16 genialnych infografik, które pomogą Ci w planowaniu podróży

Opublikowano : 02.04.2023 Jacek Zieliński
16 genialnych infografik, które pomogą Ci w planowaniu podróży

Czy tylko my uwielbiamy czytać w nieskończoność o podróżach, niestrudzenie poszukiwać inspiracji do wyjazdu i ciągle uczyć się nowych travel hack-ów? Powiedzmy to sobie szczerze: znalezienie wartościowych informacji w gąszczu tysięcy stron pochłania mnóstwo czasu. I to pod warunkiem, że podane są one w przystępny sposób, a nie jako ściana nudnego tekstu.


W dzisiejszym, napakowanym po brzegi przydatnymi tipami wpisie, przygotowaliśmy dla Ciebie sam miód i orzeszki: 16 przejrzystych, podróżniczych infografik. Dowiesz się z nich jak podróżować bezpiecznie, czego będziesz potrzebować w trakcie eksplorowania świata, co zobaczyć w czasie wyjazdu i dużo więcej. Nie ma znaczenia, czy przebierasz już nogami w drodze na kolejną podróż, czy jesteś dopiero na etapie jeżdżenia palcem po mapie. Grafiki są uniwersalne, dlatego jeśli uznasz je za pomocne, koniecznie zapisz je w telefonie i podziel się nimi ze znajomymi podróżnikami.


Wszystkie infografiki znajdziecie również na naszym Pintereście. To tam zawsze umieszczamy grafiki w pierwszej kolejności (i w lepszej jakości), dlatego nie zapomnij obserwować nas również tam.

 

1. Wizy dla Polaków

Czy wiesz, że polski paszport należy do jednego z najpotężniejszych na świecie? Okazania wizy od Polaków nie wymaga aż 163 państw na całym świecie. Co więcej, w wielu krajach, jak np. w Australii wydawana jest bezpłatna wiza elektroniczna na lotnisku. Poniższa mapa pozwoli zorientować Ci się, czy Twoja najbliższa podróż będzie wymagała dodatkowego zachodu i wyrobienia prawa wjazdu. Pamiętaj jednak, że mapa jest poglądowa i może się dezaktualizować. Zawsze przed podróżą sprawdź aktualne regulacje wizowe obowiązujące w danym kraju.

 

 

2. Gdzie możesz bezpiecznie pić wodę z kranu?

Poniższa grafika przedstawia mapę świata z zaznaczonymi krajami, gdzie można pić wodę z kranu bez obaw o jej jakość i bezpieczeństwo dla zdrowia. Mapka ta pomoże Ci w wyborze celu podróży (szczególnie jeśli podróżujesz z własną butelką wielorazowego użytku), a także zwiększy świadomość na temat problemu braku dostępu do czystej wody pitnej w niektórych regionach świata. Pamiętaj, że grafika ma jedynie charakter poglądowy, a jakość wody zależy od jakości rur i konkretnego źródła.

 

 

3. Gdzie nie możesz bezpiecznie pić wody z kranu?

Poniżej znajdziesz mapę świata z zaznaczonymi krajami, gdzie woda z kranu nie jest bezpieczna do picia. Mapa ta pomoże Ci unikanąć problemów zdrowotnych związanych z piciem zanieczyszczonej wody.

 

 

4. Bezpieczna podróż w 12. krokach

Poniżej znajdziesz 12 zasad, których należy przestrzegać, aby podróżować bezpiecznie. Rady obejmują m.in. dokładne zaplanowanie podróży i zrobienie researchu przed wyjazdem, wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, unikanie niebezpiecznych miejsc i zachowań, a także posiadanie kopii odpowiednich dokumentów. Dzięki temu Twoje bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu ulegnie znacznej poprawie. 

 

 

5. Gdzie potrzebujesz adaptera podróżnego?

Następna infografika przedstawia mapę świata z rozróżnieniem na różne typy wtyczek, jakie obowiązują w danym kraju. Mapa ta ma na celu ułatwienie planowania podróży i uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek związanych z brakiem odpowiedniego adaptera. Dzięki niej będziesz mieć łatwiejszy dostęp do informacji o typie wtyczek potrzebnych w danym kraju. Zwróć uwagę, że wiele krajów korzysta z kilku typów wtyczek.

 

 

6. Gniazdka elektryczne na całym świecie

Infografika "Gniazdka elektryczne na całym świecie" przedstawia listę typów gniazdek elektrycznych wraz z informacją, w jakim kraju dany typ gniazdka jest stosowany. Ułatwi Ci to zaplanowanie podróży i zapewnieni bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych w różnych krajach.

