Dokumenty w podróży – czego potrzebujesz i jak być „smart”?

Opublikowano : 03.07.2024 Kasia Maciejak
Dokumenty w podróży – czego potrzebujesz i jak być „smart”?

Planując podróż, musimy zadbać o wiele spraw, ale jedną z najważniejszych jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Umówmy się – bez nich nawet najpiękniej zapowiadająca się wyprawa może szybko zamienić się w koszmar! Na szczęście da się przygotować na zapas i nie martwić już w trakcie.

Oto przewodnik, który pomoże Ci zorientować się, jakich dokumentów potrzebujesz i jak być „smart” w ich zarządzaniu.

 

Dokumenty – czego potrzebujesz?

1. Paszport 

Paszport to najważniejsze narzędzie podróżnika – podstawowy dokument, który otwiera drzwi do większości krajów na świecie. Przed wyjazdem upewnij się, że:

🔸 Paszport jest ważny – wiele krajów wymaga, aby paszport był ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu (nie od daty wyjazdu!).
🔸 Masz wystarczająco dużo pustych stron – niektóre kraje wymagają dwóch wolnych stron na wizy i pieczątki.
🔸 Sprawdź, czy nie jest uszkodzony – zniszczony (czy nawet lekko podniszczony, przemoknięty) paszport może być powodem do odmowy wjazdu. 

2. Wizy

Każdy kraj ma swoje własne przepisy dotyczące wiz – i nie tylko warto, ale koniecznym jest zapoznanie się z nimi przed podróżą! Oto co musisz zrobić krok po kroku:

🔸 Sprawdź wymagania wizowe – dowiedz się, czy kraj, do którego się wybierasz, wymaga wizy. Informacje te znajdziesz na stronach internetowych ambasad i konsulatów.

Najlepszym źródłem zweryfikowanych informacji są strony danego kraju w witrynie gov.pl. Najłatwiej znajdziesz je, wpisując „[nazwa kraju] gov.pl” w wyszukiwarkę i otworzysz pierwszy link, który pokaże. Np. „Islandia [spacja] gov.pl”

🔸 Złóż wniosek z wyprzedzeniem – niektóre wizy można uzyskać online, inne wymagają osobistej wizyty w ambasadzie, a o jeszcze inne wystarczy zawnioskować na lotnisku, już po wylądowaniu. Pamiętaj, aby sprawdzić to z odpowiednim wyprzedzeniem i nie zostać na lodzie!
🔸 Przygotuj wszystkie wymagane dokumenty – zazwyczaj są to zdjęcia paszportowe, formularz aplikacyjny i opłata wizowa (a jakże 😉).

3. Ubezpieczenie podróżne – bezpieczeństwo przede wszystkim

Ubezpieczenie podróżne może uratować Cię w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Na jego temat przygotowaliśmy osobny, konkretny poradnik – koniecznie zapoznaj się z nim, zanim wyjedziesz!

4. Międzynarodowe prawo jazdy

Jeśli planujesz wynajęcie samochodu za granicą, sprawdź, czy wymagane jest tam międzynarodowe prawo jazdy. W wielu krajach jest to obowiązkowe, a jego brak może uniemożliwić wynajem auta. Uwaga – nawet, jeśli wyrabiałeś_aś je jakiś czas temu, mogło stracić ważność!

#tip
Jeśli planujesz wynajem auta za granicą po raz pierwszy – przyda Ci się nasz poradnik na ten temat: Pierwszy raz wynajmujesz auto w podróży? Poradnik od A do Z. 

5. Dokumenty zdrowotne

Niektóre kraje wymagają określonych szczepień lub zaświadczeń medycznych:

🔸 Sprawdź wymagania zdrowotne – informacje te znajdziesz na stronach rządowych i WHO.
🔸 Weź ze sobą międzynarodową książeczkę szczepień – potwierdzenie szczepień może być wymagane na lotnisku czy na granicy.

żółta książeczka

 

Dokumenty – jak być z nimi smart w podróży?

1. Kopie dokumentów – zabezpieczenie na każdą ewentualność

a) Papierowe kopie

Warto zrobić fotokopie wszystkich ważnych dokumentów, takich jak paszport (strona z danymi osobowymi i wizą) czy prawda jazdy oraz dane kontaktowe ambasady, numery do zastrzegania kart bankowych, numery polis ubezpieczeniowych i wszystko inne, co może się przydać. Te kopie przechowuj w wodoodpornej, zamykanej torbie (np. typu seal bag), aby były bezpieczne nawet w trakcie tropikalnej ulewy czy przeprawy łodzią oraz w razie potrzeby, łatwo dostępne.

b) Cyfrowe kopie

Papierowe kopie mogą się zniszczyć, a tusz z „kserówek” może się zetrzeć albo wyblaknąć… poza tym chyba nie musimy dodawać, że w XXI wieku warto jest mieć cyfrowe kopie swoich dokumentów? Zeskanuj lub zrób zdjęcia np. telefonem i wyślij je na swój email. Możesz też  przesłać kopie zaufanej, bliskiej osobie (np. tej, która jest podana jako kontakt awaryjny w Twoim paszporcie), by w razie potrzeby mogli Ci pomóc. Dzięki temu będziesz miał dostęp do swoich dokumentów z różnych źródeł, nawet jeśli zostaniesz „goły i wesoły” na środku pustkowia.

kopia biletu

 

2. E-bilety – zawsze miej zapasową kopię

Korzystanie ze wszystkiego w formie elektronicznej jest wygodne – ale pod warunkiem, że masz dostęp do telefonu! A co jeśli ktoś Ci go ukradnie albo bateria padnie tuż przed wejściem do terminala? 

Dlatego zawsze upewnij się, że masz drukowane kopie najważniejszych rzeczy – i power bank na ratunek. 😉

3. Oryginały dokumentów – dbaj o nie jak o skarb

Większość dokumentów można ponownie wydrukować, ale zastąpienie paszportu lub prawa jazdy za granicą staje się o wiele bardziej problematyczne. Dlatego dbaj o nie jak o oczko w głowie! Najlepiej zawsze nosić je przy sobie (np. ukryte w nerce blisko ciała) lub zostawiać zamknięte w sejfie hostelowym. 

#tip
Jeśli wynajmujesz samochód, unikaj zostawiania paszportu czy dowodu osobistego jako depozytu. Zawsze spytaj, czy możesz zamiast tego zostawić określoną sumę gotówki (i koniecznie weź potwierdzenie!) lub zapłacić kartą kredytową. 

4. Nie trzymaj kopii i oryginałów w jednym miejscu

Brzmi jak banał? A jednak wolimy go powtórzyć, tak na wszelki wypadek 😉 Minimalizując bagaż, mamy tendencję do noszenia wszystkich dokumentów w jednym miejscu. A błąd! Najlepiej rozdziel je między bagaż podręczny, walizkę lub/i nerkę, aby w razie kradzieży lub zgubienia nie stracić wszystkiego naraz.

 

_
Odpowiednie przygotowanie dokumentów to podstawa udanej i bezpiecznej podróży oraz… spokojnej głowy. A czy to nie o to właśnie chodzi w wakacjach, żeby móc na nich odpocząć? Bądź „smart” jeszcze przed wyjazdem i ciesz się nim w trakcie. Szczęśliwej drogi!

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Czekamy na Twój komentarz