Podróżujesz sam/a? Najbezpieczniejsze miejsca na świecie dla solo-podróżników

Opublikowano : 11.10.2023 Redakcja
Podróżujesz sam/a? Najbezpieczniejsze miejsca na świecie dla solo-podróżników

Podróżowanie solo to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na głębokie poznawanie siebie i świata wokół. To szansa na nawiązanie nowych znajomości, przeżywanie niezapomnianych chwil i odkrywanie miejsc w zupełnie indywidualny sposób. Jednak wybierając się w samotną podróż, warto znać miejsca, które są nie tylko fascynujące, ale przede wszystkim… bezpieczne.

Na szczęście Global Peace Index co roku wskazuje najbardziej pokojowe i bezpieczne kraje na świecie.

Jeśli jesteś początkującym podróżnikiem lub po prostu szukasz inspiracji na kolejną wyprawę solo, mamy dla Ciebie listę najbezpieczniejszych miejsc na świecie, które warto odwiedzić (jeszcze nawet w tym roku!) oraz listę krajów, które na razie warto omijać.

Co to jest Global Peace Index?

Global Peace Index (GPI), produkowany przez Institute for Economics and Peace (IEP), to wiodący na świecie wskaźnik globalnego pokoju. Raport ten prezentuje najbardziej wszechstronną, opartą na danych analizę trendów w dziedzinie pokoju, jego ekonomicznej wartości oraz sposobów rozwijania pokojowych społeczeństw do tej pory. Global Peace Index obejmuje 99,7% populacji świata i jest obliczany przy użyciu 23 jakościowych i ilościowych wskaźników pochodzących z wysoce cenionych źródeł. GPI mierzy stan pokoju w trzech domenach:

 • poziom bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa,
 • zakres trwających konfliktów krajowych i międzynarodowych,
 • oraz stopień militaryzacji.

TOP 10 najbezpieczniejszych krajów na świecie:

1. Islandia

Islandia, nazywana „Krainą Lodu i Ognia”, to nie tylko kraj o niezwykłych krajobrazach, ale także jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie dla osób podróżujących solo. Zajmuje ona pierwsze miejsce w rankingu GPI od 2008 roku, dzięki niskim wskaźnikom przestępczości, małym wydatkom na cele militarne i braku konfliktów międzynarodowych. To w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną sprawia, że każdy, kto decyduje się na samotną wyprawę po tej wyspie, może czuć się komfortowo i bezpiecznie. To prawdziwy raj dla tych, którzy pragną połączyć niezależną podróż z poczuciem spokoju i bezpieczeństwa w sercu dzikiej przyrody.
Więcej o Islandii znajdziesz w artykule: „8 powodów, dla których musisz odwiedzić Islandię”.

2. Dania

Dania, z jej urokliwymi miasteczkami i kopenhaską elegancją, historycznymi zamkami i nowoczesnym designem, to strzał w dziesiątkę dla solo-podróżników. Duńczycy, znani z ich „hygge” - filozofii życia opartej na prostocie i komforcie (a także niskiego poziomu rządowej korupcji…), przyjmują gości z otwartymi ramionami, oferując ciepłą gościnność w każdym zakątku kraju. Wysokie standardy życia, niska przestępczość i doskonała komunikacja miejska sprawiają, że Dania jest idealnym miejscem dla tych, którzy pragną samodzielnie odkrywać uroki Skandynawii w atmosferze spokoju i harmonii.

3. Irlandia

Irlandia, znana jako „Szmaragdowa Wyspa” ze względu na bujne, zielone krajobrazy, ma niemały powód do dumy – w porównaniu z rankingiem z 2022 roku, awansowała aż o 5 miejsc w górę! Jej malownicze wioski, majestatyczne klify i bogata historia tworzą niesamowite tło dla podróży solo. A Irlandczycy? Słyną z niezrównanej gościnności i serdeczności! To sprawia, że każdy odwiedzający czuje się jak w domu. Bez względu na to, czy spacerujesz po brukowanych uliczkach Dublina, czy podziwiasz zachód słońca na końcu kraju, jednego możesz być pewien/pewna: będzie Ci bezpiecznie i spokojnie.

Pozostałe kraje to:

Kraje o najwyższym stopniu ryzyka według GPI

Chociaż nasz świat jest pełen niesamowitych miejsc do odkrycia, istnieją kraje, które, według GPI, stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżników. Zalecamy ostrożność i dokładne zastanowienie się przed planowaniem wyjazdu do tych regionów, a także konsultację z odpowiednimi służbami i ekspertami. 

 • Afganistan
 • Jemen
 • Syria
 • Rosja
 • Sudan Południowy
 • Demokratyczna Republika Konga
 • Irak
 • Somalia
 • Republika Środkowoafrykańska
 • Sudan

 

Interaktywna mapa świata prezentująca Global Peace Index 2023 dostępna jest tutaj.

Mapa Global Peace Index
_
Choć każda podróż kusi przygodą, bez względu na to, dokąd się udajesz – bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Na szczęście z tą listą możesz planować następne wyjazdy ze spokojną głową! 

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Czekamy na Twój komentarz