Podróż samolotem – 13 rzeczy, których nie wolno robić w samolocie

Opublikowano : 22.10.2022 Redakcja
Podróż samolotem – 13 rzeczy, których nie wolno robić w samolocie

Podróż samolotem wymaga przygotowania nie tylko pod kątem bagażu, ale również zachowania odpowiednich zasad zgodnych z regulaminem przewoźnika i zdrowym rozsądkiem. Właściwe zachowanie pasażerów zwiększa realnie bezpieczeństwo i płynność pracy załogi. Kiedy linia lotnicza może wyrzucić klienta, jakie zasady obowiązują podczas lotu i prawne i wynikające z czystej kultury i uprzejmości? Poniżej kilka praktycznych wskazówek dla osób, które planują pierwszy lot lub chcą zdobyć więcej doświadczenia na przyszłość.

1. Sprawdź bagaż pod kątem rzeczy niedozwolonych przez linie lotnicze

Pakowanie do samolotu uznaje się już praktycznie za sztukę, ponieważ wymaga bardzo rozsądnego gospodarowania przestrzenią, ale również kontrolowania rzeczy niedozwolonych regulaminem. Naturalnie do samolotu nie można zabrać ze sobą żadnych substancji łatwopalnych oraz stanowiących ogólne zagrożenie dla innych pasażerów. Przykłady? Rozpałka do grilla, narzędzia z zaostrzonymi końcówkami, nawet nożyczki, zapalniczka czy korkociąg przeznaczony do otwierania wina. W regulaminach występują również ograniczenia w stosunku do farmakologii, generalnie zażywanych leków. Jeżeli wybierasz się w podróż samolotem dobrze się zastanów, ile leków realnie potrzebujesz i zabierz ze sobą tylko wymagają ilość. Ich nadmiar może skutkować negatywnymi konsekwencjami. Linie lotnicze bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii płynów. Regulamin odnosi się do bagażu podręcznego i do bagażu rejestrowanego.

Zadbaj o to, żeby w walizkach nie występowały żadne wystające, wątpliwe elementy. Ułatwisz życie sobie oraz obsłudze lotniska. Dopinasz coś do plecaka? Znowu zastanów się nad zabezpieczeniem całej struktury celem wyeliminowania luzów. I w samym samolocie na miejscu pasażera nie baw się żadnymi rzeczami z bagażu podręcznego, tylko siedź spokojnie i wypełniaj instrukcje sprawdzone praktycznie na wielu trasach.

2. Kłócenie się z obsługą i ignorowanie poleceń

Polecenia załogi samolotu to właściwie rzecz święta, a przedłużające się kłótnie, bezsensowne wątpliwości, natarczywość kończy się odmową wejścia na pokład. W krytycznych sytuacjach nawet międzylądowaniem. Przykładowa sytuacja? Kiedy otrzymujesz informację o zapięciu pasów zrób to i nie wykłócaj się, bo chcesz zrobić coś innego. Jeżeli obsługa prosi o dokument, okaż go.

3. Picie alkoholu

W samolotach alkohol to temat bardzo problematyczny. Z jednej strony można spożywać napoje wyskokowe, a z drugiej strony przesada powoduje problemy dla innych pasażerów. Lepiej unikać picia alkoholu w podróży, ponieważ świadomy umysł to zawsze większe bezpieczeństwo i mniej problemów. Każdy pasażer, który stwarza niepewną atmosferę podczas lotu znajduje się na celowniku. Nietrzeźwym pasażerom można odmówić wejścia na pokład i wykluczyć ich z podróży. Akurat w tym przypadku wiele zależy od dedykowanego regulaminu.

4. Lepiej unikaj głupich żartów

Żarty o terrorystach, zamachach, bombach, broni lepiej sobie darować, szczególnie podczas lotu, ponieważ w niektórych przypadkach obsługa angażuje odpowiednie służby do rozwiązania, wyjaśnienia problemu. Linie lotnicze zobowiązują się w regulaminach do monitorowania i informowania o potencjalnych zagrożeniach. Czy żart lub głupie komentarze to ryzyko? Można powiedzieć, że to pewna forma prowokacji. W mediach można znaleźć wiele historii nie śmiesznych żartów zakończonych awaryjnym lądowaniem. Panika w samolocie powstaje z irracjonalnych pobudek, często właśnie przez podobne komentarze. Na małej przestrzeni, w powietrzu często trudno o normalne myślenie.

5. Nie dotykaj drzwi

Drzwi w samolocie to właściwie obszar zakazany po zamknięciu. Jeżeli lecisz pierwszy raz zapytaj, gdzie dokładnie znajduje się toaleta, żeby się nie pomylić. Absolutnie nie próbuj otwierać drzwi, nawet w przypływie negatywnych emocji, czy po wystąpieniu sytuacji kryzysowej. Wszystkie kroki kieruj zawsze do obsługi po wystąpieniu jakichkolwiek wątpliwości.

6. Siedź cicho i nie przeszkadzaj innym pasażerom

Krótka rozmowa z pasażerem obok to nic złego, ale samolot to nie miejsce na nawiązywanie nowych znajomości z obcymi ludźmi oraz na stwarzanie szumu wokół siebie. Zachowanie ciszy oraz spokoju to ulga dla większości pasażerów pragnących po prostu dotrwać do końca lotu, czasami w śnie. Im dłuższy lot, tym większa potrzeba zachowania kultury. W samolocie nie wypada rozmawiać głośno.

Chcesz posłuchać muzyki lub obejrzeć ulubiony film? Nie zapomnij o słuchawkach. Przydają się mocno w podróżach samolotem i dają naturalną ochronę przed niechcianymi rozmówcami.

7. Uważaj, żeby nie spać w trakcie skoków ciśnienia

Najlepszy moment na sen w samolocie to lot, a nie momenty startu oraz lądowania. W takich warunkach zmienia się ciśnienie. Pasażerowie z nadciśnieniem, chorobami serca i problemami krążeniowymi muszą bardzo uważać na podróż samolotem i wcześniej upewnić się o bezpieczeństwie oraz przyjęciu odpowiednich preparatów. Przy zmianie ciśnienia przyda się zwykła guma do żucia lub cukierek.

Raz na jakiś czas spróbuj rozprostować nogi, wyjdź do toalety, żeby nieco pobudzić krążenie.

Kto nie może latać samolotem?

 • pacjenci z chorobami zakaźnymi,
 • pasażerowie wykazujący objawy poważnych chorób płuc, duszności,
 • osoby cierpiące na choroby psychiczne,
 • pacjenci ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.

Chorujesz na coś? Sprawdź koniecznie listę wykluczeń i bardzo poważnie podejdź do tematu rezerwacji lotu. Czasami lepiej jechać dłużej autobusem niż lecieć samolotem z ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia. Do samolotu nie zabiera się też z reguły noworodków i kobiet w ciąży mnogiej.

8. Nie rozsiadaj się i nie zdejmuj butów

Niestety to powszechny problem w pociągach oraz samolotach. Niektórzy pasażerowie słyną ze zdejmowania butów i relaksowania stóp przed oczami innych. Nie rób tego, ponieważ w erze smartfonów łatwo trafić na wstydliwe nagranie. Złe zachowania pasażerów, którzy rozminęli się z szacunkiem do drugiego człowieka skutkują w ekstremalnych sytuacjach bójkami i drastycznymi konsekwencjami prawnymi.

9. Nie zajmuj cudzego miejsca

Wydaje się oczywiste, ale wcale takie nie jest. W samolotach można spotkać przypadki przypadkowych przeprowadzek, szczególnie na miejsce obok okna. Trzymaj się warunków rezerwacji.

10. Nie śpiesz się z wychodzeniem

Nie śpiesz się przy wychodzeniu z samolotu. Zdążysz to zrobić w swoim czasie. Ustępuj, żeby zwiększyć płynność ruchu. Tłok w kolejce, wpychanie się na siłę to niepotrzebne nerwy dla Ciebie i innych pasażerów.

11. Nie szarp siedzenia innego pasażera

Jeżeli wychodzisz ze swojego miejsca postaraj się o to, żeby nie szarpać miejsca pasażera siedzącego przed Tobą. Nie dasz rady inaczej? Uprzedź o tym, żeby dana osoba mogła się przygotować. W samolocie najlepiej unikać gwałtownych ruchów i przechodzić między pasażerami plecami.

12. Nie przeszkadzaj obsłudze

Jedno z ważniejszych zagadnień, czyli staraj się o to, żeby nie przeszkadzać obsłudze. Stewardessa to nie Twoja służąca, a jej obowiązki wykraczają daleko poza podawanie posiłków pasażerom. Głównym zadaniem obsługi jest zapewnienie bezpieczeństwa podróży. Przygotuj się wcześniej do lotu. Przeczytaj regulamin przewoźnika. Usiądź na swoim miejscu. Upewnij się, gdzie jest toaleta. To podstawy, które pozwolą Ci bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Odnoś się do obsługi tylko w uzasadnionych przypadkach.

13. Staraj się niczego zbyt długo nie dotykać

W niektórych samolotach zabrudzenia okien, stolików, pasów bezpieczeństwa to rzecz powszechna. Najlepiej niczego zbyt długo nie dotykać i nie przytulać się do okien, chociażby po wystąpieniu chęci na drzemkę. Podczas lotu przydadzą Ci się własne środki higieniczne na czele z nawilżaną chusteczką dla zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego.

Jakich rzeczy nie robić w samolocie, czyli krótkie podsumowanie zagadnienia

 • nie zabieraj do bagażu rzeczy niedozwolonych regulaminem i po prostu podejrzanych,
 • nie przeszkadzaj innym pasażerom oraz obsłudze samolotu,
 • nie zdejmuj butów i nie świeć stopami przed innymi,
 • nie pchaj się,
 • nie opieraj się o okna i nie próbuj otwierać drzwi,
 • nie wzywaj obsługi w nieuzasadnionych przypadkach,
 • nie spożywaj alkoholu i nie wnoś własnego na pokład,
 • nie wchodź do samolotu, jeżeli nie masz pewności, co do stanu własnego zdrowia,
 • nie rozmawiaj głośno,
 • nie przechodź obok ludzi przodem, tylko plecami,
 • nie śpij na krótkich lotach,
 • nie żartuj w głupi sposób. 

Co warto zrobić przed wylotem?

Najlepsza praktyka to przestudiowanie regulaminu linii lotniczych. Odmowa wpuszczenia na pokład czasami bywa nieuzasadniona i wtedy możesz ubiegać się o odszkodowanie w całkiem sporej kwocie. Jeżeli jednak podejdziesz do sprawy racjonalnie, wykażesz się kulturą i świadomością spraw ważnych przetrwasz podróż samolotem bez większych problemów. Można powiedzieć, że w samolocie obowiązują formalne i nieformalne zasady zachowania. Na niewielkiej przestrzeni spotyka się przekrój społeczeństwa, wiele osobowości, wiele doświadczeń, w tym niepewność. Panikę w samolocie można wywołać bardzo łatwo, właśnie nawet głupim komentarzem. Czasami media sygnalizują podobne historie. Człowiek w panice zachowuje się irracjonalnie, dlatego własnym zachowaniem stajesz się w pewnym sensie gwarantem bezpieczeństwa.

Nie wyjaśniaj innych pasażerów, bo nie jesteś od wprowadzania porządku

I co jeszcze? Nie dawaj wykładów innym pasażerom, nawet zachowujących się w bardzo negatywny sposób. Nie jesteś od tłumaczenia. Obsługa odpowiada za przestrzeganie regulaminu i dba o komfort innych podróżujących. Twoje zadanie w samolocie to słuchanie instrukcji, spokojne siedzenie, zajęcie się sobą z wykluczeniem alkoholu i innych niebezpiecznych substancji.

Dlaczego warto zaufać liniom lotniczym, które mają procedury na większość kryzysów?

Regulaminy linii lotniczych to bardzo rygorystyczne dokumenty. Awanturujący się ludzie kończą z ogromnymi obciążeniami finansowymi oraz prawnymi. Masz obawy, zaczynasz się źle czuć? W takim wypadku porozmawiaj z obsługą i poproś o wskazówki. Linie lotnicze przygotowały się na większość scenariuszy i mają procedury na wypadek wystąpienia najpoważniejszych awarii, nawet związanych z usterkami silników, dlatego zachowaj spokój i zaufaj specjalistom.

Dlaczego przestrzegać zasad formalnych i nieformalnych?

Lot samolotem to specyficzne przeżycie, którego nie warto dziwnymi zachowaniami zaburzać innym. Niestety podczas podróży zdarzają się różne zachowania i przypadki, ale wynikają najczęściej z braku wiedzy i opanowania zasad kultury. Założenia nieformalne uznaje się za podobnie ważne do formalnych, szczególnie dla zachowania komfortu w czasie dłuższych przelotów. Najpoważniejsze konsekwencje błędnych zachowań dotyczą awaryjnego lądowania i oczywiście problemów prawnych. Lepiej nie narażaj się na podobne przygody.

Czekamy na Twój komentarz