Czytanie w podróży: książka, czytnik czy apka? +7 najlepszych aplikacji

Opublikowano : 20.03.2024 Kasia Maciejak
Czytanie w podróży: książka, czytnik czy apka? +7 najlepszych aplikacji

Już widzisz się na lotnisku, stawiając pierwszy krok na drodze do nowych przygód… ale przed Tobą ostatni dylemat: Jak w tym mikro bagażu przemycić choć trochę literatury na długie godziny w samolocie, pociągu, czy na plaży?


Czy wypełnić ostatni skrawek bagażu książką, która od miesiąca czeka nierozpoczęta na szafce nocnej? Zdecydować się na czytnik, który obiecuje miesiące czytania bez ładowania, ale nie szeleści przy przewracaniu stron… czy może skusić się na aplikację, która zmieści całą bibliotekę w kieszeni jeansów, ale będzie najmniej wygodna z nich wszystkich? 


W tym artykule rzucamy światło na ten dylemat, analizując plusy i minusy tradycyjnych książek, czytników ebooków oraz aplikacji mobilnych do ebooków i audiobooków. Oczywiście – nie bylibyśmy też sobą, gdybyśmy na każdy z tych tematów nie dodali komentarza z własnego, podróżniczego doświadczenia. A jako wisienkę na torcie przygotowaliśmy listę naszych top 7 aplikacji, dzięki którym książki staną się Twoimi nieodłącznymi towarzyszami podróży, niezależnie od tego, gdzie Cię poniesie.

 

Książka, czytnik czy aplikacja?

Książka papierowa

Zalety:
🔸 Sentymentalna wartość: Dla wielu osób, wrażenie fizycznego trzymania książki i przewracania stron jest nie do zastąpienia. No i ten zapach!
🔸 Brak potrzeby ładowania: Papierowa książka nie wymaga baterii.
🔸 Odporność na uszkodzenia: Upadek książki zwykle kończy się na zagięciu rogu albo pochlapaniu strony, podczas gdy urządzenia elektroniczne mogą ulec uszkodzeniu o wiele łatwiej. I na większą ilość sposobów!

 

Wady:
🔸 Waga i rozmiar: Zabranie kilku książek zajmuje sporo miejsca w bagażu i jest dodatkowym ciężarem.
🔸 Ograniczona dostępność: Możliwość czytania ogranicza się tylko do tego, co masz akurat przy sobie. 

 

Książki w podróży mają jednak swoją unikalną cechę: mogą znaleźć nowe życie poza Twoim plecakiem. W wielu miejscach, które odwiedzasz – nie tylko w klimatycznych hostelach, ale i przytulnych kawiarniach, a nawet w zakątkach lotnisk czy stacji kolejowych są punkty tzw. bookcrossingu, czyli wymiany literatury. To drobny, ale miły element podróżniczej kultury (jeden z moich ulubionych!). Zostawiasz książkę, którą już przeczytałeś – i zabierasz coś nowego. Prosty gest, a cieszy! To nie tylko sposób na odświeżenie swojej podróżniczej biblioteczki (i na ekologiczną pamiątkę z podróży ;-)), ale i świetna okazja do podzielenia się z innymi tym, co Cię zachwyciło. Zwłaszcza jeśli – tak, jak ja – jesteś typem człowieka, który robi ołówkiem notatki i zapisuje przemyślenia bezpośrednio w książkach!

~ Kasia

 

Książka w podróży

 

Czytnik ebooków

Zalety:
🔸 Miejsce na tysiące książek: W jednym urządzeniu możesz mieć bibliotekę godną zazdrości.
🔸 Długotrwała bateria: Większość czytników wytrzymuje tygodnie na jednym ładowaniu.
🔸 Komfort czytania: Możliwość dostosowania czcionki i oświetlenia do preferencji czytelnika - plus te urządzenia są projektowane tak, by czytanie było jak najmniej męczące dla oczu.

 

Wady:
🔸 Koszt: Pierwsza inwestycja w czytnik dobrej jakości może być relatywnie wysoka.
🔸 Potrzeba ładowania: Chociaż bateria trzyma długo, to w końcu i tak trzeba będzie ją naładować!
🔸 Wrażliwość na uszkodzenia: Czytnik jest urządzeniem elektronicznym i jako takie, narażone jest na awarie i uszkodzenia.

 

Tak jak lubię od czasu do czasu wziąć do ręki prawdziwą książkę, tak w podróży kindle jest dla mnie niezastąpiony i zawsze znajduje się na liście rzeczy do spakowania. Moja pragmatyczna natura docenia przede wszystkim mobilność i prostotę tego rozwiązania. Nawet jeśli czytamy 800-stronicową cegłę, możemy chłonąć ją w każdych warunkach bez obaw o odciski na brzuchu. ;) Ekran typu e-ink doskonale imituje papier i nie męczy wzroku nawet przy dłuższych sesjach bez względu na to czy czytamy w pełnym słońcu, czy w egipskich ciemnościach. Dodawanie nowych książek sprowadza się do wysłania pliku na dedykowany adres mailowy, który otrzymujemy przy rejestracji urządzenia, a nowy ebook automatycznie pojawia się w naszej kolekcji. Genialna sprawa.
~ Jacek

 

Ebook w podróży

 

Aplikacja w telefonie

Zalety:
🔸 Wszystko w jednym: Nie musisz nosić dodatkowego urządzenia – twoja biblioteka jest tam, gdzie masz wszystko inne.
🔸 Synchronizacja między urządzeniami: Możesz zacząć czytać na telefonie, a kontynuować na tablecie czy komputerze.
🔸 Bezpłatny okres próbny: Aplikacje często oferują darmowe próbne okresy lub selekcję bezpłatnych książek i audiobooków, dzięki czemu nowi użytkownicy mogą wypróbować serwis przed zobowiązaniem się do płatnej subskrypcji.

 

Wady:
🔸 Rozładowanie baterii: Czytanie na telefonie może znacząco skrócić czas pracy baterii.
🔸 Rozproszenie uwagi: Powiadomienia przychodzące do telefonu mogą przeszkadzać w czytaniu. No i koniec końców: ciągle jesteś w telefonie!
🔸 Mniejszy komfort czytania: Ekran telefonu jest mniej wygodny (i mniej zdrowy) dla oczu niż papier czy ekran czytnika.

 

Apka w podróży


7 najlepszych aplikacji do ebooków i audiobooków na rynku polskim:

Jeśli jesteś typem podróżnika, który stawia na aplikacje – mamy dla Ciebie kilka konkretnych rekomendacji, które naszym zdaniem mocno wyróżniają się na tle innych:

🔸 Woblink i Publio to świetne wybory dla miłośników polskiej literatury – obie aplikacje oferują szeroki wybór książek i audiobooków od polskich autorów i wydawnictw. Jeśli szukasz lokalnych perełek czy chcesz wsparć rodzimy rynek wydawniczy, to te aplikacje są dla Ciebie.

🔸 Audible, będący częścią imperium Amazon, to z kolei raj dla fanów audiobooków. Z niesamowitą bazą tytułów, w tym ekskluzywnych produkcji, Audible jest idealny dla tych, którzy uwielbiają historie opowiadane przez mistrzów słowa w oryginale (najczęściej w języku angielskim).

🔸 BookBeat, Legimi, Storytel – oferują tak audio-, jak i ebooki, w modelu subskrypcyjnym z możliwością dopasowania do preferencji czytelnika. Są też ultra wygodne! Opcja dostosowania czcionki, prędkości odtwarzania, przeskakiwania między wersją audio a czytaniem w dowolnym miejscu książki czy opcja zgrania książek z aplikacji prosto na czytnik ebooków to optymalizacja doświadczeń użytkownika na najwyższym poziomie. Czysta przyjemność ☺ 

🔸 Empik Go z kolei oferuje dostęp nie tylko do książek i audiobooków, ale również do muzyki, magazynów i e-prasy, co może być ciekawą opcją dla osób, które szukają kompleksowej oferty rozrywki w jednym miejscu.

 

Audiobook w podróży

 

_
Niezależnie od tego, co wybierzesz – pamiętaj, w podróży – tak jak w dobrej książce – najważniejsza jest nie zawsze destynacja, ale sama droga i historie, które na nas czekają. Niech więc Twoje przyszłe wyprawy będą wzbogacone o niezliczone opowieści, które sprawią, że każdy krok będzie niezapomniany!

Czekamy na Twój komentarz