10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc na Wyspach Owczych

Opublikowano : 04.09.2020 Jacek Zieliński
10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc na Wyspach Owczych
Wyspy Owcze (ang. Faroe Islands), potocznie zwane też Farojami to zapomniany przez świat archipelag leżący na Morzu Norweskim, pomiędzy Islandią, Wielką Brytanią i Norwegią. Sławę tym sielankowym wyspom kradnie znajdująca się nieopodal dużo bardziej popularna Islandia, a szkoda! Wyspy Owcze naszpikowane są atrakcjami turystycznymi: wodospadami, trasami trekkingowymi i malowniczymi krajobrazami w których nietrudno jest się zakochać. Przedstawiamy wam listę 10. naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnych miejsc, które musicie zobaczyć odwiedzając Wyspy Owcze. Dla waszej wygody pogrupowaliśmy je wg wysp, na jakich się znajdują, dzięki temu łatwo zorientujecie się co zobaczyć przylatując na Wyspy Owcze.
 
 Do efektywnego zwiedzania Wysp Owczych mocno rekomendujemy wynajęcie własnego samochodu. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i kłopotu związanego z logistyką zobaczenia wszystkich miejsc. Skyscanner porównuje oferty ponad 1000 wypożyczalni na całym świecie, dzięki czemu łatwo możecie wybrać najlepszą dla siebie.
 
Wypożycz auto na lotnisku Vagar (FAE)
 

1) Mykines – Wyspa Maskonurów / Puffinów (Mykines)

 
Wyspa Mykines to obowiązkowy punkt do odwiedzenia w trakcie wizyty na Farojach. To wyspa zamieszkana w dużej części przez ptaki, a w szczególności liczne kolonie Maskonurów. Jeśli chcecie mieć gwarancję zobaczenia tych przesympatycznych stworzonek nawet z bliskiej odległości, Mykines to miejsce które musicie zapisać sobie w notatniku. Najdogodniejszą opcją dostania się na wyspę Mykines jest skorzystanie z statku kursującego z portu w Sørvágur, jednak warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem przez internet, gdyż w szczególności w sezonie rejsy cieszą się sporą popularnością (120 DKK/os.). Wejście na trasę trekkingową do latarni morskiej na Mykines (najbardziej wysunięty na zachód fragment Wysp Owczych) jest dodatkowo płatne (250 DKK od osoby). Wszystkich rezerwacji dokonać możecie na własną rękę na stronie mykines.fo.
 
 
 
Mając do wyboru tylko jedną rzecz do zobaczenia na Wyspach Owczych, nasz wybór co zobaczyć, padłby na Mykines!
 

2) Wodospad Múlafossur (Vagar)

 
Mulafossur to jedyny w swoim rodzaju i najbardziej znany wodospad na Wyspach Owczych. Istnieje spora szansa, że już go widzieliście na jednym z wielu zdjęć reprezentujących cały archipelag. Nic dziwnego. Kaskady wody efektownie spadają bezpośrednio do oceanu tworząc niebywały efekt. Wodospad położony jest na wyspie Vagar, zaledwie 11 km od lotniska, a żeby tam się dostać trzeba pokonać jeden z licznie występujących na wyspach tuneli. Tunel zajmuje tylko jedną jezdnię, dlatego gdy z naprzeciwka nadjeżdża inne auto, jedno z nich zjeżdża do zatoczki, aby umożliwić wyminięcie się pojazdów. Co ciekawe, tunel został oddany do użytku dopiero w 2006 roku. Wcześniej wszyscy chcący zobaczyć na własne oczy ten wodospad musieli pokonać wielogodzinną trasę pieszo. Teraz z parkingu (auto zostawić można tutaj) w Gásadalur czeka was zaledwie kilkuminutowy spacer. Atrakcja jest bezpłatna.
 
 

3) Pieszy szlak do klifu Trælanípan (Vagar)

 
Malowniczy i niezbyt długi szlak (łatwa trasa ok. 3km w jedną stronę) na którego końcu znajduje się punkt widokowy na klif Trælanípan, a także znajdujące się tuż obok, największe jezioro Wysp Owczych, Sørvágsvatn. Jezioro położone jest nad klifem, kilkadziesiąt metrów wyżej niż tafla oceanu, co tworzy ciekawą iluzję. Szlak znajduje się również na wyspie Vagar, w miejscowości Miðvágur. Auto najlepiej zostawić na parkingu, bezpośrednio przy wejściu. Koordynaty do wbicia w GPS: 62°02’30.9″N 7°11’58.5″W. Niestety wejście na szlak jest płatne, 200 DKK od osoby dorosłej, 50 DKK za dziecko.
 
 

4) Trekking do Drangarnir (Vagar)

 
 
Jeśli chcecie zobaczyć taki widok na własne oczy, wybierzcie się na trekking wzdłuż wybrzeża, do skały Drangarnir. Należy jednak zaznaczyć, że trasa jest dość trudna ze względu wąskie ścieżki, co w połączeniu z często mokrymi kamieniami niejednokrotnie stanowi wymagającą przeprawę. Górskie i nieprzemakalne buty są niezbędne do bezpiecznego pokonania trasy. Z tego powodu wymagane jest też wykupienie zorganizowanej wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem w cenie 550 DKK od osoby (tutaj link do rezerwacji). Samodzielne pokonanie tej trasy jest oficjalnie niedozwolone, jednak z powodu jedynie trzech zorganizowanych wypraw w tygodniu wejście na szlak nie jest pilnowane. Auto najlepiej zostawić tutaj: 62°04’17.0″N 7°19’42.5″W
 

5) Saksun – malownicza wioska, gdzie czas stanął w miejscu (Streymoy)

 
Znajdująca się na wyspie Streymoy osada Saksun to niezwykle klimatyczne miejsce gdzie czas stanął w miejscu.  Warto je odwiedzić choćby ze względu na charakterystyczne domki pokryte trawiastymi dachami wtopionymi w malowniczą dolinę. W jednej z chatek znajduje się muzeum odwzorowujące typowe warunki mieszkalne farmerów zamieszkujących te rejony w XVII w. Saksun to też dobry punkt wypadowy do tras trekkingowych na okoliczne wzgórza.
 
 

6) Fossa – najwyższy wodospad Wysp Owczych (Streymoy)

 
Fossa Waterfall  to mniej znany od Mulafossur, ale za to wyższy wodospad. Jego całkowita wysokość to 140m, co czyni go największym wodospadem na całym archipelagu. Choć jest łatwo dostępny, bo zlokalizowany tuż przy drodze, warto zatrzymać się przy nim na trochę dłużej by docenić jego majestat.
Tutaj link do lokalizacji wodospadu.
 
 

7) Torshavn – stolica Wysp Owczych (Streymoy)

 
Torshavn to stolica i jedyne większe miasteczko na Wyspach (żyje tam prawie połowa z 50 tys. ludzi zamieszkujących archipelag). Torshavn to z języka duńskiego Port Thora – nordyckiego boga burz i piorunów. Warto się tam zatrzymać ze względu na dogodną lokalizację pod kątem dotarcia na każdy kraniec Wysp Owczych. Tu też znajduje się największa baza hotelowa i gastronomiczna. Ścisłe centrum można obejść bez problemu piechotą w jedno krótkie popołudnie. Polecamy zobaczyć Tinganes, charakterystyczną dzielnicę z drewnianymi domkami pokrytymi trawą. Tu też znajduje się siedziba lokalnego rządu. Można zapukać do drzwi Premiera albo zajrzeć przez okno Ministrowi Finansów. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Kongaminnið, niewielkie wzgórze z którego rozpościera się widok na całe miasteczko. Fani piłki nożnej z pewnością nie przeoczą też stadionu narodowego w Torshvan (piłka nożna to sport narodowy Farerów).
Pro tip: jeśli chcesz zaskarbić sympatię mieszkańców, wspomnij o pamiętnym zwycięstwie Wysp Owczych nad Austrią 1-0. Mimo, że mecz odbył się w 1990 roku, wspominany jest przez lokalsów do dziś.
 
 

8) Wyspa Kalsoy (Kalsoy)

 
Kalsoy to wyspa znana przede wszystkim z pocztówkowego osamotnionej widoku latarni morskiej Kallur na zboczu klifu. Dostać się tam można pokonując około jednogodzinną, niezbyt wymagającą technicznie, choć z kilkusetmetrowym podejściem trasą. Szlak ma swój początek w Trollanes, położonej na samym krańcu wyspy osadzie. Podczas wizyty na Kalsoy warto zatrzymać się na chwilę w Mikladalur, gdzie znajduje się słynny pomnik Kopakonan: kobiety – foki, z którą związana jest lokalna legenda.
Na Kalsoy można dostać się krótką przeprawą promową z Klaksvik (tutaj lokalizacja miejsca skąd odpływają promy). Cena za auto z kierowcą to 160 DKK. Nie ma możliwości wcześniejszego bookowania miejsc, więc najlepiej ustawić się w kolejce z odpowiednim wyprzedzeniem.
 
 

9) Gjogv – lokalna wioska (Eysturoy)

 
Gjogv to autentyczna wioska rybacka położona na wyspie Eysturoy. Choć nie ma wielu atrakcji, można powiedzieć, że jest atrakcją samą w sobie. Zobaczyć tu można jak leniwie upływa czas obserwując rybaków łowiących ryby na nabrzeżu, lub jak bawią się tutejsze dzieci pływające w przerobionych na małe łódki przepołowionych beczkach. Uwagę zwraca też zabudowa mieszkalna i malownicze położenie wioski, wciśniętej w dolinę między oceanem a otaczającymi ją wzgórzami.
 
 

10) Múli – krótki spacer wzdłuż klifu

 
Będąc na wyspie Borðoy warto wybrać się na krótki (ok. 30 minutowy w dwie strony) spacer wzdłuż wybrzeża. Piękne widoki spowodują, że nie pożałujecie przedzierania się przez miejscami gruntową drogę. Co więcej, przejście tym szlakiem jest bezpłatne (co niestety jest na Wyspach Owczych coraz większą rzadkością).
 
 

BONUS: Punkt widokowy pod Slættaratindur (Eysturoy)

Punkt widokowy zlokalizowany jest bezpośrednio przy drodze i warto zatrzymać się tam chociaż na chwilę. Podziwiać można charakterystyczne skały wystające z morza, a także najwyższy szczyt Wysp Owczych – górę Slættaratindur (880 m.n.p.m.).
 

Czy chcesz zarezerwować atrakcje na miejscu z wyprzedzeniem?

Wycieczki fakultatywne obsługuje portal GetYourGuide. Jego główne zalety to możliwość rezerwacji bezpośrednio u lokalnych organizatorów, bilety do atrakcji bez kolejki na miejscu, całodobowa obsługa klienta i bezpłatne anulowanie rezerwacji. Z GetYourGuide skorzystały już miliony zadowolonych klientów.

Czekamy na Twój komentarz