Jak przygotować się do pierwszego lotu? – 13 najważniejszych porad

Opublikowano : 07.10.2022 Redakcja
Jak przygotować się do pierwszego lotu? – 13 najważniejszych porad

Pierwszy lot samolotem to wyzwanie i unikalne doświadczenie. Większość osób odczuwa pewien strach przed podróżowaniem w ten sposób, ale lęk wynika najczęściej z braku wiedzy. Wystarczy podejść do sprawy praktycznie, przeanalizować procedury, w tym prawa i obowiązki pasażera, żeby przetrwać podróż bez większych problemów. W artykule znajduje się kilka najważniejszych wskazówek związanych z lataniem i organizacją podróży.

Jak pokonać lęk przed lataniem?

Tak naprawdę samolot to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu dostępny człowiekowi. Stach to naturalna konsekwencja braku doświadczenia, więc początkującym poleca się najczęściej nieco krótsze trasy, nawet godzinne, w tym przelot z miasta do miasta w obrębie kraju. Dzięki temu możesz zapoznać się z większością procedur. Większość linii lotniczych utrzymuje podobny standard obsługi klienta. Wystarczy zatem poznanie jednego przewoźnika, żeby zrozumieć kluczowe elementy przelotu.

Na nieco dłuższych trasach przyda Ci się czytnik książek elektronicznych, smartfon lub laptop. Elektronikę możesz zabrać ze sobą do bagażu podręcznego. Po założeniu słuchawek wejdziesz do własnego świata i przekierujesz myśli. Największe nerwy wśród pasażerów występują podczas odlotu i lądowania ze względu na zmiany ciśnienia. W takiej sytuacji zaopatrz się w gumę do żucia, cukierek oraz naucz się sztuki równomiernego oddechu.

Przed podróżą spędź nieco więcej czasu w toalecie, zjedz lekko, ubierz się wygodnie. Im większy komfort osobisty, tym mniejszy stres. Nieco inaczej wygląda też latanie w grupie i samodzielne. W pierwszą trasę weź ze sobą kogoś doświadczonego. Już sam autorytet takiej osoby wiele zmieni w psychicznym nastawieniu.

Na czym polega jet lag?

Jet lag to jedno z klasycznych zaburzeń wśród podróżujących samolotem. Zmiana stref czasowych wybija człowieka z rytmu, wprowadza bezsenność, niepokój i zdecydowanie obniża energię. Chcesz uniknąć negatywnych konsekwencji? Postaraj się o odpowiednie przygotowanie do przelotu, czyli o pełną regenerację organizmu, wprowadzenie lekkiej diety, nawodnienie. Postaraj się też o regularne drzemki w ciągu dnia. Najgorzej wygląda pierwszy dzień po przylocie na miejsce. Na wszelki wypadek wykup dobre ubezpieczenie turystyczne i sprawdź, czy w ogóle możesz latać samolotem. Diagnostyka zdrowotna to absolutna podstawa przed planowaniem wyjazdu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży?

Bezpieczeństwo w podróży trudno sobie zagwarantować w 100%, ale można ograniczyć ryzyko wystąpienia niepewnych sytuacji. Podejdź profesjonalnie do wyboru ubezpieczenia turystycznego. Zapisz aktualny numer do ambasady w kraju docelowym. Upewnij się, czy adres hotelu lub hostelu faktycznie istnieje na mapie i przyjmuje gości. Zostaw dane do kontaktu rodzinie, w tym cały plan podróży z rozpisaniem godzinowym, datami. Bezpieczeństwo zwiększa podróżowanie w grupie lub dołączenie do innych turystów w międzyczasie.

Postaraj się skompletować bagaż podręczny w taki sposób, aby stał się samowystarczalny na kilka dni. Wiele rzeczy kupisz bez problemu w standardowym markecie, więc pakuj się oszczędnie, na zasadzie minimalizmu. Wyznacz rezerwę gotówki i schowaj ją w unikalnym miejscu. W samolocie przestrzegaj obowiązkowo wszystkich procedur bezpieczeństwa i nie ustawiaj się przed szeregiem. Nie wykłócaj się.

Przed podróżą przeczytaj ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych w odniesieniu do różnych lokalizacji międzynarodowych. Dane z placówek dyplomatycznych aktualizują się bardzo często i chronią interesy turystów lub osób poruszających się po świecie w sprawach służbowych.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą w podróż?

Czołówka dokumentów przydatnych w czasie podróży to paszport, aktualny dowód osobisty i wiza turystyczna. Najlepiej zrobić też ich ksero na wypadek zgubienia. Inaczej wygląda podróżowanie po Europie, a inaczej po innych regionach świata, więc dokładnie zbadaj specyfikę formalną. Blisko siebie trzymaj bilety. Jedziesz do kraju egzotycznego? Możesz potrzebować uzupełnionej karty szczepień. W UE ważną rolę odgrywa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewniająca dostęp do służby zdrowia, bez dodatkowych opłat. Niestety EKUZ z reguły nie wystarczy. Ubezpieczenie turystyczne to już raczej podstawa świadomego podróżowania.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Odprawa na lotnisku dotyka każdego pasażera i stanowi podstawę do wydania karty pokładowej. Przygotuj się na proste formalności i na kontrolę. W czasie odprawy możesz nadać bagaż rejestrowany. Numer stanowiska odpraw wyświetla się na tablicy odlotów. Przejście przez bramkę rzadko stanowi większy problem, ale pamiętaj, że obsługa lotniska może poprosić o manualne sprawdzenie pasażera. Nie musisz się tym martwić. To standardowa procedura wykluczająca nieporozumienia.

