6 kroków do zrównoważonego podróżowania - jak dbać o planetę podczas odkrywania świata 🌍💚

Opublikowano : 22.04.2023 Redakcja
6 kroków do zrównoważonego podróżowania - jak dbać o planetę podczas odkrywania świata 🌍💚

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W dzisiejszych czasach, kiedy zmiana klimatu staje się coraz bardziej palącym problemem, każdy z nas powinien zastanowić się, jakie kroki może podjąć, aby pomóc w ochronie naszej planety. Zrównoważone podróżowanie staje się coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na konieczność, ale również wiążący się z tym zdrowy styl życia. Jak jednak pogodzić podróże samolotem z byciem eko? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy kilka wskazówek których powinniśmy przestrzegać, aby choć odrobinę ulżyć naszej planecie i wciąż cieszyć się odkrywaniem świata.
Pamiętając o kilku prostych regułach możemy przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu naszych podróży na środowisko naturalne. Na końcu posta znajdziesz prostą infografikę z podsumowaniem najważniejszych informacji.

Nie korzystaj z plastikowych jednorazówek

Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie negatywnego wpływu podróży na środowisko jest unikanie wszelkiego rodzaju jednorazówek. Butelki, kubki, słomki i opakowania z tworzywa sztucznego często kończą swój żywot w oceanach, zanieczyszczając środowisko naturalne i szkodząc dzikim zwierzętom. Warto mieć zawsze przy sobie własne naczynia, np. butelkę na wodę wielokrotnego użytku (najlepsze na podróż są te z tritanu), czy materiałową torbę lub plecak na zakupy.

Oszczędzaj energię elektryczną i wodę

Wydawać by się mogło, że reguła ta jest dość uniwersalna, jednak podróż często stwarza nieoczywiste preteksty do jej stosowania. Nocując w hotelu z klimatyzacją rozważ, czy jej użycie jest zawsze potrzebne. Wyłącz ją, gdy nie ma Cię w pokoju. Podwyższ temperaturę chłodzenia o jeden stopień. Nie dawaj codziennie ręczników do prania. Zamiast wanny, wybierz krótki prysznic. Jeśli nocujesz w hostelu lub guesthousie, nie myj naczyń pod bieżącą wodą. W wielu rejonach świata, nawet w tych rozwiniętych i cywilizowanych, jak np. w Kapsztadzie brak wody pitnej jest poważnym problemem, a oszczędzanie wody to nie tylko kwestia ekologii, ale już konieczność.

Wybierz transport publiczny

Zbiorowy rodzaj komunikacji, taki jak pociąg, autobus czy tramwaj jest dużo bardziej ekologiczny niż samochód. Korzystając z niego możesz zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo, korzystając z transportu publicznego, masz szansę poznać lokalną społeczność i kulturę. Jeśli to możliwe możesz wybrać jeszcze bardziej ekologiczne środki transportu, takie jak rower czy hulajnoga. Chodzenie piechotą również daje możliwość podziwiania okolicy i lepszego “wtopienia się” w lokalne klimaty.

 

 

Szanuj środowisko i lokalną kulturę

Szukając wycieczek na miejscu, wybieraj te prowadzone przez lokalnych przewodników. Zwróć uwagę, czy ich organizatorzy dbają o ochronę środowiska i przestrzegają zasad ekoturystyki. Upewnij się, że wycieczka nie ingeruje trwale w lokalne środowisko i nie wpłynie negatywnie na dziką przyrodę. Nie przeszkadzaj zwierzętom, zabieraj wszystkie śmieci ze sobą. Nie jeździj na słoniach! Są to dzikie zwierzęta, które powinny żyć w swoim naturalnym środowisku, a nie być wykorzystywane jako atrakcje turystyczne.

Jedz lokalne potrawy

Próbowanie lokalnych potraw jest nie tylko integralnym elementem podróży i poznawania nowych kultur. Pozwala również oszczędzać środowisko, ponieważ ich składniki (lub już gotowe dania) nie muszą być transportowane na duże odległości. Rozważ również ograniczenie fast foodów (jeśli zawierają plastikowe opakowania) i globalnych sieciówek.

Korzystaj ze swoich kosmetyków

Dobrym sposobem na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów podczas podróży jest zabieranie ze sobą własnej szczoteczki i pasty do zębów. Jednorazowe szczoteczki, pasty, czy mydełka są jednymi z najczęściej spotykanych kosmetyków w hotelach, a nawet długodystansowych samolotach, co przyczynia się do generowania olbrzymiej ilości plastikowych śmieci.

Zrównoważone podróżowanie, a lot samolotem

Choć większość z nas uwielbia podróże samolotem to ten rodzaj transportu wiąże się często z dużą emisją gazów cieplarnianych. Na szczęście znamy kilka sposobów aby zminimalizować ich wpływ na środowisko naturalne. W miarę możliwości staraj się ograniczać liczbę przesiadek, a optymalnie wybierać loty bezpośrednie, ponieważ to w czasie startu i lądowania wydzielana jest największa ilość energii. Dodatkowo, zwróć uwagę na linie lotnicze z którymi zamierzasz lecieć. Staraj się wybrać te, które mają flotę składającą się z nowych samolotów. Nowsze zawsze oznacza bardziej ekologiczne. Zostawiają one znacznie mniejszy ślad węglowy niż starsze maszyny. Warto również rozważyć opcję neutralizacji emisji dwutlenku węgla związanej z lotem, np. poprzez drobną opłatę doliczoną do biletu lub zainwestowanie w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii lub sadzeniem drzew. 

 

Zrównoważone podróżowanie wymaga pewnych zmian w naszych nawykach i wyborach. Jest to jednak wysiłek, który warto podjąć. Działając kolektywnie i podejmując odpowiedzialnych wyborów, pomagamy w zrównoważonym rozwoju turystyki i ochronie naszego klimatu. Pamiętajmy, że robimy to nie tylko dla siebie, ale też dla przyszłych pokoleń. Sprawmy, aby miały one możliwość obcowania z równie piękną i zieloną planetą, co my. A jakie są Twoje tipy na świadome podróżowanie? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

 

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz