TOP 5 najlepszych krajów dla digital nomadów (UPDATE 2024)

Opublikowano : 28.02.2024 Kasia Maciejak
TOP 5 najlepszych krajów dla digital nomadów (UPDATE 2024)

W świecie, gdzie granice pomiędzy pracą a podróżowaniem stają się coraz bardziej płynne, digital nomadzi szukają miejsc, które nie tylko zaspokoją ich potrzebę przygody, ale również zapewnią odpowiednie warunki do pracy zdalnej. 


Jednak wybór tego idealnego punktu na mapie nie jest prosty i wymaga rozważenia wielu czynników. W końcu nie każde miejsce nadaje się równie dobrze do życia w ciągłym ruchu – i nie każdy z nas ma te same potrzeby! 


Na szczęście, są pewne czynniki wspólne, które czynią życie (i pracę) w podróży łatwiejszymi – i są kraje, które zaspokajają najważniejsze potrzeby.

I o nich właśnie dzisiejszy artykuł.

 

Jakie aspekty danego miejsca najlepiej rozważyć przed kupnem biletu w jedną stronę?

🔸 Dostępność i jakość Internetu
Jednym z najważniejszych czynników dla digital nomadów jest szybki i stabilny dostęp do Internetu. Bez niego praca zdalna byłaby niemożliwa!

🔸 Koszty życia
Niskie koszty życia pozwalają digital nomadom maksymalizować budżet podróżny i cieszyć się wysokim standardem życia, nawet przy ograniczonych dochodach (np. przy pracy na ½ etatu lub na freelance).

🔸 Strefa czasowa
Dla niektórych nomadów ważne jest, aby znajdować się w strefie czasowej zbliżonej do klientów lub zespołu, z którym współpracują. Chociaż znamy takich, którzy woleli wstawać o 3 w nocy – by nad ranem zamknąć laptopa i oddać się w ręce przygody!

🔸 Bezpieczeństwo
Bezpieczne środowisko jest kluczowe dla spokojnego życia i pracy. Zwłaszcza przy pobytach na dłuższy czas – i zwłaszcza dla podróżujących solo. Więcej o najbezpieczniejszych miejscach na podróż pisaliśmy tu:

🔸 Kultura i język
Dostępność społeczności expatów lub łatwość komunikacji w języku angielskim (lub innym, w którym się swobodnie porozumiewasz) znacząco wpływa na komfort życia.

🔸 Wizy i pozwolenia
Polityka wizowa i możliwość uzyskania długoterminowych wiz lub specjalnych wiz dla digital nomadów to aspekt, który spędza sen z powiek wielu podróżnikom. W społeczności utarło się nawet powiedzenie „visa hop” – które określa szybki i tani wyjazd do sąsiedniego kraju tylko po to, by „wyzerować” licznik dni spędzonych w państwie bez konieczności wnoszenia opłat za długoterminowy pobyt.

🔸 Dostęp do przestrzeni coworkingowych i infrastruktury
Dla wielu nomadów ważne jest, aby mieć dostęp do wygodnych przestrzeni pracy, które sprzyjają produktywności i umożliwiają nawiązywanie kontaktów zawodowych. Jeśli potrzebujesz biurka, dodatkowego ekranu i networkingu – ten punkt jest dla Ciebie! Ale jeśli wystarczy Ci laptop i praca z kawiarni lub kuchennego stolika – nie musisz zawracać sobie nim głowy ;-)

🔸 Klimat i pogoda
Preferencje klimatyczne mogą mieć duży wpływ na wybór miejsca – niektórzy szukają wiecznego lata, inni wolą umiarkowane temperatury. Nie ukrywamy jednak, że więcej nomadów spotkaliśmy na Bali niż na Islandii!

🔸 Styl życia i rekreacja
Dostęp do aktywności rekreacyjnych, takich jak hiking, joga, surfing czy inne zainteresowania, które mogą wzbogacić doświadczenie mieszkania w danym miejscu… oczywiście, przy wcześniejszym uwzględnieniu też ich kosztów!

🔸 Możliwości podróżowania… dalej
Lokalizacja umożliwiająca łatwe podróżowanie po regionie, kraju lub nawet kontynencie ma nie lada znaczenie.

🔸 Opieka zdrowotna
Dostęp do opieki zdrowotnej i jakość usług medycznych to również ważny czynnik, który warto mieć z tyłu głowy. I oby nigdy nam się nie przydawał!


Jakie kraje polscy podróżnicy oceniają najlepiej pod kątem cyfrowego nomadowania w 2024? 

Przygotowując się do tego artykułu, zadałam pytanie o najlepsze miejsca do nomadowania dziewczyny z facebookowej społeczności grupy „Podróżniczki”. Wśród ich odpowiedzi niektóre kraje wybijały się na tle innych. Jako te najbardziej przyjazne digital nomadom, zapewniając im wszystko, co najlepsze – od inspirujących krajobrazów po wsparcie niezbędne do efektywnej pracy, uznawane były:

🔸 Teneryfa

🔸 Portugalia

🔸 Meksyk

🔸 Tajlandia

🔸 Indonezja

I choć miejsce miejscu nierówne i jedno miasteczko położone o choćby 30 km dalej może zmienić nasze postrzeganie danego kraju o 180 stopni – od czegoś trzeba zacząć! Weź z nami pod lupę 5 krajów, które cieszą się największym uznaniem wśród podróżniczej społeczności:

 

Teneryfa

Dostępność i jakość Internetu

⭐⭐⭐⭐⭐

Wyspa oferuje bardzo dobry dostęp do szybkiego i stabilnego internetu, zarówno w przestrzeniach coworkingowych, jak i większości miejsc publicznych.


