musisz zabierać ze sobą najczęściej środków higienicznych, większego ręcznika, kosmetyków. To rzeczy stosunkowo tanie, które skompletujesz w każdym sklepie po przyjeździe. Niektórzy turyści nakładają na siebie kilka warstw ubrań, żeby oszczędzić miejsce w torbie, ale to raczej rozwiązanie odpowiednie na sezon jesienno – zimowy.

Wiele mniejszych rzeczy włożysz do butów, etui na okulary, składanej kosmetyczki.

Co zabrać w podróż?

 • Leki oraz podstawowe środki medyczne i higieniczne na czele z nawilżanymi chusteczkami. W samolotowym bagażu podręcznym możesz zabrać ze sobą tylko niezbędną na podróż dawkę leków. Nie przesadzaj zatem z ilością. Sprawdź koniecznie szczelność opakowania i oznacz leki w oddzielnym miejscu, nawet z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu na wszelki wypadek. W większości podróży sprawdzają się leki przeciwbólowe i osłonowe przeciwko mdłościom.
   
 • Czytnik książek elektronicznych zamiast standardowej książki ze względu na ogromną oszczędność przestrzeni.
 • Gotówkę pomimo możliwości płacenia kartą. Dobrze zabezpieczona rezerwa to podstawa bezpiecznego podróżowania.
 • Dobrej jakości odzież bawełnianą, skarpetki bambusowe zachowujące znacznie dłużej świeżość od standardowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o turystycznej garderobie przejrzyj aktualną prognozę pogody. Bierz ze sobą ubranie, które dobrze wygląda bez prasowania. Ewentualnie poproś o żelazko obsługę hotelu, hostelu, bazy noclegowej, w której się znajdziesz.
 • Mniejsze pojemności kosmetyków, jeżeli koniecznie musisz.
 • Dobrze oceniany przewodnik turystyczny ze względu na ciekawostki.
 • Słuchawki sportowe zakładane na szyję, które nie wypadną nawet przy nagłym ruchu.
 • Mniejszy bidon na wodę najlepiej aluminiowy, żeby zachował naturalny smak napojów.
 • Przy planowaniu dłuższej podróży przyda się wygodna poduszka ortopedyczna.
 • Dobra kłódka. Czasami przydaje się do zabezpieczenia bagażu albo wrażliwych akcesoriów w szafce hostelowej.
 • Lista przydatnych stron, wydrukowany plan podróży i wskazówki dotyczące dopełnienia formalności na lotnisku.
 • Czapka lub inne nakrycie głowy i dobre okulary przeciwsłoneczne.

To sugerowana lista, którą naturalnie uzupełnij o własne pomysły, ale w taki sposób, żeby zmieścić się w wymaganej wadze bagażu. Jeżeli bez czegoś możesz żyć lepiej zostaw to w domu.

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

W bagażu podręcznym możesz umieścić niezbędne leki, drobne przekąski, ubrania, książkę, ręcznik, ładowarkę do telefonu. Do bagażu podręcznego postaraj się zmieścić cenne rzeczy elektroniczne – laptop też wchodzi w grę, biżuterię, dokumenty i pieniądze. Z reguły linie lotnicze pozwalają na wniesienie łącznie litra płynów i dotyczy to wszystkiego, czyli szamponu, płynu pod prysznic, dezodorantu i pochodnych. Należy przy tym pamiętać, że pojemność pojedynczego opakowania może wynieść maksimum 100 ml. Muszą być one spakowane do przezroczystej torebki, którą należy wyciągnąć w trakcie kontroli bagażu. Wiele zależy też od regulaminu linii lotniczej. Zapoznaj się z nim przed rozpoczęciem procesu pakowania.

A czego nie można wprowadzać do bagażu podręcznego?

Zapomnij o nożyczkach, korkociągach, butach na szpilkach, zapalniczkach, żyletkach i jednorazowych maszynkach do golenia, czy igłach. Wszystko z ostrymi krawędziami wzbudza podejrzenia. Przy kompletowaniu bagażu liczy się mocno zasada zdrowego rozsądku.

Namiot, rolki, latarki kieszonkowe możesz umieścić w bagażu rejestrowanym. Lista przedmiotów jest mocno rozbudowana, dlatego w przypadku wątpliwości odwołaj się do doświadczenia pracowników lotniska i do regulaminu.

 

Czekamy na Twój komentarz