Jak zwiedzać świat za darmo? 9 sprawdzonych sposobów

Opublikowano : 27.12.2023 Redakcja
Jak zwiedzać świat za darmo? 9 sprawdzonych sposobów

Na pewno już wiesz, że w jakdolece.pl wierzymy, że każdy powinien mieć możliwość odkrywania świata i realizowania podróżniczych marzeń – niezależnie od grubości portfela. W końcu podróże to nie tylko luksusowe wakacje i drogie bilety lotnicze! W dzisiejszym świecie istnieje wiele sposobów, aby zwiedzać różne zakątki globu, nie nadszarpując przy tym budżetu. Dlatego dzisiejszy artykuł jest dla nas szczególnie ważny.
Oddajemy Ci w ręce przewodnik po najlepszych sposobach na zwiedzanie świata albo zupełnie bezpłatnie – albo najmniejszym możliwym kosztem.

 

Free City Tours: lokalni przewodnicy

Miasta na całym świecie oferują darmowe spacery z przewodnikiem, tzw. „Free walking tours”, w trakcie których lokalni guidowie pokazują najciekawsze miejsca i atrakcje danego regionu. To świetna okazja, by poznać historię i kulturę danego kraju z perspektywy mieszkańca, a przy tym nie wydać fortuny. Oczywiście, w dobrym tonie jest zostawienie napiwku (do czego bardzo zachęcamy!) – to w końcu i tak o wiele mniejsza kwota niż wynajęcie przewodnika samodzielnie. 

Free city tour

 

Darmowe wejściówki do muzeów i zabytków

Wiele muzeów i zabytków oferuje darmowe dni lub godziny dla zwiedzających (np. ramach akcji typu „Wtorki w muzeum” czy bezpłatne drzwi otwarte w czasie świąt narodowych). Planując swoją wizytę w odpowiednim dniu, możesz oszczędzić na biletach wstępu i cieszyć się kulturą za darmo. Nie będziemy ukrywać – często ciężko jest to zgrać z harmonogramem zwiedzania, ale już nie raz zdarzyło nam się na tym skorzystać (a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydać np. na pyszności na lokalnym targu 😉).

 

Bezpłatne wydarzenia kulturalne

Wiele miast i społeczności lokalnych organizuje bezpłatne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, festiwale, wystawy czy pokazy uliczne. To świetna okazja, aby poczuć ducha miejsca i poznać jego mieszkańców. Aby znaleźć informacje o takich wydarzeniach, warto odwiedzić lokalne biura informacji turystycznej, sprawdzić wydarzenia na portalach społecznościowych czy po prostu rozmawiać z mieszkańcami (np. w hostelu, na targu, w kawiarni). Często to właśnie lokalni mieszkańcy są najlepszym źródłem informacji o eventach, które mogą wzbogacić Twoją podróż i zapewnić niezapomniane wrażenia bez dodatkowych kosztów.

 

Wolontariat: Podróżowanie i pomaganie

Programy wolontariackie, takie jak Workaway czy WWOOF, pozwalają podróżować w zamian za pomoc. Możesz pomagać w projektach społecznych, edukacyjnych czy środowiskowych, jednocześnie poznając nową kulturę i ludzi. Często w ramach wolontariatu zapewnione jest i zakwaterowanie, i wyżywienie, co obniża koszty pobytu do niemal… zera! Te projekty wymagają często nieco więcej czasu niż typowe, urlopowe 2 tygodnie.

Więcej na temat specyfiki wolontariatu za granicą pisała na swoim blogu nasza reporterka, Kasia Maciejak, w artykule: „Workaway – wolontariat krok po kroku. Jak wyjechać?”

 

Geocaching: Nowoczesna „gorączka złota”

Geocaching to światowa gra w poszukiwanie „skarbów” ukrytych przez innych graczy. Wszystko, czego potrzebujesz, to aplikacja na telefonie. To świetny sposób na odkrywanie nieznanych miejsc (local experience!) i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. 

Geocaching

 

House Sitting: Twój tymczasowy dom na świecie

House sitting to opieka nad domem i zwierzętami w zamian za darmowe zakwaterowanie. To taki jakby wolontariat… tyle że bez pracy! Wystarczy, że jesteś – zapalasz światło, żeby było widać, że dom nie jest opuszczony, wietrzysz pokoje, czasem może podlewasz kwiaty. To idealny sposób na dłuższy pobyt w danym miejscu bez kosztów mieszkania. I świetnie zgrywa się z pracą zdalną – bo za dnia możesz pracować, a popołudniami i wieczorami zwiedzać i cieszyć się życiem w nowym miejscu.

 

Zamiana domów: Zobacz, jak żyją inni 

Zamiana domów to nie tylko oszczędność kosztów zakwaterowania, ale też wyjątkowa okazja do zanurzenia się w kulturze danego miejsca. W ramach tej formuły dwie strony umawiają się na wzajemne zamieszkanie w swoich domach na określony czas. To rozwiązanie idealne zarówno na krótkie wypady, jak i dłuższe pobyty. Platformy takie jak HomeExchange oferują szeroki wybór domów i mieszkań na całym świecie. Ważne jest, aby dokładnie ustalić warunki zamiany, zwracając uwagę na takie aspekty jak opieka nad zwierzętami domowymi czy obowiązki związane z utrzymaniem domu.

 

Couchsurfing: Odkrywanie świata z… kanapy

Couchsurfing to coś więcej niż tylko darmowy nocleg – to sposób na doświadczenie kultury z perspektywy lokalnej społeczności. Jako couchsurfer, możesz nocować na kanapie lub w wolnym pokoju gospodarza, który często chętnie podzieli się swoją wiedzą o lokalnych atrakcjach. To świetna okazja do nawiązania międzynarodowych przyjaźni i doświadczenia gościnności na całym świecie. Przy korzystaniu z serwisu jak Couchsurfing.org ważne jest, aby czytać opinie o gospodarzach i komunikować się z nimi przed przyjazdem, aby upewnić się, że obie strony dobrze rozumieją oczekiwania.

 

Jakdolece.pl: Twój klucz do tanich lotów

Oczywiście, kluczowym elementem podróży są przeloty. Tu z pomocą przychodzimy my! Nasz automatyczny system wyszukiwania i zestawiania tanich lotów działa nieustannie (24/7/365 dni w roku), by każdy budżetowy podróżnik mógł znaleźć najlepszą dla siebie okazję. Nie musisz już ślęczeć godzinami przy porównywarkach lotów – nasze algorytmy robią całą pracę za Ciebie, umożliwiając podróżowanie budżetowo, elastycznie i bezpiecznie. Czyli tak, jak lubimy najbardziej. 😉 

Zawsze aktualny katalog najnowszych okazji na tanie loty znajdziesz tutaj:

➡️ https://www.jakdolece.pl/okazje


Każda z tych metod otwiera drzwi do nowych doświadczeń, przyjaźni i niezapomnianych przygód. Niezależnie od tego, czy podróżujesz z ciasnym budżetem, czy po prostu szukasz bardziej autentycznych doświadczeń, pamiętaj, że podróżowanie to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B – to przede wszystkim odkrywanie świata i siebie samego/samej. Powodzenia! 

Czy wiesz, że niedawno uruchomiliśmy nasz własny system do rezerwacji noclegów?

Jesteśmy małą polską firmą, szaloną na tyle, by rywalizować z gigantami branży turystycznej. 🙈 Z kodem START5 dostaniesz od nas 5% zniżki na każdą rezerwację. Sprawdź nas – fajnie wspierać swoich i jeszcze na tym skorzystać! ☺️

👉 Znajdź swój nocleg

Czekamy na Twój komentarz