 

 

7. Zamów kawę w 6. językach

Infografika zawiera informacje na temat tego, w jaki sposób zamówić kawę w 6 różnych językach, w tym angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim i chińskim. Przedstawia także sposoby na zamówienie kawy w różnych wariantach, jak np. z mlekiem, z cukrem, a także w trzech możliwych rozmiarach: małą, średnią i dużą.

 

 

8. Paryż w pigułce

Poniżej znajdziesz garść informacji na temat Paryża, takich jak najważniejsze atrakcje turystyczne do zobaczenia, jakie potrawy warto spróbować oraz kilka przydatnych tipów. Dzięki temu Twój pobyt w stolicy Francji będzie pełen niezapomnianych wrażeń i pozwoli uniknąć Ci nieprzyjemnych niespodzianek!

 

 

9. Jak chronić się przed robakami w podróży

Grafika zawiera przydatne wskazówki dotyczące bagażu, sprawdzania łóżek i pościeli w hotelach oraz bagażowej "kwarantanny" po powrocie. Chyba nikt nie chce wrócić do domu z nieproszonym pasażerem na gapę?

 

 

10. Co zabrać w górską wycieczkę?

Poniższa grafika przedstawia listę dziewięciu najważniejszych rzeczy, jakie należy zabrać w górską wycieczkę. Wskazuje, jakie elementy odzieży, sprzętu i akcesoriów powinny znaleźć się w Twoim plecaku podczas wyprawy w góry. Dzięki temu Twoja wycieczka w góry będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

 

 

11. Jak spakować plecak?

Spakowanie plecaka może sprawić wiele kłopotów. Dlaczego zawsze tych rzeczy jest tak dużo? Dobra organizacja to klucz. Poniżej znajdziesz wskazówki, gdzie umieszczać poszczególne rzeczy w zależności od ich wagi.

 

 

12. Popularne scamy turystyczne

Naciągacze i oszuści do zmora popularnych miejsc turystycznych. Znajomość najbardziej popularnych metod, jakimi kierują się oszuści pozwoli Ci odpowiednio przygotować się, gdy będą próbowali tego samego na Tobie!

 

 

13. Rzym w pigułce

Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji o Rzymie - stolicy Włoch. Oprócz tego co warto zobaczyć, a także czego spróbować, dowiesz się jaką piją kawę prawdziwi rzymianie!

 

 

14. Kraje z ruchem lewo i prawo stronnym

Chcesz wypożyczyć samochód, ale boisz się ruchu lewostronnego? Poniższa mapa pozwoli odpowiedzieć Ci na pytanie, czy w miejscu do którego się wybierasz obowiązuje ruch lewostronny. Tak na marginesie: ruch lewostronny nie jest taki straszny, jak by się mógł wydawać! Po kilku-kilkunastu minutach większość kierowców automatycznie "przełącza się" na odpowiednią organizację ruchu i podróż samochodem nie stanowi żadnego problemu.

 

 

15. Imperialny system miar

12 cali to stopa, 3 stopy to jard, 1760 jardów to mila, a 16 uncji to funt. Przecież to proste, czego nie rozumiesz? ;)

Wszyscy wiemy jak "praktyczny" jest imperialny system miar. O nic się nie martw. Poniżej znajdziesz ściągawkę z najczęściej używanymi wartościami, dzięki czemu unikniesz bólu głowy związanego z przeliczaniem wartości w czasie Twojej wymarzonej podróży do Stanów. 

 

 

16. 6 sposobów jak podróżować eko

W dzisiejszych czasach, kiedy zmiana klimatu staje się coraz bardziej palącym problemem, każdy z nas powinien zastanowić się, jakie kroki może podjąć, aby pomóc w ochronie naszej planety. Poniżej znajdziesz 6 uniwersalnych porad, których stosowanie choć trochę pomoże odetchnąć naszej planecie.

 

 

Uff, i to już wszystko. Mamy nadzieję, że spodobała Ci się taka forma prezentacji danych podróżniczych. Jeśli tak, koniecznie daj nam o tym znać w komentarzu. I pamiętaj, nowe grafiki pojawiają się zawsze jako pierwsze na naszym profilu w serwisie Pinterest, dlatego jeśli Ci mało, koniecznie nas zaobserwuj po więcej!

Czekamy na Twój komentarz