Dzieje się! 5. najciekawszych wydarzeń na świecie: wiosna

Opublikowano : 29.03.2023 Redakcja
Dzieje się! 5. najciekawszych wydarzeń na świecie: wiosna

Ach, wiosna! Czujesz ten przypływ energii? 
Przełom kwietnia i maja to czas, w którym rozkwitają nie tylko pąki na drzewach – ale i festiwale. W tym artykule zebraliśmy najciekawsze, wiosenne wydarzenia w Europie (+ 2 bonusy ze świata), które świetnie nadają się jako pretekst do city-break’a, albo urozmaicenie planu dłuższej podróży. 
Co ważne: wszystkie są albo całkowicie, albo częściowo darmowe (tzn., że opłaty obowiązują wyłącznie za atrakcje dodatkowe).  
Gotowa/y?

 

Festiwal Kwiatów na Maderze

Portugalia, 27.04-21.05.2023

Na wyspie tak wyjątkowo obdarzonej przez naturę, nie można byłoby witać wiosny w mniej spektakularny sposób. Festiwal Kwiatów – symbol odnowy i nadziei – to najbardziej kolorowe wydarzenie wyspy. Przez kilka tygodni Funchal rozkoszuje się zapachem kwiatów i radością tysięcy mieszkańców i odwiedzających. Ulice miasta zmieniają się w ogród, a do późnych godzin nocnych można podziwiać koncerty, wystawy i pokazy na żywo. Oraz oczywiście próbować lokalnych przysmaków! Punktem kulminacyjnym jest parada kwiatów, która – naszym zdaniem – rozmachem depcze po piętach Rio de Janeiro.

 

 

Światowy dzień książki i dzień św. Jerzego w Barcelonie

Hiszpania, 23.04.2023

Día de Sant Jordi (patrona Katalonii) to niesamowity festiwal kultury i miłości w jednym. Przypomina Walentynki – ale jest o wiele lepszy! Całe miasto, a zwłaszcza Les Rambles, wypełnia się straganami sprzedającymi książki i róże w wiosennej, świątecznej wręcz atmosferze. Pierwotnie mężczyźni dawali swoim ukochanym kwiaty, a kobiety obdarowywały ich książkami, ale z czasem to się zmieniło i każdy daje (i dostaje!) jedno i drugie. Na ulice wychodzą nawet znani autorzy i podpisują swoje dzieła przy stoiskach nawet najmniejszych księgarni. To też okazja do spróbowania popisowych, hiszpańskich słodyczy – m.in. chlebka Sant Jordi.

23.04 to jeden z niewielu dni, kiedy wnętrze barcelońskiego ratusza jest otwarte dla zwiedzających (bezpłatnie!). Co lepsze: wydarzenie jest dramatyzowane, a za przewodników służą sam Sanr Jordi, księżniczka i czternastowieczny kronikarz Ramón Muntaner.

 

 

Festiwal Walpurgii w Uppsala

Szwecja, 30.04.2023

Wigilia Walpurgii – zwana "Sista april" lub "Valborg" – choć według tradycji polegała na odstraszaniu złych mocy przez rozpalanie wielkich ognisk i pieśni ochronne, dziś to największe szwedzkie święto… wiosny. Oraz koniec roku dla studentów! W Uppsala, jednym z głównych szwedzkich miast akademickich, dzień zaczyna się szampanem i truskawkami. A potem rusza się przed siebie na festiwal. W jego programie są zarówno tradycyjne elementy (występy chórów i jarmarki wśród ognisk), jak i nowoczesne – studencki „spływ byle czym”, koncerty, wystawy, oraz okazje do tańca i zabawy. 
Glad Valborg! Szczęśliwej Nocy Walpurgii!

 

 

Hanami – czas kwitnącej wiśni

Japonia, 04.2023

Kwiat wiśni (桜, sakura) jest nieoficjalnym narodowym kwiatem Japonii i od wieków zajmuje w jej kulturze honorowe miejsce. Choć większość drzew zakwita tylko na kilka krótkich dni (które przewiduje się w prognozach niczym pogodę), to najważniejsze wydarzenie wiosny. Ten sezonowy spektakl obserwuje się m.in. podczas pikników organizowanych w parkach w nawet najmniejszych miastach w kraju. Towarzyszą im liczne stragany z jedzeniem i piciem, świąteczne dekoracje, a także… edycje limitowane produktów i usług w sklepach (nawet takich gigantów jak Starbucks czy McDonald’s). 
Jeśli chcesz je zobaczyć jeszcze w tym roku – spiesz się, bo w 2023 wiśnie zaczęły kwitnąć już pod koniec marca!

 

 

Święto Songkran

Tajlandia, 13-17.04.2023

Słowo Songkran pochodzi z języka sanskryckiego i oznacza przejście słońca z jednego znaku zodiaku do drugiego. Kwietniowy Songkran (wejście w znak barana) jest szczególny – bo ściśle związany z historycznym wejściem w Nowy Rok razem równonocą wiosenną, podobnie jak indyjskie święto Holi, chińskie Ching Ming czy chrześcijańska Wielkanoc. To największe tajskie święto słynie z oblewania się nawzajem wodą. Ten symbol religijnego oczyszczenia duszy i ciała wzięli w swoje ręce młodzi – i od lat urządzają uliczne walki wodne przy pomocy wiader, plastikowych pistoletów i węży ogrodowych. W trakcie tego święta ulice uginają się też od specjałów kuchni tajskiej, które oprócz smaku słyną z wyjątkowo niskich cen!

 

 

Wiosną odbywają się jeszcze: Festiwal Filmowy w Cannes (Francja), Dzień królewski w Amsterdamie (Niderlandy), Feria de Abril – powitanie wiosny w Andaluzji (Hiszpania), a nawet koronacja króla Karola w Londynie (Anglia).

Kiedy świat budzi się do życia, aż chce się być częścią najważniejszych wydarzeń kultur świata osobiście. Na szczęście ich magicznej atmosfery można doświadczyć bez wydawania fortuny – wystarczy wtopić się w tłum mieszkańców i… dać ponieść wiośnie. 

Powodzenia w polowaniu na okazje! Jeśli spędzisz ten czas na urlopie z jakdolece.pl - koniecznie oznacz nas (@jakdolece) na jednym ze zdjęć publikowanych w sieci. Udostępnimy Twój post, by inspirował do ruszenia w trasę innych podróżników!

Czekamy na Twój komentarz