Poznaj 6 sekretów efektywnego pakowania do bagażu podręcznego

Opublikowano : 26.07.2023 Redakcja
Poznaj 6 sekretów efektywnego pakowania do bagażu podręcznego

Na tanie bilety lotnicze zawsze uda Ci się wysupłać jakieś zaskórniaki – ale na kolosalne kwoty bagażu rejestrowanego już niekoniecznie? Dobrze to znamy!

Jeśli planujesz podróżować po świecie budżetowo i na lekko, jesteś we właściwym miejscu.

Oto przewodnik, który pomoże Ci stać się mistrzem sztuki pakowania do bagażu podręcznego – niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na tydzień wakacji w górach, czy na miesięczny, azjatycki „Island hopping”. Efektem ubocznym minimalizmu podróżniczego jest nie tylko mniej kilogramów do noszenia na plecach, ale też odkrycie, że mniej rzeczy wcale nie oznacza mniej frajdy z przygód!

Gotowy/a?

 

Planowanie

Wymogi linii lotniczych

Jak się okazuje, „bagaż podręczny” niejedno ma imię – i w interpretacji każdej z linii lotniczych może oznaczać coś zupełnie innego. Jedyną cechą wspólną jest to, że zabierasz go ze sobą na pokład samolotu i musi zmieścić się do luku bagażowego nad głową lub pod siedzeniem z przodu. 

Ale to, ile dokładnie kilogramów może ważyć? Jakie ma mieć wymiary? Czy ogranicza się do 1 przedmiotu osobistego, czy torby + przedmiotu osobistego?
Zależy zawsze od konkretnego przewoźnika. Mało tego! Linie lotnicze lubią zmieniać swoje zasady raz na jakiś czas. Dlatego nie chodź na skróty – i zawsze sprawdzaj dokładnie, na co możesz sobie pozwolić.

Dokładne wymiary i wagę bagażu podręcznego najlepiej sprawdzić już w trakcie kupowania biletu. Potem te informacje sprawdzisz w zakładce „Bagaż” na stronie internetowej każdego z przewoźników.

Odpowiedni bagaż

Wybór bagażu, który nie tylko spełnia wymogi linii lotniczych (patrz: wyżej), ale równocześnie będzie pojemny i wygodny, to klucz do sukcesu każdej wyprawy!

Uwaga: Niestety, wiele toreb i plecaków dostępnych na rynku została zaprojektowana z myślą o łatwej sprzedaży, a nie ułatwianiu lekkich podróży. Dlatego, zamiast wybierać w ciemno, dobrze zapoznaj się z wymiarami, wagą własną, konstrukcją, kształtem i dodatkowymi funkcjami wybranego modelu: np. pasem biodrowym, ukrytymi kieszonkami czy miejscem na przypięcie karabińczyka.

My najbardziej lubimy plecaki z rolowaną częścią na górze – takie, które z łatwością zmieszczą się w schowku w kabinie, ale po wyjściu z samolotu mają możliwość rozbudowy. To sprawdza się zwłaszcza w podróżach do ciepłych krajów: kiedy w samolocie masz na sobie kurtkę i bluzę, które po wyjściu trzeba z siebie koniecznie zdjąć i dokądś schować!


Check-lista

Jeśli mielibyśmy podać jeden, prawdziwy sekret udanego pakowania na lekko, to byłaby: lista rzeczy do pakowania. To dlatego, że pozwala spojrzeć na stos ubrań w szafie z innej perspektywy, uporządkować myśli i… o niczym nie zapomnieć! Dla niektórych pakowanie jest wyzwaniem, które zaczyna się na wiele tygodni przed wyjazdem.

Co powinno się na niej znaleźć?

Podział ubrań i butów ze względu na rodzaj aktywności, okazję i spodziewaną pogodę, akcesoria, sprzęt elektroniczny, niezbędne kosmetyki, leki… słowem – wszystko, co zamierzasz włożyć do plecaka. Lub na siebie!

 

Pakowanie

Ubrania i buty

W pakowaniu bagażu podręcznego ważny jest nie tylko minimalizm, ale i uniwersalność. Dlatego stawiaj na ubrania, które:

 • łatwo zestawiać ze sobą w różne kombinacje (znasz pojęcie „szafy kapsułkowej”?),
 • można zakładać na cebulkę – czyli jedno na drugie, w warstwach,
 • są z materiałów, które łatwo wyprać, szybko schną i nie wymagają prasowania.

 

A jak już przy praniu jesteśmy – jeśli chcesz podróżować na lekko, lepiej włącz je do swojej codziennej rutyny! Nawet jeśli hostele, w których będziesz mieszkać, nie będą miały pralki i suszarki na monety, nic straconego. Wystarczy, że każdego dnia na szybko wypierzesz w rękach rzeczy, które miałeś/aś na sobie i pozwolisz im przeschnąć przez noc. Gdzie je potem rozwiesisz? Jednemu t-shirtowi i parze majtek wystarczy choćby oparcie od krzesła. Albo rozciągnięta między łóżkiem a drzwiami… sznurówka. 😉

Pranie w podróży

Kosmetyki

W bagażu podręcznym dozwolone są wyłącznie płyny w buteleczkach o pojemności maks. 100 ml, które zmieszczą się do jednej transparentnej torebki o wymiarach 20 × 20 cm. To niewiele!
Dlatego:

 • Używaj alternatyw dla płynów: dziś na rynku jest ogromny wybór mydeł, szamponów, odżywek, a nawet balsamów do ciała w kostkach czy dezodorantów w kamieniu (są nawet zdrowsze!).
 • Jeśli nie unikniesz płynów – przelej lub przełóż je do wielorazowych, miniaturowych pojemników. Kupisz je w każdej drogerii typu Rossmann, Hebe czy Natura.
 • Rozważ rezygnację z makijażu. Ty odpoczniesz, Twoja skóra odpocznie, będziesz mieć mniej do noszenia i zmywania co wieczór… same plusy! 😉
 • Przemyśl, czy może na tydzień wakacji nie potrzebujesz szczoteczki sonicznej z ładowarką – i wystarczy Ci klasyczna?

W bagażu podręcznym dozwolone są wyłącznie płyny w buteleczkach o pojemności maks. 100 ml, które zmieszczą się do jednej transparentnej torebki o wymiarach 20 × 20 cm.

Dodatki

Przez lata podróży przetestowaliśmy wiele patentów na pakowanie – ale z nich wszystkich najlepiej sprawdzają nam się:

 • Kostki kompresujące:
  Co prawda nie zmniejszą objętości ubrań jakoś drastycznie, ale pomagają zachować porządek w bagażu i ułatwiają życie. Zwłaszcza kiedy jesteś na wyprawie, w której co chwilę zmieniasz miejsce pobytu!
 • Worki próżniowe:
  Wiesz, że potrafią zmniejszyć objętość chowanych do nich ubrań aż do 70%? A co najlepsze – do niektórych modeli wcale nie potrzebujesz odkurzacza. Wystarczy zwinąć je w rulon i przycisnąć, by usunąć nadmiar powietrza, zamknąć klips… i gotowe!
 • Osobny organizer na elektronikę:
  Na elektronikę (słuchawki, ładowarki, powerbank, GoPro, etc.) przeznacz osobny organizer. Najlepiej wodoodporny – tak, by w przypadku rozlania się jakiegoś płynu czy ulewy, podczas której przemokniesz do suchej nitki, Twojemu sprzętowi nic się nie stało.

 

_
Teraz jesteś mistrzem teoretycznym – czas na zastosowanie powyższych wskazówek w praktyce! Pakuj się mądrze, podróżuj lekko i ciesz się każdym krokiem na swojej drodze. 
Pamiętaj, że minimalizm podróżniczy to nie tylko wybór praktyczny, ale także filozofia, która pozwoli Ci skoncentrować się na samym doświadczeniu podróży, a nie na rzeczach, które masz ze sobą!

Czekamy na Twój komentarz