Jak zorganizować samodzielną podróż – 10 kroków

Opublikowano : 13.09.2022 Redakcja
Jak zorganizować samodzielną podróż – 10 kroków

Samodzielna organizacja podróży to na początku pewne wyzwanie, ale po zdobyciu doświadczenia taka strategia okazuje się niezwykle opłacalna i znacznie bardziej elastyczna w porównaniu do usług przeciętnego biura podróży. Jak zorganizować samodzielną podróż, dlaczego warto to zrobić od czasu do czasu, co zrobić krok po kroku, żeby o niczym nie zapomnieć? W artykule znajdziesz wiele praktycznych wskazówek dotyczących planowania wypoczynku na własną rękę.

Krok 1 – środek transportu i najczęściej rezerwacja biletu na samolotach

Podróże samolotem to duża oszczędność czasu i często pieniędzy, jeżeli uzbroisz się w cierpliwość i zaczniesz porównywać oferty promocyjne, na tanie przeloty w przestrzeni międzynarodowej. Dobra praktyka to śledzenie obniżek poza klasycznymi sezonami. Strony rezerwacyjne, jak przykładowo jakdolece.pl umożliwiają często ustawienie alertów cenowych. Możesz również ustawić alerty Google na słowa kluczowe odnoszące się do planowanej podróży. Dzięki temu nie przegapisz żadnej aktualności i kluczowych informacji dla turystów. Nie musisz decydować się na bilet w dwie strony. Często jedna wystarczy, jeżeli chcesz zostać dłużej w docelowej lokalizacji. Linie lotnicze posiadają rygorystyczne regulaminy związane z bagażem rejestrowanym i podręcznym. Nie wnoś na pokład zbyt wielu leków, a jedynie dawkę na podróż, ostrych narzędzi, materiałów łatwopalnych i pochodnych. Niektóre serwisy przeznaczone do rezerwacji biletów na samolot kierują też klientów do ubezpieczeń turystycznych, więc to szansa na dopełnienie niezbędnych formalności w jednym miejscu.

Krok 2 – rezerwacja miejsca noclegowego

Najpopularniejsze rozwiązania dla samodzielnych turystów to rezerwacja hotelu, hostelu, apartamentu prywatnego powiązanego najczęściej z aneksem kuchennym. Nieco alternatywna, ale bardzo tania i elastyczna propozycja to couchsourfing lub wymiana domów na wakacje. W niektórych miejscach wystarczy dobry namiot do miłego spędzenia czasu. Nocleg to kategoria zróżnicowana pod kątem kosztów. Możesz postawić na jakość premium albo na standard budżetowy. Niektóre hotele świadczą usługi concierge. Co to znaczy? Klientowi hotel przydziela doświadczonego asystenta odpowiadającego za planowanie wypoczynku, rezerwacje biletów i innych przyjemności. Konsjerż zajmuje się najtrudniejszymi wyzwaniami i współpracuje z klientami premium. Nie musisz zatem decydować się na usługi typowego biura podróży, ale znaleźć właściwego asystenta bezpośrednio w bazie noclegowej. Nawet w tańszych hostelach obsługa podpowiada, co warto odwiedzić na miejscu i z jakich atrakcji skorzystać.

Krok 3 – transfer z lotniska

Po wylądowaniu w miejscu docelowym przyda się transfer z lotniska do bazy noclegowej i musisz o to wcześniej zadbać i to najlepiej na etapie rezerwacji. Transfer organizują dobre hotele, ale możesz też podejść do sprawy alternatywnie i zamówić samochód w wypożyczalni. Pracownik wypożyczalni samochodów zadba o to, żeby pojazd czekał na Ciebie po wyjściu z samolotu.

Krok 4 – ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne to absolutnie obowiązkowa sprawa dla człowieka poruszającego się po świecie na własną rękę. Trudno mówić o jednolitym ubezpieczeniu turystycznym. Większość agentów proponuje ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, tzw. KLZ, ubezpieczenia NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków i standardowe OC. Na wszelki wypadek przyda się ubezpieczenie bagażu. Przejrzyj dokładnie warunki zabezpieczenia i to przez czołowe w branży porównywarki. Umowę podpiszesz bez większych problemów online na zasadzie minimum formalności.

Co warto sprawdzić?

 • czy ubezpieczyciel zwraca koszty za leczenie w zagranicznym szpitalu,
   
 • jak wygląda asysta w przypadku wystąpienia kryzysu (likwidacja szkody),
 • czy ubezpieczenie odnosi się do długoterminowej rehabilitacji,
 • czy ubezpieczyciel pomoże z powrotem do kraju po wypadku,
 • w jakich krajach obowiązuje,
 • refundacja leków.

Niestety Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego najczęściej nie wystarczy dla turysty. To naturalnie ważny dokument dla osób poruszających się na terenie Unii Europejskiej, ale jednak własna polisa to większy komfort psychiczny. EKUZ, np. nie zwraca kosztów transportu do domu po wystąpieniu sytuacji kryzysowej. Przed wylotem do bardziej egzotycznych lokalizacji zastanów się nad dodatkowymi szczepieniami, chociażby przeciwko malarii. Jeżeli na coś przewlekle chorujesz postaraj się zoptymalizować ubezpieczenie właśnie pod specyfikę własnego zdrowia. Unikaj na wszelki wypadek krajów słynących z ogromnych kosztów ratownictwa i leczenia. W USA można zbankrutować przez rachunek za złamaną rękę.

