Jak najlepiej spakować plecak na każdy wyjazd?

Opublikowano : 10.01.2024 Redakcja
Jak najlepiej spakować plecak na każdy wyjazd?

Każdy doświadczony globtroter wie, że kluczem do udanej i komfortowej podróży jest mądrze spakowany plecak. Ale jak to zrobić, aby zmieścić wszystko, co niezbędne, nie przekraczając limitów bagażowych i nie frustrując się przez cały wyjazd, np. szukając czegoś? W końcu nie chodzi tylko o przewiezienie rzeczy z miejsca na miejsce – ale też codzienne używanie ich. Oto nasze sprawdzone sposoby, które pomogą Ci zorganizować plecak jak prawdziwy profesjonalista.


Przed Tobą: instrukcja pakowanie plecaka: poziom master!

Krok 1: 

Zacznij od podstaw – buty i cięższe rzeczy na dnie

Zacznij pakowanie od umieszczenia cięższych przedmiotów, takich jak buty, na dnie plecaka. Idealnie, jeśli Twój plecak ma niezależną dolną komorę – świetnie nadaje się do oddzielenia brudnych butów, mokrych czy po prostu większych objętościowo rzeczy od reszty bagażu. I zapewnia stabilność!

Krok 2: 

Płyny i przybory toaletowe – zawsze pod ręką

Płyny i przybory toaletowe umieść w zewnętrznych kieszeniach bocznych plecaka (jeśli się tam nie zmieszczą – zostaw na nie miejsce na samej górze plecaka, tuż przed jego zamknięciem). Zapewni to szybki dostęp do tych przedmiotów podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku i oszczędzi ci przeszukiwania całego bagażu i robienia bałaganu pod presją czasu (i spojrzeń ludzi w kolejce). A do tego, łatwo będzie Ci po nie sięgnąć, gdy w trakcie podróży będziesz chciał/a się odświeżyć i np. szybko skoczyć umyć zęby przed wyjściem z lotniska. 

Krok 3:

Wybierz swoją metodę pakowania – i do dzieła! 

Istnieje wiele technik: od rolowania ubrań, przez ugniatanie, po składanie ich w płaskie warstwy… Każda z nich ma swoje plusy, ale kluczem jest optymalizacja przestrzeni i unikanie zbędnych zagnieceń. Eksperymentuj i wybierz metodę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i typowi podróży. 

Żeby ułatwić Ci to zadanie, opisaliśmy je wszystkie tu: 

Krok 4: 

Minimalizuj objętość

Wykorzystaj worki kompresyjne/próżniowe do minimalizowania objętości dużych przedmiotów, takich jak kurtki puchowe i śpiwory. Do pozostałych ubrań i sprzętu (np. kabli i ładowarek, jeśli masz ich sporo), używaj organizerów, czyli tzw. kostek podróżnych. Ułatwi Ci to organizację plecaka i „poruszanie się” po nim na co dzień. 

W podróży zdarzają się mokre rzeczy – jeśli to więcej niż koszulka, która nie zdążyła wyschnąć w praniu, a którą wystarczy przewiesić przez plecak, lepiej być przygotowanym porządnie. Do transportu przemoczonych ubrań, ręcznika po kąpieli albo butów, użyj wodoszczelnych worków, toreb lub sakwy.

Krok 5: 

Dodatki trzymaj na wierzchu

Takie rzeczy, jak np. kurtka czy bluza, które często będziesz zakładać lub zdejmować w trakcie podróży (np. przy wejściu z gorącego powietrza do klimatyzowanego lokalu), trzymaj na wierzchu. Jeśli nie zmieszczą się w plecaku, możesz przewiesić je przez niego lub/i przymknąć klapą (w zależności od modelu plecaka, jaki używasz). 
To samo dotyczy się akcesoriów, które trzeba mieć ciągle pod ręką – telefonu, paszportu, portfela… Te trzymaj jak najbliżej ciała, najlepiej na sobie lub w nerce.

Użyj karabińczyków, aby przypiąć przedmioty, które trudno zmieścić wewnątrz plecaka, jak matę do jogi, kapelusz czy poduszkę podróżną. To świetny sposób na optymalizację przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz plecaka.

Krok 6: 

Nie zapomnij o ochronie

Choćbyś miał/a najpiękniejszy plecak na świecie – radzimy przyzwyczaić się jednak do noszenia go z pokrowcem! To nie tylko zabezpieczy Twój dobytek przed przemoczeniem w trakcie deszczu, ale też uchroni przed brudem i uszkodzeniami w trakcie transportu (komu choć raz plecak wypadł z rozpędzonego tuk-tuka wprost do kałuży, ten się z pokrowców nie śmieje!). 

_
Dla Twojej wygody, poniżej przygotowaliśmy infografikę z powyższymi informacjami w skróconej formie gotowej do zapisania w telefonie. Z tymi prostymi, ale skutecznymi wskazówkami, Twój plecak będzie idealnie zorganizowany, a Ty oszczędzisz sobie bólu głowy i logistyki przed każdym wyjazdem. Pamiętaj, że podróżowanie nie musi być skomplikowane – z odrobiną planowania i kilkoma sprytnymi trikami, każda podróż może stać się przyjemniejsza. A optymalnie spakowany plecak to gwarancja, że każdy jej dzień taki będzie!

 

pakowanie level master

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz