Linie lotnicze zgubiły twój bagaż. I co teraz?

Opublikowano : 29.11.2023 Redakcja
Linie lotnicze zgubiły twój bagaż. I co teraz?

Stoisz przy taśmie bagażowej i z minuty na minutę robi się bardziej gorąco – walizek pojawia się coraz mniej, a Twojej ciągle brak? 
Zgubienie bagażu przez linie lotnicze to sytuacja, której wszyscy chcielibyśmy uniknąć, ale niestety zdarza się. Chociaż początkowy szok i frustracja są zrozumiałe, ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne kroki, które powinieneś/aś podjąć, jeśli czarne przewidywania się sprawdzą.

Nie wpadaj w panikę

Pierwsza reakcja to zazwyczaj stres i frustracja, ale ważne jest, aby zachować spokój. Wiele razy bagaż jest jedynie opóźniony, a nie zagubiony na stałe.

Udaj się do biura obsługi bagażu

Każdy port lotniczy ma specjalne biuro obsługi bagażu (lost luggage albo lost & found), zazwyczaj zlokalizowane w pobliżu taśm bagażowych lub w hali przylotów. Na miejscu:

 • Poinformuj personel o problemie: Opisz sytuację, podaj numer lotu, ewentualne miejsca przesiadek oraz kierunek, z którego przyleciałeś/aś.
 • Zapytaj o najczęstsze przyczyny opóźnień bagażu: Czasami bagaż może zostać załadowany na inny lot lub zostać w innym porcie lotniczym z powodu błędów logistycznych. Wiedza o tym może nieco złagodzić Twój stres.
 • Dowiedz się o procedurze dalszego postępowania: Zapytaj, co będzie dalej działo się z Twoim zgłoszeniem, jakie są szanse na odnalezienie bagażu i w jakim czasie możesz spodziewać się informacji zwrotnej – oraz z jakim numerem kontaktować się, gdy po wyznaczonym czasie jej nie dostaniesz.

Pamiętaj, że pracownicy biura obsługi bagażu są tam, aby Ci pomóc. Zachowaj spokój i cierpliwość – frustracja i zdenerwowanie (ani tym bardziej przenoszenie swojego gniewu na personel) nie poprawi sytuacji. 

Zgubiony bagaż

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Po zgłoszeniu braku bagażu w biurze obsługi zostaniesz poproszony o wypełnienie specjalnego formularza zgłoszeniowego. Jest to kluczowy dokument, który pomoże liniom lotniczym w zlokalizowaniu Twojego bagażu. Jak prawidłowo wypełnić formularz?

 • Dokładne dane kontaktowe: Podaj aktualne dane kontaktowe (telefon, e-mail). Upewnij się, że są one czytelne – i najlepiej pisz dużymi literami.
 • Opis bagażu: Im dokładniej opiszesz swój bagaż, tym łatwiej będzie go zidentyfikować. Wskazówki dotyczące koloru, rozmiaru, marki oraz ewentualnych specyficznych cech, takich jak naklejki, zawieszki czy specjalne zamki, mogą być kluczowe.
 • Zawartość bagażu: Wymień najważniejsze przedmioty, które znajdowały się w Twoim bagażu: ubrania, kosmetyki, elektronikę, leki czy inne charakterystyczne przedmioty.
 • Miejsce docelowe: Jeśli jesteś w podróży i zmieniasz miejsce zakwaterowania lub kontynuujesz podróż do innego miasta, podaj adres, pod który bagaż ma zostać dostarczony po odnalezieniu.
 • Dodatkowe informacje: Jeśli masz zdjęcie swojego bagażu lub bilet bagażowy z unikalnym kodem śledzenia, dołącz je do formularza. Może to przyspieszyć proces!

Ważne:
Po wypełnieniu formularza poproś o jego kopię lub potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Będzie to ważny dokument w przypadku dalszych rozmów z liniami lotniczymi lub ewentualnego ubiegania się o odszkodowanie. Nie odchodź bez niego od okienka!


Zachowaj wszystkie dokumenty

Zachowaj kopię formularza zgłoszeniowego oraz wszystkie inne dokumenty związane z lotem (potwierdzenie nadania bagażu, kartę pokładową). 

Monitoruj sytuację

Nie zostawiaj tej sprawy samej sobie – monitoruj sytuację na bieżąco!

 • Bądź w kontakcie z liniami lotniczymi: Jeśli nie dostałeś/aś informacji w ciągu 24 godzin, skontaktuj się z liniami lotniczymi. Wiele z nich oferuje możliwość śledzenia statusu zgubionego bagażu online za pomocą unikalnego numeru zgłoszenia.
 • Bądź dostępny/a: Upewnij się, że Twój telefon jest włączony i naładowany. Inaczej linie lotnicze nie będą miały jak się z Tobą skontaktować!
 • Zapytaj o kompensatę za opóźnienie: W niektórych przypadkach, jeśli bagaż jest opóźniony, linie lotnicze mogą oferować pewną formę kompensaty, np. w postaci bonów na zakupy lub zniżek na przyszłe loty. 

