Straszne święta na świecie: nie tylko Halloween!

Opublikowano : 31.10.2023 Redakcja
Straszne święta na świecie: nie tylko Halloween!

Halloween, z jego charakterystycznymi kostiumami, dyniami i słodyczami, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych (i uwielbianych!) świąt na świecie. Jednak warto zauważyć, że nie tylko w kulturze zachodniej istnieją obchody o podobnym charakterze. Na całym świecie ludzie obchodzą różnego rodzaju tajemnicze i straszne święta, które łączą w sobie elementy magii, przesądów i tradycji. 
Wyrusz z nami w podróż po tych fascynujących i nieco przerażających świętach dookoła świata:

Día de los Muertos - Meksyk

To meksykańskie święto, obchodzone 1 i 2 listopada, jest czasem, kiedy żywi składają hołd zmarłym. Charakteryzuje się kolorowymi ofiarami, tzw. „ofrendas”, na których umieszcza się zdjęcia zmarłych, kwiaty, jedzenie i przedmioty osobiste. Wszystko to ma przyciągnąć dusze zmarłych, aby mogły odwiedzić swoje rodziny. W ramach obchodów ludzie często ubierają się w kolorowe maski i przebierają się za duchy. Choć aura jest przerażająca – wbrew pozorom ma to być z założenia czas radości!

Obon - Japonia

Obon to japońskie święto, które ma na celu uczczenie dusz przodków i pielęgnowanie pamięci rodowych. Obchodzone przez cały długi tydzień sierpnia, Obon charakteryzuje się widokiem tradycyjnych lampionów wystawianych wokół domów oraz puszczanych na wodzie. Wierzono, że dzięki takim „toro nagashi”, dusze zmarłych wracają do domu. Obchody tego święta pełne są rytualnych tańców i modlitw. To czas zadumy i nostalgii.

Obon

Walpurgisnacht - Niemcy i Skandynawia

Obchodzone w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, Walpurgisnacht to niemieckie i skandynawskie święto o charakterze magicznym. Tradycyjnie wierzy się, że to noc, w której czarownice spotykają się na szczycie górskim Bloksbjerg, aby świętować i tańczyć z diabłami. Współczesne obchody często zawierają ogniska, tańce i całe mnóstwo przebieranek w kostiumy. Brzmi jak Noc Kupały na Babiej Górze, prawda?

walpurgisnacht

Fête des Morts - Haiti

W haitańskiej kulturze obchody święta zmarłych przyjmują nieco inny charakter. Wierzy się, że ich duchy żyją w innym świecie, ale… pozostają w stałym kontakcie z żyjącymi. W tym celu organizowane są tzw. „Vodou” ceremonie, podczas których odbywają się tańce i ofiary składane loa (czyli właśnie duchom). To święto to istny Frankenstein tradycji katolickich z afrykańskimi i haitańskimi wierzeniami.

_
Choć mogą mieć różne nazwy i zwyczaje, powyższe tradycje mają wspólny cel – hołd oddawany zmarłym oraz fascynacja tajemniczym światem nadprzyrodzonym. Odkrywanie tych aspektów dziedzictwa kulturowego różnych krajów może być ciekawym sposobem na eksplorację różnorodności naszego globu nie tylko w okresie Halloween, ale przez cały rok!
Znasz jeszcze inne straszne tradycje?

Czekamy na Twój komentarz