Dzieje się! Najciekawsze wydarzenia na świecie: lato ☀️

Opublikowano : 07.06.2023 Redakcja
Dzieje się! Najciekawsze wydarzenia na świecie: lato ☀️

Lato w pełni! O tej porze roku każdy kąt ziemi tętni energią i radością – nic dziwnego, że i w nas pulsuje chęć odkrywania świata. Świetną okazją do tego są letnie festiwale. 
W cyklu „Dzieje się!”, jak zwykle zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze, wydarzenia w Europie, które odbędą się w czerwcu, lipcu i w sierpniu. Jest ich sporo! Wykorzystaj je jako pretekst do city-break’a albo jako dodatek do typowych, letnich wakacji. 

Dia de San Juan – święto ognia

Hiszpania 🇪🇸, 23.06.2023

Dia de San Juan to hiszpańskie święto ognia, obchodzone 23 czerwca na plażach i wybrzeżach w całym kraju (choć najhuczniej w Walencji i Barcelonie). Ma korzenie sięgające czasów przedchrześcijańskich i jest związane z letnim przesileniem. Hiszpanie obchodzą nadejście lata organizując pokazy sztucznych ogni, rozpalając ogniska i celebrując tradycyjne rytuały związane z ogniem, które symbolizują oczyszczenie duszy i zwiastują szczęście. A przy tym nie brakuje muzyki, tańca i nocnych kąpieli w morzu. Ostrzegamy – ten nastrój udziela się nie tylko mieszkańcom, ale i turystom!

Gentse Feesten w Gandawie

Belgia 🇧🇪, 14-23.07.2023

Gentse Feesten w Gandawie, mieście położonym nad kanałem La Manche we flamandzkim regionie Belgii, to tętniący życiem, 10-dniowy festiwal muzyczny i teatralny odbywający się w drugiej połowie lipca. Wydarzenia i występy obejmują koncerty muzyki pop, rock, techno, blues i jazzowej; tańce i bale; komedie stand-up, występy cyrkowe, pokazy kukiełkowe oraz czytania poezji, a także rozmaitą sztukę uliczną. Istny kocioł! Nic dziwnego, że jako trzeci co do wielkości w Europie, festiwal ten przyciąga ponad 200 000 osób rocznie. 

Festiwal kultury chorwackiej w Zagrzebiu

Chorwacja 🇭🇷, 19-23.07.2023

Zagreb International Folklore Festival jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali folkowych w Chorwacji. Ma na celu promowanie różnorodności folkloru i wymianę kulturową między uczestnikami z całego świata. Ci prezentują autentyczne tradycje swojego kraju, wnosząc wspaniałą mieszankę kolorów, dźwięków i tanecznej energii na sceny plenerowe i do sal koncertowych w całym mieście. W trakcie pokazów w ruch idą autentyczne instrumenty, kostiumy i rekwizyty. Na ulicach miasta w tym czasie organizowane są też inne atrakcje – wystawy rzemiosła, prezentacje tradycyjnej kuchni, pokazy kostiumów, a nawet lekcje tańca i muzyki pod okiem instruktorów.

Festiwal Sziget w Budapeszcie

Węgry 🇭🇺, 10-15.08.2023

Głównym celem Szigetu jest stworzenie wyjątkowego środowiska, w którym królują muzyka, sztuka, kultura i wolność. Dlatego w jego trakcie wybrzmiewa nie tylko muzyka (tak międzynarodowych gwiazd, jak zespołów lokalnych) – ale i działalność społeczna i edukacyjna. Na terenie festiwalu organizowane są panele dyskusyjne, seminaria, warsztaty artystyczne, projekty ekologiczne i inicjatywy społeczne, promując otwartość, tolerancję i aktywizm. W ten sposób stał się nie tylko festiwalem muzycznym, ale również platformą do wymiany kulturowej i społecznej. Znakiem charakterystycznym Szigetu jest położenie na terenie Wyspy Óbuda, na której uczestnicy i świętują, i śpią w namiotach. To w połączeniu z targami rękodzieła, artystycznymi instalacjami, wystawami, teatrem ulicznym oraz strefami relaksu, jeszcze bardziej podkręca letnią atmosferę wydarzenia.

Corso de la Lavande - festiwal lawendy w Digne-Les-Bains

Francja 🇫🇷, 4-8.08.2023

Pierwsze corso, od włoskiego słowa corso („kurs, parada”), miało na celu promowanie produkcji lawendy, stanowiącej podstawę gospodarczą regionu Prowansji. Przerwane przez II wojnę światową, powróciło w 1945 roku jako regularne wydarzenie, kiełkując w wielki festiwal lata. Każdego roku odwiedzający biorą udział w dziennych i nocnych paradach, pokazach sztucznych ogni, wesołym miasteczku i muzyce na żywo, a na pamiątkę dostają lawendowe „torebki” - małe bawełniane woreczki wypełnione aromatycznymi, suszonymi kwiatami.

Flamenco On Fire w Pampelunie

Hiszpania 🇪🇸, 08.2023

Hiszpanie traktują swoje flamenco tak poważnie, że przez całe lato nie brakuje jego celebracji. Większość festiwali odbywa się na placach miejskich lub otwartych polach w nocy, trwając do wczesnych godzin porannych. I choć serce flamenco bije w Andaluzji, to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywa się na północy Hiszpanii – w Pampelunie. Festiwal Flamenco On Fire, którego kulminacja przypada na koniec sierpnia, obejmuje zarówno koncerty, występy i pokazy flamenco, jak i warsztaty taneczne, seminaria, wykłady i inne wydarzenia związane ze światem tańca. Rok rocznie odwiedzających czeka szeroka gama wydarzeń – od tradycyjnych występów flamenco z toreadorami, gitarami i ekspresyjnym tańcem, po bardziej nowoczesne interpretacje tego gatunku, które eksperymentują z różnymi formami i elementami muzycznymi. 

Karnawał Notting Hill w Londynie

Anglia 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿, 26-28.08.2023

Karnawał Notting Hill w Londynie to jedno z największych i najbardziej kolorowych wydarzeń kulturalnych w Wielkiej Brytanii, uważany za największy festiwal karnawałowy na świecie poza Brazylią. Notting Hill ma swoje korzenie w afro-karaibskiej społeczności Londynu i stanowi wyraz radości, energii i kreatywności tego wielokulturowego obszaru miasta. Głównymi atrakcjami są kolorowe parady uliczne, podczas których tancerze, muzykanci i grupy folklorystyczne prezentują tradycyjne tańce, stroje i muzykę związane ze swoją kulturą. Gdzie nie spojrzeć, piękne i barwne kostiumy ozdobione piórami, koronkami, cekinami i innymi ozdobami. Do tego nie brakuje karaibskiej kuchni i lokalnego rzemiosła. To niesamowite doświadczenie i wizualne, i kulinarne! 

Co ważne: wszystkie te wydarzenia są albo całkowicie, albo częściowo darmowe (tzn., że opłaty obowiązują wyłącznie za atrakcje dodatkowe lub koncerty zamknięte).  

_

Powodzenia w polowaniu na okazje! Jeśli spędzisz ten czas na urlopie z jakdolece.pl - koniecznie oznacz nas (@jakdolece) na jednym ze zdjęć publikowanych w sieci. Udostępnimy Twój post, by inspirował do ruszenia w trasę innych podróżników!

Czekamy na Twój komentarz