Linie lotnicze zgubiły twój bagaż. I co teraz?

Opublikowano : 29.11.2023 Redakcja
Linie lotnicze zgubiły twój bagaż. I co teraz?

Stoisz przy taśmie bagażowej i z minuty na minutę robi się bardziej gorąco – walizek pojawia się coraz mniej, a Twojej ciągle brak? 
Zgubienie bagażu przez linie lotnicze to sytuacja, której wszyscy chcielibyśmy uniknąć, ale niestety zdarza się. Chociaż początkowy szok i frustracja są zrozumiałe, ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne kroki, które powinieneś/aś podjąć, jeśli czarne przewidywania się sprawdzą.

Nie wpadaj w panikę

Pierwsza reakcja to zazwyczaj stres i frustracja, ale ważne jest, aby zachować spokój. Wiele razy bagaż jest jedynie opóźniony, a nie zagubiony na stałe.

Udaj się do biura obsługi bagażu

Każdy port lotniczy ma specjalne biuro obsługi bagażu (lost luggage albo lost & found), zazwyczaj zlokalizowane w pobliżu taśm bagażowych lub w hali przylotów. Na miejscu:

 • Poinformuj personel o problemie: Opisz sytuację, podaj numer lotu, ewentualne miejsca przesiadek oraz kierunek, z którego przyleciałeś/aś.
 • Zapytaj o najczęstsze przyczyny opóźnień bagażu: Czasami bagaż może zostać załadowany na inny lot lub zostać w innym porcie lotniczym z powodu błędów logistycznych. Wiedza o tym może nieco złagodzić Twój stres.
 • Dowiedz się o procedurze dalszego postępowania: Zapytaj, co będzie dalej działo się z Twoim zgłoszeniem, jakie są szanse na odnalezienie bagażu i w jakim czasie możesz spodziewać się informacji zwrotnej – oraz z jakim numerem kontaktować się, gdy po wyznaczonym czasie jej nie dostaniesz.

Pamiętaj, że pracownicy biura obsługi bagażu są tam, aby Ci pomóc. Zachowaj spokój i cierpliwość – frustracja i zdenerwowanie (ani tym bardziej przenoszenie swojego gniewu na personel) nie poprawi sytuacji. 

Zgubiony bagaż

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Po zgłoszeniu braku bagażu w biurze obsługi zostaniesz poproszony o wypełnienie specjalnego formularza zgłoszeniowego. Jest to kluczowy dokument, który pomoże liniom lotniczym w zlokalizowaniu Twojego bagażu. Jak prawidłowo wypełnić formularz?

 • Dokładne dane kontaktowe: Podaj aktualne dane kontaktowe (telefon, e-mail). Upewnij się, że są one czytelne – i najlepiej pisz dużymi literami.
 • Opis bagażu: Im dokładniej opiszesz swój bagaż, tym łatwiej będzie go zidentyfikować. Wskazówki dotyczące koloru, rozmiaru, marki oraz ewentualnych specyficznych cech, takich jak naklejki, zawieszki czy specjalne zamki, mogą być kluczowe.
 • Zawartość bagażu: Wymień najważniejsze przedmioty, które znajdowały się w Twoim bagażu: ubrania, kosmetyki, elektronikę, leki czy inne charakterystyczne przedmioty.
 • Miejsce docelowe: Jeśli jesteś w podróży i zmieniasz miejsce zakwaterowania lub kontynuujesz podróż do innego miasta, podaj adres, pod który bagaż ma zostać dostarczony po odnalezieniu.
 • Dodatkowe informacje: Jeśli masz zdjęcie swojego bagażu lub bilet bagażowy z unikalnym kodem śledzenia, dołącz je do formularza. Może to przyspieszyć proces!

Ważne:
Po wypełnieniu formularza poproś o jego kopię lub potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Będzie to ważny dokument w przypadku dalszych rozmów z liniami lotniczymi lub ewentualnego ubiegania się o odszkodowanie. Nie odchodź bez niego od okienka!


Zachowaj wszystkie dokumenty

Zachowaj kopię formularza zgłoszeniowego oraz wszystkie inne dokumenty związane z lotem (potwierdzenie nadania bagażu, kartę pokładową). 

Monitoruj sytuację

Nie zostawiaj tej sprawy samej sobie – monitoruj sytuację na bieżąco!

 • Bądź w kontakcie z liniami lotniczymi: Jeśli nie dostałeś/aś informacji w ciągu 24 godzin, skontaktuj się z liniami lotniczymi. Wiele z nich oferuje możliwość śledzenia statusu zgubionego bagażu online za pomocą unikalnego numeru zgłoszenia.
 • Bądź dostępny/a: Upewnij się, że Twój telefon jest włączony i naładowany. Inaczej linie lotnicze nie będą miały jak się z Tobą skontaktować!
 • Zapytaj o kompensatę za opóźnienie: W niektórych przypadkach, jeśli bagaż jest opóźniony, linie lotnicze mogą oferować pewną formę kompensaty, np. w postaci bonów na zakupy lub zniżek na przyszłe loty. 

Rozważ zakup niezbędnych rzeczy

Jeśli Twój bagaż nie zostanie odnaleziony w ciągu kilku dni, a znajdujesz się w miejscu, gdzie potrzebujesz konkretnych rzeczy… nie unikniesz zakupów. 
Ale zanim pójdziesz na całość na koszt linii lotniczych – upewnij się, jaki masz limit wydatków! Najłatwiej sprawdzić to kontaktując się z obsługą linii (telefonicznie lub w trakcie wypełniania formularza). Pamiętaj też, że później będziesz mógł/mogła ubiegać się o zwrot TYLKO uzasadnionych wydatków: przyborów toaletowych, podstawowych ubrań (T-shirt na zmianę, bielizna, etc.). Zachowaj wszelkie dowody zakupu!

Składanie roszczenia o odszkodowanie

Jeśli Twój bagaż zostanie uznany za trwale zagubiony lub nie zostanie dostarczony w odpowiednim czasie, przysługuje Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Proces ten może różnić się w zależności od linii lotniczych i przepisów obowiązujących w danym kraju, ale ma kilka cech wspólnych.

 • Zgromadź niezbędne dokumenty: Aby złożyć roszczenie, potrzebujesz kopii formularza zgłoszeniowego dotyczącego zagubionego bagażu, biletu lotniczego, biletu bagażowego oraz paragonów za zakupione przedmioty zastępcze.
 • Sprawdź regulamin linii lotniczych: Każde linie lotnicze mają określone zasady dotyczące odszkodowań za zagubiony bagaż. Warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć, jakie prawa Ci przysługują i jakie są maksymalne kwoty odszkodowania.
 • Wypełnij formularz roszczeniowy: Większość linii lotniczych wymaga wypełnienia specjalnego formularza roszczeniowego. Upewnij się, że dokładnie opisujesz wszystkie przedmioty, które znajdowały się w Twoim bagażu, oraz dołączasz kopie paragonów.
 • Bądź cierpliwy: Proces rozpatrywania roszczeń może trwać pewien czas. Linie lotnicze mogą potrzebować nawet kilku tygodni, aby przeprowadzić wewnętrzne dochodzenie i podjąć decyzję o wypłacie odszkodowania.
 • Rozważ skorzystanie z pomocy prawnej: Jeśli czujesz, że Twoje prawa nie są respektowane lub otrzymane odszkodowanie jest niewystarczające, możesz rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej.
 • Zachowaj korespondencję: Wszelką korespondencję z liniami lotniczymi dotyczącą zagubionego bagażu i roszczeń zachowuj w jednym miejscu, zgodnie z zasadą „liczy się to, co na papierze”. Może to być przydatne w przypadku ewentualnych sporów lub dalszych rozmów.

A co robić, żeby być jak najlepiej przygotowanym na takie sytuacje na przyszłość? 

Przed każdym lotem:

 • Zrób zdjęcie swojego bagażu: Pamiętaj, aby uwiecznić na zdjęciu ewentualne specyficzne cechy, takie jak naklejki czy zawieszki.
 • Spakuj w bagażu podręcznym niezbędne rzeczy: Leki, dokumenty, drogie przedmioty oraz rzeczy, których nie możesz się obyć przez pierwsze 24 godziny po przylocie, zawsze pakuj w bagaż podręczny.
 • Zapisz listę rzeczy w bagażu: Sporządzenie listy przedmiotów w Twoim bagażu głównym może przyspieszyć proces zgłaszania roszczenia w przypadku jego zagubienia.
 • Zachowaj kopię biletu bagażowego: Twój bilet bagażowy jest dowodem na nadanie bagażu i może być potrzebny w procesie odzyskiwania go. To zwykle mała karteczka – ale ma wielką moc!
 • Rozważ zakup ubezpieczenia bagażu: Dodatkowe ubezpieczenie może zapewnić Ci większe odszkodowanie w przypadku zagubienia bagażu niż standardowe odszkodowanie oferowane przez linie lotnicze. Polecamy skorzystanie z usług Airhelp, jako najbardziej uznanej firmy zajmującej się tego typu odszkodowaniami.

 

Zgubienie bagażu przez linie lotnicze to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń dla każdego podróżnika. Jednak pamiętaj, że nie jesteś w tej sytuacji sam/a i istnieją określone procedury oraz prawa, które mają na celu ochronę Twojego dobra. Kluczem jest spokojne i systematyczne podejście do problemu. Staraj się działać, skupić się na rozwiązaniu go, a nie na emocjach związanych z sytuacją.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi cały proces będzie mimo wszystko lżejszy do przejścia! 

Dla Twojej wygody stworzyliśmy też infografikę zawierającą przejrzystą instrukcję postępowania w razie zgubionego bagażu. Ta wizualna pomoc może być nieocenioną oszczędnością czasu i nerwów w stresującej sytuacji. Zachęcamy do zapisania jej w swoim telefonie na wszelki wypadek. Infografika umożliwi Ci szybki dostęp do niezbędnych informacji, kiedy będą Ci one najbardziej potrzebne.

Zgubiony bagaż

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz