Procedury lotniskowe: krok po kroku i bez stresu + CHECKLISTA

Opublikowano : 22.03.2023 Redakcja
Procedury lotniskowe: krok po kroku i bez stresu + CHECKLISTA

Podróż dopiero za miesiąc, a Ty już nie śpisz po nocach ze stresu na myśl o lotnisku? Nie będziemy ukrywać: w tłumie ludzi, gąszczu korytarzy i natłoku komunikatów nietrudno się zgubić. Na szczęście jest rada na to, żeby nie tylko zdążyć na właściwy samolot – ale i przejść przez lotniskowe procedury bez stresu!  
Żeby ułatwić Ci pierwszą, samodzielnie zorganizowaną podróż (w końcu i tak masz już sporo na głowie), poprowadzimy Cię krok po kroku od wejścia na lotnisko, aż po zapięcie pasów w samolocie.  

 

Na końcu tej strony jest też checklista – zapisz ją w telefonie i miej pod ręką przed każdym lotem.

Przed wyjściem z domu

Czy masz wszystkie dokumenty? Potrzebny Ci będzie albo dowód osobisty, albo paszport. W zależności od kraju wyjazdu muszą być ważne nie tylko na cały czas trwania wakacji, ale nawet do 6 miesięcy od przekroczenia granicy. 
Do tego ewentualnie: wiza, książeczka szczepień tropikalnych, certyfikat szczepień przeciw covid-19, bilet (w formie elektronicznej lub wydrukowanej), adres i numer kontaktowy pierwszego miejsca, w którym zatrzymasz się na noc, a nawet międzynarodowe prawo jazdy (jeśli zamierzasz wypożyczyć samochód).

 

Gdzie sprawdzić, co będzie Ci potrzebne? Wejdź na stronę: https://www.gov.pl/web/[tu wpisz nazwę kraju, do którego jedziesz], np. https://www.gov.pl/web/grecja

 

Odprawa

Pomiń ten krok, jeśli lecisz tylko z bagażem podręcznym i masz za sobą odprawę online.


Po wejściu na halę odlotów znajdź tablicę lotów i sprawdź, w którym okienku (i ewentualnie w którym skrzydle lotniska) możesz odprawić się i nadać bagaż. Jeśli z jakiegoś powodu – np. zbyt wczesnej godziny – nic się nie wyświetla, znajdź stanowisko Twoich linii lotniczych lub punkt informacji lotniskowej i poproś o pomoc. 
Na miejscu podaj w oknie tylko paszport lub dowód osobisty: jeśli potrzebne będą jakieś dodatkowe dokumenty, poprosi Cię o nie obsługa. Następnie umieść bagaż nadawany na taśmie i odbierz kartę pokładową oraz zaświadczenie o nadaniu bagażu. Trzymaj je pod ręką - będą Ci teraz potrzebne.

 

Kontrola bezpieczeństwa

Po odprawie skieruj się w stronę kontroli bezpieczeństwa (security). Jeśli nie wiesz, gdzie jest – poproś o wskazówki, zanim odejdziesz od poprzedniego stanowiska. 
Do wejścia na ten teren będzie potrzebna Ci karta pokładowa (czasem też paszport). Podaj je kontrolerowi przy bramce lub zeskanuj w automatycznym czytniku.
Na miejscu wypakuj do odpowiednio przygotowanych pojemników to, co masz w bagażu podręcznym – elektronikę, kosmetyki. Dlatego lepiej pakować się z głową – żeby w pośpiechu nie wyciągać każdego urządzenia lub buteleczki z osobnej kieszeni. Obsługa może poprosić Cię o zdjęcie butów (jeśli są za kostkę), paska i ubrań wierzchnich (kurtki, bluzy, szalika). Następnie przejdź przez bramkę na sygnał wyznaczony przez pracownika lotniska.

 

Upewnij się, że nie masz w bagażu płynów przekraczających 100 ml ani żadnych zakazanych przedmiotów. Ich aktualną listę znajdziesz na stronie swojego przewoźnika.

 

Terminal

Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa znajdziesz się w terminalu: to najlepsze miejsce na relaks przed lotem, posiłek czy dokupienie ewentualnych potrzebnych rzeczy. Jednak zanim dasz się ponieść pierwszej przygodzie, sprawdź bramkę Twojego samolotu: znajdziesz ją na tablicy odlotów tuż za kontrolą lub… w Twoim telefonie! W aplikacji jakdolece.pl (do ściągnięcia tutaj [iOS] [Android]), masz ją zawsze pod ręką i nie musisz biegać po lotnisku w poszukiwaniu informacji. 

 

Na karcie pokładowej są dwie godziny: wejścia do samolotu i odlotu. Mogą się różnić nawet o 45 min! Koniecznie upewnij się, o której zaczyna się boarding (ang. wpuszczanie na pokład) i bądź na miejscu przed czasem. Na wszelki wypadek słuchaj też wszystkich komunikatów – zwykle podawane są w 2 językach. Twoja bramka może zmienić się w ostatniej chwili! 

 

Boarding (wejście na pokład)

Wejście na pokład na każdym lotnisku świata może rządzić się swoimi prawami. Linie lotnicze wpuszczają do samolotu w zależności od:

  • rodzaju biletu (klasa biznes/ ekonomiczna lub status priority),
  • miejsca w samolocie (które podzielone są na strefy),
  • wieku (z pierwszeństwem dla osób starszych i z dziećmi),
  • lub stopnia sprawności (z pierwszeństwem dla osób na wózkach).

 

Obsługa poprosi Cię o dokument tożsamości i kartę pokładową. Na wszelki wypadek nie chowaj ich jeszcze – mogą przydać się tuż po przekroczeniu progu samolotu. Dostaniesz się do niego przez tzw. rękaw (wąskie wejście bezpośrednio na pokład) lub autobusem przez płytę lotniska. Jedno jest pewne: tu już nie da się zgubić!

 

 

I już! Ani się obejrzysz, a siądziesz w samolocie – a zamiast stresu i zakłopotania będzie Ci towarzyszyć jedynie ekscytacja (i chęć robienia zdjęć skrzydła samolotu nad chmurami). W lotniskowej dżungli najważniejsze jest opanowanie i podążanie za wskazówkami obsługi. Na szczęście na każdym kroku zawsze jest ktoś gotowy do pomocy – nie bój się więc pytać i zostaw sobie zapas czasu.

Checklista dokumentów przydatnych na lotnisku [zapisz w telefonie]:

Czekamy na Twój komentarz