Krok 5 – atrakcje na miejscu

Jeżeli dotrzesz już na miejscu poszukaj doświadczonego przewodnika i umów się na konsultacje. Większość przewodników wie, co warto aktualnie odwiedzić, gdzie występują promocje, bezpłatne wejścia, dobre punkty widokowe. W biurach podróży występuje standardowy schemat zwiedzania, z którego ciężko się wyrwać. Samodzielne wyjazdy dają znacznie większą swobodę i w pewnym stopniu wymuszają kreatywność. Posiedź trochę dłużej nad najważniejszymi atrakcjami i sprawdź ich dostępność w terminie przyjazdu. Może opłaca się zebrać większą grupę turystów przez media społecznościowe i tym samym wygenerować rabaty w popularnych miejscach? Jak widzisz sukces podróżowania na własną rękę zależy od inicjatywy i otwartości. Pamiętaj, że najpopularniejsze miejsca dla turystów charakteryzują się najwyższymi cenami. We własnym planie podróży możesz uwzględnić, co chcesz bez większych ograniczeń.

Gospodarze udostępniający miejsce noclegowe na zasadach couchsourfingu stają się jednocześnie przewodnikami dla turystów zainteresowanych prawdziwą wymianą kulturową.

Krok 6 – wynajem auta i organizacja transportu lokalnego

Na miejscu zastanów się nad wynajmem samochodu lub innego środka transportu. W krajach azjatyckich dużą popularnością cieszy się skuter. Jeżeli decydujesz się na wypożyczenie pojazdu sprawdź dokładnie stan techniczny, zrób zdjęcia, dopytaj o warunki ubezpieczenia i celuj w jazdę bez limitu kilometrów. Wypożyczalnia podstawia auto pod adres, więc to przy okazji szansa na przygotowanie transferu po podróży. Samochód daje znacznie większą elastyczność zwiedzania.

Krok 7 – umieść cały plan w jednym miejscu

Powszechna praktyka to planowanie podróży w arkuszu kalkulacyjnym lub w dedykowanej aplikacji. Rozpiska pomaga w psychicznym przygotowaniu do wyjazdu. Nie musisz organizować wszystkiego samodzielnie. Na blogach podróżniczych znajdziesz gotowe schematy wycieczek do uzupełnienia.

Krok 8 – zadbaj o formalności i nie zapomnij o aktualnym dowodzie i paszporcie

Sprawdź ważność dowodu osobistego lub paszportu i przygotuj wszystkie dokumenty niezbędne na lotnisku. Dokumenty przechowuj w wodoszczelnym pokrowcu na wszelki wypadek.

Krok 9 – sprawdź ostrzeżenia dla turystów

MSZ podaje regularnie informacje dla podróżujących, w tym ostrzeżenia. Jeżeli nie jesteś przekonany o bezpieczeństwie lokalizacji lepiej spojrzeć na dane Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wiadomości dla turystów powstają, dzięki placówkom dyplomatycznym.

Krok 10 – wydziel budżet podstawowy oraz awaryjny na podróż

Względna wartość pieniądza to ciekawy system planowania wyjazdów. Zastanów się, ile pieniędzy wydasz w konkretnym kraju. Niektóre lokalizacje słyną z bardzo niskich kosztów utrzymania. A dzięki temu możesz zaplanować dłuższy urlop z całym zakresem usług premium. Tajlandia to jeden z ciekawszych przykładów budżetowego podróżowania. Poza budżetem podstawowym dodaj nienaruszalną rezerwę umożliwiającą szybki powrót do domu w razie wystąpienia nietypowych okoliczności.

Dlaczego warto zdecydować się na samodzielne podróżowanie?

 • w razie bankructwa biura podróży (niestety dość popularny problem) samodzielny turysta wie, co robić dalej,
 • żadnych prowizji i dopasowywania się do wytycznych biura podróży,
 • unikalny program, którym można się podzielić z innymi lub dołączyć do kogoś w międzyczasie,
 • zmienna intensywność podróży dopasowana do indywidualnych preferencji,
 • wyrobienie umiejętności negocjacji, ponieważ na własnych wakacjach warto powalczyć o każdy grosz,
 • większa elastyczność i możliwość przeżycia prawdziwej przygody,
 • wyjazd na własną rękę wcześniej rozplanowany w szczegółach okazuje się znacznie tańszy.

Dlaczego styl życia podróżnika może przynieść dodatkowe dochody?

Trudno nie wspomnieć o rozwoju w podróży i poprawie kreatywności. Wiele osób stylem życia podróżnika dzieli się na blogu, własnym kanale YouTube, w mediach społecznościowych i przy okazji zdobywa fundusze.

Czy warto w końcu zaplanować samodzielny wyjazd wakacyjny?

Wyjazdy bez ograniczeń uzależniają i stanowią alternatywę dla średniej jakości biur podróży. Własna, budżetowa wersja wycieczki jakością wcale nie musi odstawać od tej planowanej przez profesjonalistów. Poza tym zwróć uwagę na bogatą społeczność turystyczną. Regularnie zwracaj się o pomoc do ludzi bardziej doświadczonych w podróżowaniu lub do przewodników na miejscu. Jeżeli zadbasz o podstawy trudno mówić o negatywnych konsekwencjach.

Czekamy na Twój komentarz