Jak wydostać się z lotniska na 5 sposobów

Opublikowano : 17.04.2024 Kasia Maciejak
Jak wydostać się z lotniska na 5 sposobów

Dotarłeś/aś na lotnisko swojego celu podróży - gratulacje! Pierwsza baza zaliczona.

Przed Tobą kolejne wyzwanie: jak najefektywniej i najtaniej dostać się do miejsca docelowego? Oto konkretne zestawienie 5 opcji, z których możesz skorzystać.  

Uwaga: to nie ranking! Nie ma dobrych i złych sposobów. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i specyfiki danej podróży. A poniższe zestawienie po prostu pomoże wybrać Ci to, co najbardziej optymalne. I dla komfortu, i dla portfela 😉

Jedziemy!

 

Taxi - szybko i wygodnie, ale… uwaga!

Taxi


Oficjalne, miejskie taxi to najbardziej bezpośredni sposób na dotarcie do celu z lotniska, ale często też najdroższy (cóż). 

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zawsze sprawdź przewidywaną cenę przejazdu (np. na grupach podróżniczych na Facebooku lub w aktualnych edycjach przewodników) i upewnij się, że taksówka jest licencjonowana. Oszustów i naciągaczy oferujących good price, my friend, nie brakuje. 

Czasem niektóre lotniska oferują stałe, niższe stawki za przejazd do konkretnego punktu w centrum miasta — co może okazać się niespodziewanie korzystne!


Transport lokalny - ekonomiczna podróż z mieszkańcami

Autobus


Autobusy, tramwaje, a czasami nawet pociągi i metro, mogą oferować tanie i efektywne połączenie między lotniskiem a centrum miasta lub innymi kluczowymi punktami. Choć może to wymagać trochę więcej planowania (przed) i często większej ilości czasu (już na miejscu), podróżowanie lokalnym transportem daje okazję do zanurzenia się w codzienności miejscowych i często niesie za sobą unikalne doświadczenia. No i co tu dużo mówić – jest przyjemne dla portfela!

Nasz tip:
Warto sprawdzić opcje i rozkłady jazdy online i zorientować się w tym gąszczu jeszcze przed wyjazdem. Bezpośrednio na lotnisku na pewno też dasz sobie radę – ale zajmie Ci to o wieeeeele więcej czasu!

 

Tuk tuki i skutery - dla odważnych poszukiwaczy przygód

Tuktuk


W niektórych częściach świata, takich jak Azja Południowa, tuk tuki czy skutery stanowią powszechny środek transportu. Te małe, motorowe pojazdy, mogą być nie tylko ekscytującym i niedrogim sposobem na dotarcie do celu – ale też przygodą samą w sobie. Pamiętaj jednak, by ustalić cenę przed rozpoczęciem jazdy, a jeśli potrafisz (i kultura danego miejsca tego wymaga) – potarguj się trochę! 

Uwaga: 
Tego typu środki transportu często nie mają pozwolenia na postój w trybie „stand by” na lotnisku – i by mogły wjechać na jego teren, trzeba je najpierw zamówić w aplikacji. Sprawdź naszą listę „Najważniejsze (i najlepsze!) aplikacje podróżnicze 2024” – ale przed wyjazdem do danego kraju koniecznie zorientuj się też, jakie firmy (i apki) działają w tej konkretnej lokalizacji. Przykładowo: w Indonezji to Gojek, Grab i BlueBird. 

 

Wynajem auta - wolność i elastyczność, ale za swoją cenę

Wynajem auta


Jeśli planujesz zwiedzać okolicę poza miastem lub cenisz sobie niezależność, wynajem auta może okazać się najlepszym wyborem. A czasem wręcz jedynym! Koszty oczywiście będą wyższe, ale dzieląc je z innymi, może stać się to bardziej przystępną opcją. To kwestia kalkulacji 😊

 

Nasz tip:
Porównaj oferty różnych firm wynajmujących samochody jeszcze przed podróżą, by znaleźć najlepsze warunki i mieć pewność, że po wylądowaniu będzie czekać na Ciebie dokładnie takie auto, jak chcesz.

Możesz to zrobić np. w porównywarce aut, z którą współpracujemy.

 

Podział kosztów z innymi podróżnikami - razem raźniej i taniej

Rideshare


To jedna z naszych ulubionych opcji! 

Wspólna podróż z innymi podróżnikami to doskonały sposób na oszczędzenie pieniędzy i… fun! Możesz skorzystać z aplikacji do wspólnych przejazdów (typu BlaBlaCar) lub po prostu nawiązać kontakt z innymi podróżnymi na lotnisku (albo w oczekiwaniu na wejście na pokład, albo nawet w kolejce do odbioru bagażu). To nie tylko obniża koszty, ale może również prowadzić do poważnych konsekwencji: niespodziewanych przyjaźni i przygód 😉

 

Nie zapomnij! 

Bez względu na wybrany środek transportu, ważne jest, by zawsze mieć przy sobie trochę gotówki (najlepiej w lokalnej walucie), telefon z dostępem do Internetu (dla map, aplikacji transportowych i ewentualnych informacji lokalnych) oraz… otwartą głowę. Niech prowadzi Cię droga!


_
Jeśli jeszcze zanim dotrzesz na miejsce czeka Cię długie oczekiwanie na lot – zobacz, jak możesz umilić sobie ten czas. W artykule „Jak spędzić noc (lub wiele godzin) na lotnisku? Poradnik” spisaliśmy całkiem niezłe wskazówki!

Czekamy na Twój komentarz