24 miejsca w Europie za darmo

Opublikowano : 08.05.2024 Redakcja
24 miejsca w Europie za darmo

Czy świetnie spędzony czas w podróży zawsze wymaga opróżniania portfela do zera? Oczywiście, że nie! A kto ma wiedzieć o tym lepiej, jeśli nie budżetowi podróżnicy? 😉

Przedstawiamy listę aż 24 miejsc w Europie, w których poczujesz lokalny klimat, zrobisz piękne zdjęcia i posmakujesz historii… bez wydawania ani złotówki (ani Euro!).

 

Które z tych miejsc już widziałeś_aś, a które jeszcze czekają na liście?

 

1. Montmartre, Paryż, Francja: 

Malownicza dzielnica w Paryżu z wąskimi uliczkami, artystycznymi kawiarniami i widokiem na miasto z bazyliki Sacré-Cœur (polecamy choćby posiedzenie na schodach, które do niej prowadzą!).

 

2. Dzielnica Gamla Stan, Sztokholm, Szwecja:

Stara część Sztokholmu z kolorowymi kamienicami, wąskimi uliczkami i urokliwymi kawiarenkami. Idealna do zdjęć nawet w niepogodę (pod warunkiem, że założysz na siebie coś kolorowego 😉).

 

3. Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy: 

Najsłynniejsza fontanna w Rzymie – jeśli wrzucisz do niej monetę, będzie to symbol, że któregoś dnia wrócisz do Wiecznego Miasta (choćby na lody). 

Czy wiesz, że każdego roku z fontanny di Trevi wyławia się ponad milion euro, który następnie przekazywany jest do Caritasu? To się nazwa dochód pasywny. 😅

 

4. Pomnik Odkrywców, Lizbona, Portugalia: 

Choć sam pomnik jest imponujący – nam najbardziej podoba się jego okolica! I widok na rzekę Tag, u której brzegu stoi. 

 

5. Most Karola, Praga, Czechy: 

Malowniczy most łączący Staré Město z Malá Strana, otoczony przez rzeźby świętych. Polecamy zwłaszcza wieczorem, przy magicznym oświetleniu okolicy. Piękne zdjęcia gwarantowane!

 

6. Plac Dam, Amsterdam, Holandia: 

Centralny plac w Amsterdamie, otoczony przez historyczne budynki (w tym Pałac Królewski). Świetnie wygląda zwłaszcza wiosną, w okresie rozkwitu tulipanów. Są wtedy wszędzie!

 

7. Porto, Portugal, Ribeira: 

Urocza dzielnica nad rzeką Douro w Porto, z wąskimi uliczkami, kolorowymi kamienicami i malowniczymi widokami na rzekę. Polecamy zwłaszcza z kieliszkiem czerwonego, słodkiego… porto!

 

8. Plac Świętego Piotra, Watykan: 

Centralny plac w Watykanie, otoczony przez kolumnady Berniniego i Bazylikę św. Piotra. Raj dla wielbicieli architektury (i rysunku). Warto nie przebiegać przez niego naprędce, tylko spędzić tam chwilę czasu – niespiesznie chłonąc atmosferę. 

 

9. Mauerpark, Berlin, Niemcy: 

Park w Berlinie, gdzie odbywają się występy ulicznych artystów i targi rzeczy używanych. Gratka dla miłośników przywożenia pamiątek-perełek, wyszperanych na pchlich targach!

 

10. Starówka w Dubrowniku, Chorwacja: 

Urokliwa dzielnica otoczona potężnymi murami miejskimi, które zachowały się od średniowiecza. Jej wąskie uliczki prowadzą do malowniczych placów, gotyckich kościołów i renesansowych pałaców, tworząc niepowtarzalny klimat. 

 

11. Most św. Wawrzyńca, Florencja, Włochy: 

Most nad rzeką Arno we Florencji z widokiem na słynną katedrę Santa Maria del Fiore to miejsce, które przyciąga turystów i mieszkańców. Polecamy przede wszystkim na romantyczne spacery!

 

12. Park Narodowy Loch Lomond and The Trossachs, Szkocja: 

Malowniczy park narodowy z jeziorami, górami i spektakularnymi krajobrazami to prawdziwa oaza dzikiej przyrody. Od spacerów po urokliwe ścieżki, wspinaczki na górskie szczyty po pływanie łodzią po krystalicznie czystych wodach jeziora… jest co robić!

 

13. Jezioro Bled, Słowenia: 

Rajskie miejsce otoczone przez malownicze góry, znane przede wszystkim pocztówkowej wyspy z kościołem na środku jeziora. Możesz po prostu cieszyć się spokojem tego miejsca, zdobyć zamek na wzgórzu, albo… wynająć łódź i dotrzeć nią na wyspę. 

 

14. Trafalgar Square, Londyn, Wielka Brytania: 

Centralny plac w Londynie z pomnikiem Nelsona, otoczony przez kultowe budynki, w tym National Gallery. To miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się podczas ważnych wydarzeń, demonstracji, koncertów i festiwali, tworząc niepowtarzalną atmosferę życia miejskiego.

 

15. Most Łańcuchowy, Budapeszt, Węgry: 

Ikona miasta, łączący historyczne dzielnice Budy i Peszt, rozdzielone Dunajem. To top 1 węgierskich miejsc na spacery, podziwianie zachodu słońca nad rzeką lub cieszenie się nocną panoramą miasta.

 

16. Słynna aleja Kampa, Praga, Czechy: 

Urocza uliczka na wyspie Kampa w Pradze, nad brzegiem rzeki Wełtawy. Otoczona przez kolorowe kamienice i zaciszne kawiarnie, ta historyczna część miasta zachwyca atmosferą i perełkami architektury.

 

17. Białe Klify, Rugia, Niemcy: 

Spektakularne formacje skalne nad Morzem Bałtyckim, które zachwycają nie tylko wielkością – ale też przyjemnie kontrastującym z wodą białym kolorem. Świetne do spacerów i zdjęć w ukrytych zatoczkach, na plażach i punktach widokowych. Na terenie Rugii znajduje się też mnóstwo malowniczych tras rowerowych - a to wszystko od rzut beretem od Polski!

 

18. Rynek Starego Miasta, Tallinn, Estonia: 

Serce historycznego centrum miasta – pełne uroku i niezapomnianej atmosfery - gdzie od wieków toczy się życie miejskie w otoczeniu kolorowych kamienic i historycznych budowli. To nie tylko turystyczna atrakcja, ale też centralny punkt spotkań dla mieszkańców i miejsce organizacji lokalnych wydarzeń kulturalnych i festiwali.

 

19. Plac św. Marka, Wenecja, Włochy: 

Tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać! Centralny plac w Wenecji z Bazyliką św. Marka i Katedrą św. Marka, otoczony przez kawiarnie i sklepiki, to idealne miejsce, by delektować się aromatem włoskiej kawy, podziwiając jednocześnie jedyny w swoim rodzaju widok na Weneckie Zatoki.

 

20. Most Milvio, Rzym, Włochy: 

Znany również jako Ponte Milvio, to most nad rzeką Tyber, który słynie z romantycznego zwyczaju zakładania kłódek przez zakochane pary oraz spotkań towarzyskich na jego malowniczych tarasach. Brzmi jak plan na wieczór? Zdecydowanie!

 

21. Plaża Barceloneta, Barcelona, Hiszpania: 

Ikoniczne miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się, by cieszyć się słońcem, morzem i plażową atmosferą. Znana z charakterystycznych wież widokowych, promenady oraz licznych barów i restauracji serwujących świeże owoce morza – nic dziwnego, że przyciąga ludzi z całego świata!

 

22. Park Guell, Barcelona, Hiszpania:

Prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki i designu! To niezwykłe miejsce zaprojektowane przez Antonio Gaudiego, pełne jest kolorowych mozaik, kształtów inspirowanych naturą i surrealistycznej architektury.

 

23. Bryggen, Bergen, Norwegia: 

Ta zabytkowa dzielnica portowa, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znana jest z charakterystycznych drewnianych budynków w mocno kontrastujących z krajobrazem kolorach. Ten niepowtarzalny element krajobrazu miasta aż prosi się o sesję zdjęciową!

 

24. Plac Bohaterów, Budapeszt, Węgry: 

Centralny plac Budapesztu, który tętni życiem przez całą dobę. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się podziwiać okoliczne zabytki, czy po prostu delektować się kawą w jednej z pobliskich kawiarni – poczujesz atmosferę!

 

_
Udało Ci się już odhaczyć wszystkie pozycje z listy? Jeśli nie, czas to zmienić w te wakacje!
Jeśli znajdziesz się tam dzięki ofercie złapanej na jakdolece.pl - koniecznie oznacz nas (@jakdolece) na jednym ze zdjęć publikowanych w sieci. Udostępnimy Twój post, by inspirował do ruszenia w trasę innych podróżników!

Czekamy na Twój komentarz