Rozważ zakup niezbędnych rzeczy

Jeśli Twój bagaż nie zostanie odnaleziony w ciągu kilku dni, a znajdujesz się w miejscu, gdzie potrzebujesz konkretnych rzeczy… nie unikniesz zakupów. 
Ale zanim pójdziesz na całość na koszt linii lotniczych – upewnij się, jaki masz limit wydatków! Najłatwiej sprawdzić to kontaktując się z obsługą linii (telefonicznie lub w trakcie wypełniania formularza). Pamiętaj też, że później będziesz mógł/mogła ubiegać się o zwrot TYLKO uzasadnionych wydatków: przyborów toaletowych, podstawowych ubrań (T-shirt na zmianę, bielizna, etc.). Zachowaj wszelkie dowody zakupu!

Składanie roszczenia o odszkodowanie

Jeśli Twój bagaż zostanie uznany za trwale zagubiony lub nie zostanie dostarczony w odpowiednim czasie, przysługuje Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Proces ten może różnić się w zależności od linii lotniczych i przepisów obowiązujących w danym kraju, ale ma kilka cech wspólnych.

 • Zgromadź niezbędne dokumenty: Aby złożyć roszczenie, potrzebujesz kopii formularza zgłoszeniowego dotyczącego zagubionego bagażu, biletu lotniczego, biletu bagażowego oraz paragonów za zakupione przedmioty zastępcze.
 • Sprawdź regulamin linii lotniczych: Każde linie lotnicze mają określone zasady dotyczące odszkodowań za zagubiony bagaż. Warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć, jakie prawa Ci przysługują i jakie są maksymalne kwoty odszkodowania.
 • Wypełnij formularz roszczeniowy: Większość linii lotniczych wymaga wypełnienia specjalnego formularza roszczeniowego. Upewnij się, że dokładnie opisujesz wszystkie przedmioty, które znajdowały się w Twoim bagażu, oraz dołączasz kopie paragonów.
 • Bądź cierpliwy: Proces rozpatrywania roszczeń może trwać pewien czas. Linie lotnicze mogą potrzebować nawet kilku tygodni, aby przeprowadzić wewnętrzne dochodzenie i podjąć decyzję o wypłacie odszkodowania.
 • Rozważ skorzystanie z pomocy prawnej: Jeśli czujesz, że Twoje prawa nie są respektowane lub otrzymane odszkodowanie jest niewystarczające, możesz rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej.
 • Zachowaj korespondencję: Wszelką korespondencję z liniami lotniczymi dotyczącą zagubionego bagażu i roszczeń zachowuj w jednym miejscu, zgodnie z zasadą „liczy się to, co na papierze”. Może to być przydatne w przypadku ewentualnych sporów lub dalszych rozmów.

A co robić, żeby być jak najlepiej przygotowanym na takie sytuacje na przyszłość? 

Przed każdym lotem:

 • Zrób zdjęcie swojego bagażu: Pamiętaj, aby uwiecznić na zdjęciu ewentualne specyficzne cechy, takie jak naklejki czy zawieszki.
 • Spakuj w bagażu podręcznym niezbędne rzeczy: Leki, dokumenty, drogie przedmioty oraz rzeczy, których nie możesz się obyć przez pierwsze 24 godziny po przylocie, zawsze pakuj w bagaż podręczny.
 • Zapisz listę rzeczy w bagażu: Sporządzenie listy przedmiotów w Twoim bagażu głównym może przyspieszyć proces zgłaszania roszczenia w przypadku jego zagubienia.
 • Zachowaj kopię biletu bagażowego: Twój bilet bagażowy jest dowodem na nadanie bagażu i może być potrzebny w procesie odzyskiwania go. To zwykle mała karteczka – ale ma wielką moc!
 • Rozważ zakup ubezpieczenia bagażu: Dodatkowe ubezpieczenie może zapewnić Ci większe odszkodowanie w przypadku zagubienia bagażu niż standardowe odszkodowanie oferowane przez linie lotnicze. Polecamy skorzystanie z usług Airhelp, jako najbardziej uznanej firmy zajmującej się tego typu odszkodowaniami.

 

Zgubienie bagażu przez linie lotnicze to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń dla każdego podróżnika. Jednak pamiętaj, że nie jesteś w tej sytuacji sam/a i istnieją określone procedury oraz prawa, które mają na celu ochronę Twojego dobra. Kluczem jest spokojne i systematyczne podejście do problemu. Staraj się działać, skupić się na rozwiązaniu go, a nie na emocjach związanych z sytuacją.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi cały proces będzie mimo wszystko lżejszy do przejścia! 

Dla Twojej wygody stworzyliśmy też infografikę zawierającą przejrzystą instrukcję postępowania w razie zgubionego bagażu. Ta wizualna pomoc może być nieocenioną oszczędnością czasu i nerwów w stresującej sytuacji. Zachęcamy do zapisania jej w swoim telefonie na wszelki wypadek. Infografika umożliwi Ci szybki dostęp do niezbędnych informacji, kiedy będą Ci one najbardziej potrzebne.

Zgubiony bagaż

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz