Jak kupić bilet lotniczy online? Instrukcja krok po kroku

Opublikowano : 19.04.2023 Redakcja
Jak kupić bilet lotniczy online? Instrukcja krok po kroku

Już prawie to masz! Wymarzony kierunek – jest. Urlop zatwierdzony przez szefa – jest. Kompan/ka podróży – też. Brakuje tylko biletów! Jak samodzielnie kupić bilet lotniczy online i przejść bezboleśnie przez wszystkie formalności?

Jeśli to Twój pierwszy raz w lotniczej dżungli – bez obaw. Przygotowaliśmy dla Ciebie dokładną (i prostą!) instrukcję, jak krok po kroku przejść od marzenia do biletu w dłoni (a przynajmniej w telefonie).

Zanim zaczniesz, przygotuj:

- Dowód osobisty lub paszport (jeśli lecisz poza Strefę Schengen),

- Kartę płatniczą (najlepiej kredytową).

Porównaj opcje biletu

Po wybraniu konkretnego lotu serwis przeniesie Cię do strony rezerwacji. Tu staniesz przed kolejnym wyborem: między różnymi opcjami (czy „klasami”) biletu. Różnić się będą oczywiście ceną i zakresem przywilejów, które przysługują podróżującym. Najczęściej spotyka się trzy:

Ekonomiczna

Zwykle jest najtańsza – ale z tej racji najmniej wypasiona. Nie uwzględnia w zasadzie niczego poza samym lotem: ani dodatkowego bagażu (poza jednym małym, podręcznym przedmiotem), ani wyboru miejsca w samolocie, ani posiłków, ani możliwości zmiany terminu, ani… Rozumiesz już, w czym rzecz?

Bez obaw – te wszystkie dodatki będziesz mógł/mogła dokupić w kolejnym kroku.  

Flex

To tzw. opcja „pomiędzy”. Najczęściej oprócz  podręcznego przedmiotu, obejmuje też niewielki bagaż kabinowy (np. małą walizkę, którą możesz wziąć ze sobą na pokład) i coś jeszcze – najczęściej jest to albo możliwość wyboru miejsca na pokładzie, albo/i ciepły posiłek w trakcie lotu, albo/i możliwość zmiany terminu… Opcji jest wiele i – jak się już pewnie domyślasz – zależą całkowicie od linii lotniczej i serwisu, w którym kupujesz bilet.

Biznesowa

Jeśli naprawdę o niej myślisz – przyznaj się, co tu właściwie robisz? 😉 A tak na serio: to najbardziej luksusowa ze wszystkich możliwych opcji. Obejmuje wszystko, co możesz sobie wymarzyć – dodatkowy bagaż, najwygodniejsze miejsca, świetny posiłek… Ale, niestety – jej cena jest zwykle zaporowa. 

Nie zdziw się, jeśli w trakcie rezerwacji swojego biletu zobaczysz, że te określenia będą zupełnie różne – co linia lotnicza, to inna nazwa klasy biletu.

Podaj dane osobowe

Tu zostaniesz poproszony/a o wprowadzenie kolejno danych osobowych wszystkich uczestników lotu. Najczęściej to po prostu imię (lub oba imiona), nazwisko oraz data urodzenia i płeć. W zależności od przewoźnika i portalu rezerwacyjnego teraz może być potrzebny również dowód osobisty lub paszport (jeśli lecisz poza Strefę Schengen). Najczęściej do uzupełnienia jest jego numer oraz data wydania i ważności dokumentu. W zależności od kraju wyjazdu muszą być ważne nie tylko na cały czas trwania wakacji, ale nawet do 6 miesięcy od przekroczenia granicy.
Jeśli teraz nikt nie wymaga od Ciebie tych danych – bez obaw. To znaczy, że będą potrzebne dopiero na etapie odprawy ok. 24 h przed wylotem. 

Tip #1

Upewnij się, że wprowadzasz poprawne dane – i najlepiej rób to nie z pamięci, a sprawdzając w dowodzie lub paszporcie. Sprawdź, czy masz wpisane drugie imię, podaj je w takiej samej formie jak w Twoim dokumencie. Mówimy całkiem poważnie! Jeśli się pomylisz, w przypadku tanich linii lotniczych skorygowanie choćby literówki może być albo niemożliwe, albo bardzo drogie.