Koszty życia

⭐⭐⭐⭐

Koszty życia są przystępne, choć mogą być nieco wyższe niż w innych popularnych lokalizacjach dla digital nomadów, szczególnie w turystycznych regionach wyspy.


Dostęp do przestrzeni coworkingowych i infrastruktury

⭐⭐⭐⭐⭐

Teneryfa ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla pracujących zdalnie, z licznymi nowoczesnymi przestrzeniami coworkingowymi.

 

Digital Nomad Teneryfa

 

Portugalia

Dostępność i jakość Internetu

⭐⭐⭐⭐⭐

Portugalia, szczególnie większe miasta jak Lizbona i Porto, oferuje doskonały dostęp do internetu, który jest szybki i niezawodny.


Koszty życia

⭐⭐⭐⭐

W porównaniu z innymi krajami zachodnioeuropejskimi, Portugalia oferuje przystępne koszty życia, choć popularność wśród expatów i nomadów sprawia, że ceny mogą rosnąć.


Dostęp do przestrzeni coworkingowych i infrastruktury

⭐⭐⭐⭐⭐

Bogata oferta przestrzeni coworkingowych i spotkań networkingowych sprawia, że Portugalia jest świetnym miejscem do pracy i rozwoju zawodowego.

 

Digital nomad Portugalia

 

Meksyk

Dostępność i jakość Internetu

⭐⭐⭐⭐

W dużych miastach i turystycznych miejscowościach, takich jak Playa del Carmen, dostęp do szybkiego internetu jest bardzo dobry. W bardziej odległych regionach może być zmiennie.


Koszty życia

⭐⭐⭐⭐⭐

Meksyk oferuje jedne z najniższych kosztów życia, co czyni go atrakcyjnym dla digital nomadów z ograniczonym budżetem.


Dostęp do przestrzeni coworkingowych i infrastruktury

⭐⭐⭐⭐

Coraz więcej miejsc dostosowuje swoją ofertę do potrzeb nomadów cyfrowych, choć w mniejszych miejscowościach może być ich mniej.

 

Digital nomad

 

Tajlandia

Dostępność i jakość Internetu

⭐⭐⭐⭐

W miastach takich jak Bangkok i Chiang Mai, internet jest szybki i stabilny. W odległych rejonach jakość połączenia może być niższa.


Koszty życia

⭐⭐⭐⭐⭐

Niskie koszty życia to jeden z głównych atutów Tajlandii, pozwalający na komfortowe życie nawet przy skromniejszym budżecie.


Dostęp do przestrzeni coworkingowych i infrastruktury

⭐⭐⭐⭐⭐

Tajlandia jest dobrze znana z licznych, dobrze wyposażonych przestrzeni coworkingowych, zwłaszcza w Chiang Mai i Bangkoku.

 

Digital nomad Tajlandia

 

Indonezja (Bali)

Dostępność i jakość Internetu

⭐⭐⭐⭐

Na Bali internet jest zazwyczaj szybki i niezawodny, szczególnie w popularnych miejscach dla nomadów jak Ubud i Canggu.


Koszty życia

⭐⭐⭐⭐

Bali oferuje konkurencyjne koszty życia, choć popularność wyspy wśród turystów i nomadów z roku na rok podnosi ceny.


Dostęp do przestrzeni coworkingowych i infrastruktury

⭐⭐⭐⭐⭐

Bali to globalny hub dla digital nomadów, z doskonałą infrastrukturą coworkingową i silną społecznością międzynarodową.

 

Digital nomad Bali


_
Wybierając się na podróż jako digital nomad, pamiętaj, że nie chodzi tylko o pracę w egzotycznej lokalizacji. Kluczem do prawdziwego czerpania z tego stylu życia jest znalezienie równowagi między pracą a odkrywaniem nowych kultur, ludzi i miejsc. Dlatego nie pozwól, by ekran laptopa ograniczał Twoje widoki na świat! Korzystaj z technologii, aby ułatwić sobie życie, ale nie zapomnij o wartości, jaką niesie ze sobą bezpośrednie doświadczanie otaczającej Cię rzeczywistości. Tej poza ekranem ;-) 

 

Jeśli poważnie myślisz o rzuceniu wszystkiego i wyjechaniu w Bieszczady – albo na jakiś inny koniec świata – ale nie tylko po to, by przez chwilę odpocząć od codzienności, ale wręcz stworzyć ją na nowo, polecamy przyjrzeć się nomadlist.com.
Uwaga: to nie jest wpis sponsorowany – dzielimy się tymi informacjami z czystej chęci dzielenia się tym, co w świecie podróżniczym dobre i ciekawe ;-) 

 

To portal, który pomaga cyfrowym nomadom znaleźć najlepsze miejsca do życia i pracy na odległość, oceniając konkretne miasta i lokalizacje pod kątem wszystkich istotnych dla nomadów czynników. Umożliwia też różnego rodzaju filtrowanie i maksymalne dopasowanie wyszukiwania do swoich preferencji, dzielenie się doświadczeniami i radami dotyczącymi pracy zdalnej oraz podróżowania… a nawet wspólne spędzanie czasu wolnego. Stety i niestety – występuje w 2 wersjach: płatnej i darmowej. Jak można się domyślić, wersja bezpłatna oferuje ograniczony dostęp do niektórych funkcji, a płatne członkostwo – pełną możliwość wykorzystania wszystkich zasobów i narzędzi portalu. 

Koniecznie daj nam znać czy znasz nomadlist.com i jakie masz wrażenia!

 

nomadlist.com - Bangkok

Wycinek - jak nomadlist.com bierze pod lupę Bangkok. 

Czekamy na Twój komentarz