Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym? [update 2023]

Opublikowano : 18.10.2023 Redakcja
Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym? [update 2023]

Podróżowanie samolotem to nie tylko emocje związane z odkrywaniem nowych miejsc, ale też konieczność dostosowania się do pewnych zasad. Jednym z najważniejszych aspektów przygotowań do lotu jest odpowiednie spakowanie bagażu – tak, by sprawnie i bezpiecznie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. W końcu nikt z nas nie chce spędzić pierwszych godzin podróży na lotnisku, tłumacząc się (albo, co gorsza, wyrzucając!) zawartość swojego plecaka czy walizki do śmieci. 

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie:

 1. Przewodnik po aktualnych zasadach przewożenia rzeczy potencjalnie niebezpiecznych na podstawie najnowszych (2023) wytycznych IATA (International Air Transport Association, Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego).
 2. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. przewożenia płynów i elektroniki.
 3. Nową podstronę, gdzie w szybki i wygodny sposób znajdziesz aktualne informacje o tym, co możesz przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym.

LISTA ZASAD WG IATA 2023:

Czego NIE można przewozić w bagażu podręcznym (ale można w nadawanym)?

 • Napoje alkoholowe w opakowaniach detalicznych, zawierające więcej niż 24%, ale nie więcej niż 70% alkoholu objętościowo.
 • Palniki kempingowe i pojemniki na paliwo, które zawierały łatwopalne cieczowe paliwo.
 • Sprzęt do monitorowania środków chemicznych, przewożony przez członków personelu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w podróży służbowej.
 • Lód suchy (stały dwutlenek węgla) w ilościach nieprzekraczających 2,5 kg na osobę.
 • Urządzenia zasilane bateriami litowymi o pojemności Wh przekraczającej 100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh.
 • Baterie litowe, zapasowe/luźne o pojemności Wh przekraczającej 100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh dla urządzeń elektronicznych i PMED.
 • Termometr medyczny lub kliniczny zawierający rtęć, jeden na osobę do użytku osobistego.
 • Termometr lub barometr wypełniony rtęcią przewożony przez przedstawiciela rządowej służby meteorologicznej, lub podobnej oficjalnej agencji.

Czego w ogóle NIE można przewozić (w żadnym bagażu)?

 • Bagaż ze wbudowanymi bateriami litowymi o pojemności przekraczającej 0,3 g litu metalicznego lub 2,7 Wh.
 • Urządzenia unieruchamiające, takie jak gaz pieprzowy, spray itp., zawierające drażniące lub obezwładniające substancje.
 • Broń elektrowstrząsową (np. Tasery) zawierającą niebezpieczne elementy, takie jak materiały wybuchowe, sprężone gazy, baterie litowe itp.
 • Komórki paliwowe zawierające paliwo.
 • Tlen lub powietrze w postaci gazowej w butlach potrzebnych do celów medycznych; i systemy z tlenem ciekłym są zabronione do transportu.
 • Walizki typu security, skrzynki na pieniądze, torby na pieniądze itp. zawierające niebezpieczne towary, takie jak baterie litowe i/lub materiały pirotechniczne.

Oficjalna lista wytycznych 01/2023 wg. IATA w języku angielskim dostępna do ściągnięcia tutaj.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Jakie płyny, aerozole i żele mogę zabrać na pokład? 

Coraz więcej rządów krajów przyjmuje wytyczne Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, organizacji ustanawiającej standardy lotnictwa ONZ. Obecne ograniczenia dla płynów, aerozoli i żeli mówią, że:

„Muszą one być w pojemnikach o pojemności 100 ml lub równoważnej, umieszczonych w przezroczystym, ponownie zamykanym plastikowym woreczku o maksymalnej pojemności 1 litra.”

W zasadzie ograniczenia nie dotyczą leków, jedzenia dla niemowląt ani osób o określonych wymaganiach dietetycznych, ale te przypadki koniecznie skonsultować z działem obsługi klienta na danym lotnisku.

Wiesz, że limit płynów w bagażu podręcznym ma zniknąć? Pasażerowie lotnisk London-City (Wielka Brytania) oraz Shannon (Irlandia) nie muszą już zawracać sobie nim głowy. To dzięki nowym skanerom 3D, które pozwalają na dokładniejszy obraz sprawdzanego bagażu. Zastosowanie tej nowej technologii w 2024 zapowiada więcej lotnisk na wyspach oraz Hiszpania. To początek światowej rewolucji!

Gdzie najlepiej trzymać laptop, tablet i telefon komórkowy? 

IATA zaleca, by wszystkie przenośne urządzenia elektroniczne, takie jak laptopy, tablety i telefony komórkowe, były zawsze w bagażu podręcznym. Jeśli podróżujesz z zapasowymi bateriami, elektronicznymi papierosami/vape'ami lub zapasowym źródłem zasilania (power bankami), muszą one być zawsze przewożone w bagażu podręcznym, a nie w bagażu nadawanym. 

Wszelkie zapasowe, „luźne” baterie muszą być indywidualnie owinięte, aby zapobiec zwarciu.

podróż z elektroniką

SPRAWDŹ, CO MOŻESZ ZABRAĆ NA POKŁAD!

Wciąż masz wątpliwości, czy Twój ulubiony szampon przejdzie kontrolę bezpieczeństwa? Albo czy możesz zabrać ze sobą swoją ukochaną gitarę na pokład? Mamy dobrą wiadomość! Stworzyliśmy dedykowaną stronę, na której w przejrzysty i zrozumiały sposób możesz sprawdzić, jakie przedmioty można przewozić w bagażu podręcznym, a jakie w bagażu rejestrowanym. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby mieć szybki dostęp do aktualnych informacji, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Zachęcamy do korzystania z naszej nowej strony i sprawdzania, które przedmioty są dozwolone do przewozu w bagażu podręcznym, a które w rejestrowanym, zanim wyruszysz na lotnisko. Pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnego stresu podczas kontroli bezpieczeństwa.
Sprawdź naszą nową stronę już teraz i zacznij podróżować z większym komfortem i pewnością!

 

 

_
Podróżowanie z bagażem podręcznym wymaga pewnej organizacji i planowania, ale to gwarancja spokoju i oszczędzenia sobie stresu na lotnisku. Pamiętaj, że przepisy mogą zmieniać się dynamicznie – i o aktualnej liście przedmiotów niebezpiecznych zawsze poinformuje Cię przewoźnik w trakcie jednego z kroków przy zakupie biletu. Przeczytaj ją uważnie!

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Czekamy na Twój komentarz