Jakie są obowiązki, a jakie prawa pasażera?

Jeden z głównych obowiązków pasażera to wykonywanie poleceń obsługi i przygotowanie do przejścia ścieżki formalnej. Opóźniony lot, zgubiony lub zniszczony bagaż, odmowa przyjęcia na pokład bez uzasadnienia to obszary, w których możesz ubiegać się później o odszkodowanie zgodnie z regulaminem reklamacyjnym przewoźnika.

Obowiązki pasażerów dotyczą przede wszystkim następujących obszarów:

  • bezwzględne wykonywanie poleceń obsługi lotniska, samolotu,
     
  • przygotowanie formalne do lotu.

Co to są saloniki VIP?

Saloniki VIP to pomieszczenia dedykowane pasażerom podróżującym pierwszą klasą lub uczestniczących w programach lojalnościowych przewoźnika. Salon VIP daje pasażerowi sporo możliwości. Dyskretna kontrola bezpieczeństwa, szybka odprawa, organizacja transferu do bazy noclegowej po przylocie, smaczne menu. W salonikach VIP chodzi przede wszystkim o zachowanie maksymalnej prywatności.

Jak radzić sobie z długim lotem?

Długi lot samolotem to dla wielu turystów koszmar na jawie, dlatego warto się wcześniej przygotować. Zaopatrz się koniecznie w solidne słuchawki i multimedia. Spać możesz podczas lotu, ale nigdy przed odlotem i w trakcie lądowania przez wcześniej wspomniane skoki ciśnienia. Do bagażu podręcznego zabierzesz niezbędną dawkę leków i farmakologii, więc skorzystaj z takiej możliwości. Podczas długiego lotu warto raz na jakiś czas rozprostować nogi i solidnie zjeść. Unikaj picia alkoholu w trakcie lotu! Spożywanie go sprawi, że efekt zmęczenia będzie podwójnie uporczywy. Każdy niestety musi znaleźć własny sposób na przetrwanie ciężkiej podróży. Niezbędnik to farmakologia, multimedia, sprawy wypoczynkowe na czele z poduszką ortopedyczną, regularne odświeżenie.

Jak wygląda menu na pokładzie?

Na pokładzie samolotu możesz zjeść i to często całkiem porządnie. Menu różnicuje się w zależności od długości lotu. Na trasach krótkich pasażerom wystarczą przekąski, a na długich dania główne. W pełnym menu znajdują się z reguły posiłki lekkie dostarczane przed odlotem przez partnerów przewoźnika. Można powiedzieć, że większość linii lotniczych zbliża się do poziomu średniej klasy cateringu dietetycznego. Zdarzają się przypadki zmiany menu na życzenie.

Jakie obowiązki posiada obsługa samolotu?

Obsługa samolotu odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo pasażerów i za instruktaż. Przed wylotem pracownicy przewoźnika sprawdzają stan sprzętu ratunkowego, oświetlenia, systemów. Kolejny priorytet to obsługa pasażerów, w tym przedstawienie menu, pomoc w trudniejszych sytuacjach, wskazywanie na udogodnienia.

Czy podczas lotu można korzystać z urządzeń elektronicznych?

Elektronika nie zaburza funkcjonowania nowoczesnych systemów występujących w samolotach, więc nie musisz się martwić, że nie zabierzesz laptopa, smartfona, czytnika książek elektronicznych. Urządzenia elektroniczne musisz oczywiście okazać podczas standardowej kontroli. Bagaż podręczny posiada też ograniczenia wagowe. Dobra praktyka to przestawienie telefonu na wbudowany tryb samolotowy.

Co robić po lądowaniu?

Po wylądowaniu otrzymasz komunikat o możliwości opuszczenia pokładu. W niektórych krajach przejdziesz kontrolę wizową. Najlepiej umówić wcześniej transfer z lotniska po podróży dla zwiększenia bezpieczeństwa oraz wygody. Człowiek zmęczony po dłuższej trasie już nie myśli świeżo, a zamówiony wcześniej kierowca załatwi sprawę i pokieruje do bazy noclegowej.

Dlaczego warto zdobyć podstawową wiedzę przed lotem?

Jak widzisz dobre przygotowanie do pierwszego lotu znacząco ogranicza stres i niepewność. Jeżeli nie wiesz, co robić obserwuj pasażerów, w jaki sposób i gdzie się ustawiają. Schemat wygląda podobne u każdego przewoźnika. Najważniejsze informacje, chociażby z regulaminów wydrukuj i noś przy sobie. Mogą się przydać w kryzysowej sytuacji.

Czekamy na Twój komentarz