 

Tip #2

Jeśli polujesz na okazje i wiesz już z kim będziesz lecieć, zbierz zawczasu wszystkie numery paszportów i daty ważności w jednym miejscu. Usprawni to kupno biletów, gdy pojawi się super okazja. Pamiętaj: łowcy okazji działają szybko i sprawnie, jak ninja. 🥷

Wybierz miejsca na pokładzie samolotu

W zależności od rodzaju linii lotniczych i długości lotu możliwość wyboru miejsca w samolocie możesz mieć w cenie – lub za dodatkową opłatą. Jeśli zależy Ci na siedzeniu obok współtowarzyszy lub koniecznie chcesz mieć miejsce przy oknie (np. by złapać świetne ujęcia zachodu słońca nad chmurami) - to ten moment. Wysokość dodatkowej opłaty za wybór miejsca będzie widoczna albo bezpośrednio na ikonie fotela na planie samolotu, albo pojawi się w zasięgu wzroku po tapnięciu ekranu. Po zaznaczeniu wybranych miejsc kwota automatycznie doda się do ceny Twojego biletu. Upewnij się, że zaznaczyłeś/aś miejsca dla wszystkich osób! Co ważne: jeśli lecisz z przesiadkami, ten sam krok będzie trzeba powtórzyć przy każdym locie. 

Najtańsze są zazwyczaj miejsca w środku rzędu i na końcu pokładu. Najdroższe – te z dodatkowym miejscem na nogi (najczęściej przy wyjściach ewakuacyjnych z przodu i w środkowej części samolotu).

Dobierz dodatki

Linie lotnicze oferują całe mnóstwo różnych opcji dodatkowych, jak posiłek na pokładzie, ubezpieczenie podróży (np. w przypadku, gdy w ostatniej chwili zachorujesz i nie będziesz w stanie lecieć) czy bagaż dodatkowy. Nie będziemy ukrywać – w przypadku tanich lotów, ich ceny często znacznie przekraczają koszty całego biletu! Jeśli jednak bardzo Ci na nich zależy – wybieraj do woli. 

Jeśli chcesz lecieć najbardziej budżetowo, jak to możliwe, spakuj się w bagaż podręczny, a na drogę… po prostu weź jakąś przekąskę! Pamiętaj – byle nic o mocnym zapachu, żeby nie uprzykrzać życia innym pasażerom. 😉 

Wybierz formę płatności

Do wyboru są zazwyczaj różne opcje: karty kredytowe, debetowe, PayPal czy nawet przelew bankowy. Wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza. Z doświadczenia podpowiadamy jednak, że najłatwiej płaci się „kredytówką”. Niektórym serwisom zdarza się bowiem odrzucać płatności innymi kartami.


Jeśli płacisz w obcej walucie z konta prowadzonego w złotówkach, upewnij się, że masz w zanadrzu nie tylko wystarczającą, odliczoną kwotę – ale i małą górkę. Przelicznik walut zależy bowiem od banku i może nieznacznie różnić się od tego, który znajdziesz w internecie.

Potwierdź rezerwację

Przed ostatecznym kliknięciem „potwierdź” lub „zapłać” upewnij się, że wszystkie informacje (w tym dane osobowe, daty i godziny lotów, wybrane dodatki) są poprawne. Najlepiej poproś w tym celu kogoś znajomego – co dwie pary oczu, to nie jedna! 


Jeśli wszystko się zgadza, zatwierdź zakupy. Po kilku minutach dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji i zakupu biletu.


Gratulacje! ✈️

Ale jak to… To jeszcze nie koniec?

Nie tak szybko! Kupno biletu to dopiero jedna strona medalu. Pozostaje jeszcze odprawa. 


To procedura zatwierdzająca Twoje wejście do samolotu, w której efekcie dostajesz tzw. boarding pass - kartę pokładową, umożliwiającą poruszanie się po lotnisku i przejście przez właściwą bramkę. Odprawa jest banalnie prosta – i zwykle polega jedynie na zatwierdzeniu lub/i uzupełnieniu danych osobowych w formularzu online, który przychodzi mailem na adres podany w trakcie rezerwacji. 


W większości przypadków możliwe jest zrobienie odprawy online (w zależności od przewoźnika rozpoczyna się ona od 3 dni do 24 h przed wylotem). Zapoznaj się z zasadami linii lotniczych na ich stronie internetowej lub… dokładnie czytaj maile, które dostajesz. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, jak i kiedy się za to zabrać.

 

I gotowe!
Jak tylko zarezerwujesz z nami swój pierwszy bilet – koniecznie pochwal się w komentarzu poniżej lub wyślij nam wiadomość na social mediach. A jeśli już zaczynasz stresować się lotniskiem – zobacz Procedury lotniskowe: krok po kroku i bez stresu + CHECKLISTA. I śpij spokojnie. 😉 

Czekamy na Twój komentarz