Etyka podróżnika: co robić, a czego unikać w każdej podróży?

Opublikowano : 09.08.2023 Redakcja
Etyka podróżnika: co robić, a czego unikać w każdej podróży?

Jak najlepiej w spokoju i z radością korzystać z doświadczeń podróży, a przy tym unikać niepotrzebnych wpadek, kłopotliwych sytuacji i nieporozumień? Stosując się do zasad etyki podróżnika! 
Przed Tobą zestaw najważniejszych wskazówek podróżniczego savoir-vivre, dzięki którym na wyjazdach będziesz zjednywać sobie przyjaciół, odkrywać więcej i przywozić do domu nie tylko garść zdjęć i opaleniznę – ale prawdziwe przeżycia. 

Zobacz, co robić, a czego unikać w każdej podróży:

TAK RÓB

Rozeznanie

Księgarnie i Internet pękają w szwach od przewodników, poradników, a nawet filmików o kulturze, religiach i obyczajach krajów świata. Zrób z nich użytek! Zapoznaj się z wybranymi jeszcze przed wyjazdem. Dzięki nim lepiej zrozumiesz lokalne zwyczaje kraju, do którego się wybierasz, a także unikniesz nieświadomego naruszenia miejscowych norm. Pamiętaj, że każda kultura ma swoje własne oczekiwania co do zachowania – więc niezależnie od tego, czy zgadzasz się z nimi, czy nie, podejście pełne szacunku nie tylko oszczędzi Ci kłopotów, ale zapewni uznanie wśród miejscowej społeczności. 

Gimnastyka języka

Nauka kilku podstawowych zwrotów w języku kraju, który odwiedzasz, będzie nie tylko uprzejmością, ale także znacząco ułatwi komunikację i wyrażanie swoich potrzeb. Choć wielu ludzi na świecie mówi po angielsku – nie bierz tego za pewnik i nie oczekuj, że każdy, kogo spotkasz, będzie go znać. Próby opanowania, choć kilku lokalnych wyrażeń, takich jak „dzień dobry”, „dziękuję” czy „przepraszam”, wplatanych nawet między angielskie słówka, mogą wywoływać uśmiechy i otwierać drzwi.

Obserwuj i naśladuj

Obserwuj zachowanie ludzi dookoła Ciebie – zwłaszcza lokalnych mieszkańców i zwłaszcza przy okazji wizyt w miejscach religijnych czy w trakcie uroczystości. Jeśli wszyscy zdejmują buty, zakładają chusty lub pochylają głowy – zrób to samo.

Jeśli wiesz, że za kilka dni w miejscowości, w której jesteś, odbędzie się ważne święto – spytaj właściciela hostelu czy kawiarni, na czym polega i czy możesz w jakiś sposób wziąć w nim udział. A jeśli tak – to, jak się z tej okazji ubrać i przygotować. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Próbuj nowych rzeczy

Nie znasz 90% lokalnych potraw? Spróbuj ich! Jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów kultury każdego kraju. W dodatku często przełamuje lody w trakcie pierwszych spotkań. Nie bój się tego! Nawet jeśli Ci nie posmakuje lub nie zjesz całego, wykaż dobrą wolę i uszanuj w ten sposób ciężką pracę gospodyni lub właściciela restauracji. Pamiętaj jednak, żeby nie wywoływać sensacji i nie reagować obraźliwie z powodu doboru składników czy niekoniecznie najlepszych walorów smakowych.

Więcej o jedzeniu w podróży pisaliśmy w poradniku „Na czym warto oszczędzać w podróży – a na czym nie?” i inspiracjach „Street food: w tych krajach zjesz tanio i dobrze na ulicy”

TEGO NIE RÓB

Nie powielaj stereotypów złych turystów

Pisanie swojego imienia na ścianach starożytnych świątyń, zostawianie swoich śmieci (niezależnie od tego, czy dane miejsce mierzy się z problemem odpadów) czy robienie relacji na Instagrama w świątyniach lub miejscach pochówku… jest po prostu nie w porządku. A fotografowanie newralgicznych punktów wojskowych, obrzędów religijnych czy politycznych (bez pozwolenia) może wpędzić Cię w niemałe kłopoty!

Nie stresuj się czasem

Będziemy całkowicie szczerzy – czas to pojęcie względne. Zwłaszcza w podróży! Niektóre kraje wręcz słyną ze swojego bardzo elastycznego podejścia do wszelakich harmonogramów, godzin otwarcia czy kursowania autobusów. Nie bądź zaskoczony/a, jeśli spotkasz się z opóźnieniami czy niespiesznym tempem. Tym, co pozwoli Ci zachować spokój i niezmącone „zen” podróżnika jest cierpliwość i zrozumienie. W końcu jesteś na urlopie! Odpręż się 😉 

Nie naruszaj niczyjej prywatności

Choć wizerunek kobiet namibijskiego plemienia Himba czy japońskich, buddyjskich mnichów jest dla nas bardzo egzotyczny – nie daj ich nietypowemu wizerunkowi przeważyć nad człowieczeństwem. Dlatego nie rób im zdjęć bez pytania (i ich wyraźnego pozwolenia!) – zwłaszcza dzieciom. Jeśli Cię interesują – obserwuj, podejdź, porozmawiaj. Ale zachowaj pełen szacunek i respekt dla granic i przestrzeni osobistej rozmówcy. Nie chciał/abyś przecież, żeby Ciebie ktoś traktował przedmiotowo, ani jak małpkę w klatce, prawda?

_
Wydaje się proste, prawda?
Teraz, z podróżniczym savoire-vivre w kieszeni, jesteś gotowa/y nawet na najdalsze podróże. Wyciągnij do świata ręce z uśmiechem i otwartością na to, co inne i nieznane, a odwdzięczy Ci się niezapomnianymi doświadczeniami i wspomnieniami na całe życie.
A teraz ruszaj w drogę! 
 

Czekamy na Twój komentarz