Jak najlepiej spakować plecak na każdy wyjazd?

Opublikowano : 10.01.2024 Redakcja
Jak najlepiej spakować plecak na każdy wyjazd?

Każdy doświadczony globtroter wie, że kluczem do udanej i komfortowej podróży jest mądrze spakowany plecak. Ale jak to zrobić, aby zmieścić wszystko, co niezbędne, nie przekraczając limitów bagażowych i nie frustrując się przez cały wyjazd, np. szukając czegoś? W końcu nie chodzi tylko o przewiezienie rzeczy z miejsca na miejsce – ale też codzienne używanie ich. Oto nasze sprawdzone sposoby, które pomogą Ci zorganizować plecak jak prawdziwy profesjonalista.


Przed Tobą: instrukcja pakowanie plecaka: poziom master!

Krok 1: 

Zacznij od podstaw – buty i cięższe rzeczy na dnie

Zacznij pakowanie od umieszczenia cięższych przedmiotów, takich jak buty, na dnie plecaka. Idealnie, jeśli Twój plecak ma niezależną dolną komorę – świetnie nadaje się do oddzielenia brudnych butów, mokrych czy po prostu większych objętościowo rzeczy od reszty bagażu. I zapewnia stabilność!

Krok 2: 

Płyny i przybory toaletowe – zawsze pod ręką

Płyny i przybory toaletowe umieść w zewnętrznych kieszeniach bocznych plecaka (jeśli się tam nie zmieszczą – zostaw na nie miejsce na samej górze plecaka, tuż przed jego zamknięciem). Zapewni to szybki dostęp do tych przedmiotów podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku i oszczędzi ci przeszukiwania całego bagażu i robienia bałaganu pod presją czasu (i spojrzeń ludzi w kolejce). A do tego, łatwo będzie Ci po nie sięgnąć, gdy w trakcie podróży będziesz chciał/a się odświeżyć i np. szybko skoczyć umyć zęby przed wyjściem z lotniska. 

Krok 3:

Wybierz swoją metodę pakowania – i do dzieła! 

Istnieje wiele technik: od rolowania ubrań, przez ugniatanie, po składanie ich w płaskie warstwy… Każda z nich ma swoje plusy, ale kluczem jest optymalizacja przestrzeni i unikanie zbędnych zagnieceń. Eksperymentuj i wybierz metodę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i typowi podróży. 

Żeby ułatwić Ci to zadanie, opisaliśmy je wszystkie tu: 

Krok 4: 

Minimalizuj objętość

Wykorzystaj worki kompresyjne/próżniowe do minimalizowania objętości dużych przedmiotów, takich jak kurtki puchowe i śpiwory. Do pozostałych ubrań i sprzętu (np. kabli i ładowarek, jeśli masz ich sporo), używaj organizerów, czyli tzw. kostek podróżnych. Ułatwi Ci to organizację plecaka i „poruszanie się” po nim na co dzień. 

W podróży zdarzają się mokre rzeczy – jeśli to więcej niż koszulka, która nie zdążyła wyschnąć w praniu, a którą wystarczy przewiesić przez plecak, lepiej być przygotowanym porządnie. Do transportu przemoczonych ubrań, ręcznika po kąpieli albo butów, użyj wodoszczelnych worków, toreb lub sakwy.

Krok 5: 

Dodatki trzymaj na wierzchu

Takie rzeczy, jak np. kurtka czy bluza, które często będziesz zakładać lub zdejmować w trakcie podróży (np. przy wejściu z gorącego powietrza do klimatyzowanego lokalu), trzymaj na wierzchu. Jeśli nie zmieszczą się w plecaku, możesz przewiesić je przez niego lub/i przymknąć klapą (w zależności od modelu plecaka, jaki używasz). 
To samo dotyczy się akcesoriów, które trzeba mieć ciągle pod ręką – telefonu, paszportu, portfela… Te trzymaj jak najbliżej ciała, najlepiej na sobie lub w nerce.

Użyj karabińczyków, aby przypiąć przedmioty, które trudno zmieścić wewnątrz plecaka, jak matę do jogi, kapelusz czy poduszkę podróżną. To świetny sposób na optymalizację przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz plecaka.

Krok 6: 

Nie zapomnij o ochronie

Choćbyś miał/a najpiękniejszy plecak na świecie – radzimy przyzwyczaić się jednak do noszenia go z pokrowcem! To nie tylko zabezpieczy Twój dobytek przed przemoczeniem w trakcie deszczu, ale też uchroni przed brudem i uszkodzeniami w trakcie transportu (komu choć raz plecak wypadł z rozpędzonego tuk-tuka wprost do kałuży, ten się z pokrowców nie śmieje!). 

_
Dla Twojej wygody, poniżej przygotowaliśmy infografikę z powyższymi informacjami w skróconej formie gotowej do zapisania w telefonie. Z tymi prostymi, ale skutecznymi wskazówkami, Twój plecak będzie idealnie zorganizowany, a Ty oszczędzisz sobie bólu głowy i logistyki przed każdym wyjazdem. Pamiętaj, że podróżowanie nie musi być skomplikowane – z odrobiną planowania i kilkoma sprytnymi trikami, każda podróż może stać się przyjemniejsza. A optymalnie spakowany plecak to gwarancja, że każdy jej dzień taki będzie!

 

pakowanie level master

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz